Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

45 Kilo Olan Biri Hangi Egzersizi Yapmalı

Kilo Neden Bir Problem?

Bazı insanlar kilo vermek için çalışıp didinirken bazıları da kilo almak için aynı çabayı göstermek durumunda kalıyor. Aslına bakılırsa kilo problemi troid sorunlarından kaynaklanıyor. Bir kişinin troidi ne kadar az çalışırsa kişi kilo vermekte çok zorlanıyor. Troidi çok hızlı çalışanlar ise kilo alamıyor.

Sadece kilosu fazla olanlar kilo problemleri ile uğraşmıyor. Normalin altında kiloya sahip olanlar da kilo sorunları yaşamaya başlıyor. Nasıl ki çok kilolu insanlarda kalp ya da şeker rahatsızlıkları çıkıyorsa aynı durum kilosu çok az olanlar için de geçerlidir.

Her bir kişinin belirli bir vücut yapısı var. Aynı zamanda yine her bir kişi belirli bir kiloya ulaşmalı. Eğer ki siz de “çok zayıfım, ne yapsam kilo alamıyorum” diye bir şikayette bulunuyorsanız egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Nasıl Kilo Alabilirim?

İnsanlar kilo almak adına belirli diyetler uygular. Genel olarak 500 kalorilik bir ek gıda, haftada 0,5 kg almanıza vesile olur. Ancak, bu durum yaşınız, cinsiyetiniz, kilonuz, boyunuz ile doğrudan alakalı bir durumdur.

Bazı insanlar kilo vermeye çalışırken spor yapar. Ancak, her zaman spor kilo verdirir diye bir kaide yoktur. Bazıları spor yaptığı halde kilo aldığını görebilir. Bunun nedeni kasların belirli bir kütleye ulaşıyor olmasıdır. Spor yapan bir 80 kiloluk insan ile spor yapmayan bir 80 kiloluk insan arasında görüntüde büyük farklılıklar olduğunu görebilirsiniz.

Kilo alamıyor oluşunuzdan yakınıyorsanız mutlaka spor yapmalısınız. Böylece kilo aldığınızı, vücudunuzun da şekillendiğini görebileceksiniz. Sadece çok yiyecek göbeğe sahip olursunuz. Yemeğin yanında spor yapanlar ise mükemmel bir vücuda sahip olur.

Hangi Sporu Yapmalıyım?

Spor yaparak kilo almak istiyorsanız çok ağır antrenmanlardan uzak durmalısınız. Burada vücudunuzda bulunan fazlalıkları yakmak için efor sarf etmiyorsunuz. Amacınız kas kütlesi oluşturabilmek. O nedenle günlük kardiyo çalışmaları, ağırlık ve esneklik çalışmaları yeterli olacaktır.

Spor Yaparken Hangi Hareketlere Ağırlık Vermeliyim?

Kilo almak için spor yapanlardansanız bazı hareketlere daha fazla ağırlık vermeniz gerekir. Burada squats en çok kullanılan hareketlerden biri olmalıdır. Deadlifts, presses, pull-ups, row hareketlerini mutlaka yapmalısınız. Power cleans, clean and jerks hareketleri de genel olarak hormonal olarak sizi uyaracaktır. Bu uyarı sonrasında ise kaslarınız çok daha hızlı bir şekilde kütle kazanacaktır.

Yağımı Kaybetmek Kilomu Etkiler Mi?

Spor yaptıkça yağ kütlenizin giderek azaldığını fark edersiniz. Söz konusu yağ kütlesi olduğunda azalması istenen bir durumdur. Ancak, bu durumun kilonuzu da düşüreceğinden endişeleniyor olabilirsiniz.

Kilo almak için yağa ihtiyacınız yok. Eğer ki kas kütleniz gelişiyorsa kısa süre içinde kilonuzda artış göreceksiniz. Unutmayın eriyen yağlar yerini kaslara bırakacaktır.

Hangi Egzersizleri Yapmamalıyım?

Kilo almak için spor yapmak istiyorsanız doğru egzersizi seçmek çok önemlidir. Kilo vermek isteyen biri için yüzme, yürüyüş, dans çok etkili yöntemler olabilir ancak, kilo almak için ideal değildir. Burada kas kütlenizi artırabileceğiniz spor dallarını seçmeniz gerekiyor.

Diyet İle Destek Verebilir Miyim?

Kilo almada sorun yaşayanlar sadece egzersiz ile kilo alamaz. Bir yandan da diyet ile egzersizleri desteklemeniz gerekir. Bunun için de genel olarak normal bir insandan daha fazla beslenmelisiniz. Beslenme dendiğinde akla fast food gelmemelidir. Karbonhidrat tüketimi ve protein tüketimi yükseltilmelidir.

Yağ kilo almak isteyenler için de, kilo vermek isteyenler için de yararlı bir besin değil. O nedenle yağdan uzak durmak mantıklıdır. Karbonhidrat alımını arttırmalısınız. Standart insanlardan 500 kalori daha fazla tüketmek ve yanında egzersiz yapmak haftada yarım kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir