Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

45 Yaş Üstü Yapılacak 5 Harika Spor

İnsanların çoğu, belli bir yaşın üstüne çıktıktan sonra kendilerini spor yapamayacaklarına inandırmaktadır. Kırklı yaşlarını bitirmeye yakın insanlar, bu en güzel yaşlarında kendilerini daha formda tutmak ve daha kaliteli bir hayat geçirmek için, spor yapabilirler.

45 yaş üstü birçok insanlar, sanki her şeyden elini eteğini çekercesine, hayatı bırakmakta ve neredeyse ölümü bekler duruma gelmektedir. Aslında 45 yaş üstü insanların da yapabilecekleri harika sporlar bulunmaktadır.

Yüzme Bedeninizi Dinçleştirir

Yüzme, sadece 45 yaş üstü insanların yaptığı bir spor değildir. Her yaştan insan, yüzme sporunu gerçekleştirebilir. Eklemlerinize ve kemiklerinize rahatlık getirirken, kardiyovasküler sisteminizi de yöneten çok elverişli bir spordur.

Düzenli ve yoğun şekilde yapılan yüzme sporu, kan basıncısı dengelediği gibi, kas kütlesi, kan kimyası ve solunum fonksiyonlarınızı da düzenler. Belli bir yaşın üstüne gelmiş kişiler için yüzme, belki de bir gençlik çeşmesinin bulunması gibi düşünülebilir.

Tenis ile Hareketli Vücutlar

Belli bir yaşın üstüne gelmiş insanların hareketleri biraz daha kısıtlıdır. Artık yaptıkları her harekette yavaşlamalar ve duraksamalar görülür. Bunun nedeni, insanların belli bir yaşa geldikten sonra kendilerini bırakmaya başlamalarıdır.

Yaşınız ne kadar ilerlerse ilerlesin, kaliteli ve düzenli bir hayat istiyorsanız, hareketli vücuda sahip olmanız gereklidir. Hareketsiz bir yaşam, sadece belli yaş üstü insanlar için değil, her yaştaki insan için olumsuz etkilere sahiptir.

Kendinizi daha hareketli hale getirecek bir spor dalı da tenistir. Tenis kortlarında belki bir Nadal ya da Serena Williams olmayacaksınız ancak, kendinizi rahat hissetmeniz, hareketli bir bedene sahip olmak için yapabileceğiniz en güzel sporlardan biridir.

Beyin Gücü için Golf

Belli bir yaşa gelmiş insanların, belli bir yaşam kalitesine ulaşması ve daha sağlıklı yaşaması için bazı sporlara ihtiyacı vardır. Bu sporlardan biri de beyin gücünü çoğaltacakları golf sporudur.

Özellikle aktif olmak isteyen ancak; yaşla ilgisi olduğu için sıklıkla görülen, kas kütlesi ya da artrit gibi sağlık sorunları olan kişiler golf oynayarak bu sorunu çözebilirler. Golf oynamak, kas ve eklemlerde esneklik sağlarken, tam hareket yapma olanağı da sağlamaktadır.

Tamamen teknik bir spor olan golf, haftada birkaç gün oynandığında, uzun yürüyüş yapan kişiler kadar efor sarf etmektedir.

Her Yaşın Sporu Bisiklet

Bisiklet sürmek, her yaşta yapılabilen bir spordur. Ta çocukluktan başlar ve mümkün olan en son yaşa kadar bisiklet sürülür. 45 yaş üstü insanların, hareketsiz kalmaması için yapabilecekleri harika sporların içinde bisiklet, her zaman yerini almıştır.

Yapılan bir araştırmada, 60-79 yaş aralığındaki bisiklet binicilerinin, ülkenin toplam bisiklet gezilerindeki artışın %37’sini oluşturdukları analizi ortaya çıkmıştır. Bu durum ise, yaş ne olursa olsun hala bisiklete binme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz anlamına gelmektedir.

Beden ve Ruh Sağlığı için Yoga

Vücut ne kadar hareketli olsa da zaman içinde vücut hareketlerinde yavaşlamalar görülmeye başlar. Aktif sporlar yerini, daha yavaş ve rutin ilerleyen sporlara bırakmaya başlar.

Beden ve ruh sağlığını korumak ve hiç hareketsiz kalmamak için yapılacak sporların başında yoga gelmektedir. Yoga; esneklik, dayanıklılık ve konsantrasyonu artırmada yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir