Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Açık Hava Aktiviteleri

Günlük hayatın monotonluğundan kurtulmak ve kendinize zaman ayırmak mı istiyorsunuz? Peki bunun için ne yapacağınızı bilmiyor ya da verdiğiniz kararlardan hemen vaz mı geçiyorsunuz? Sizin için güzel açık hava aktivite fikirlerimiz var. İster tek başınıza, ister eşiniz ve çocuklarınızla açık havanın bin bir renkte faydasından yararlanabilir, doğaya içli dışlı olabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşüyle Yeni Bir Başlangıç Yapın

Metropolün can sıkıcı beton duvarlarından kaçıp, kendinizi yeşilin ve kuş seslerinin içinde bulabileceğiniz güzel yerleri keşfetmeye ne dersiniz! Yaşadığınız şehrin yakınlarında mutlaka bir tane orman ya da açık arazi vardır. Orada haftada bir gün yürüyüş yaparak, kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Doğa yürüyüşü, stresten arınmanızı, temiz hava bağışıklık sisteminizin güçlenmesi ve yürüyüş kan dolaşımınızı düzen sokacaktır. Üstelik bu yapacağınız etkinlik sadece sizin isteğinize bağlı ve bedava. Ormanın ve doğanın kucağında kendinizi zinde ve güçlü hissedebilirsiniz.

Bisikletle Kendinizi Ve Kilometreleri Arşınlayın

Hem sağlıklı hem de çevresel olarak faydalı olan bisiklet, bacak ve bel kaslarınız için muhteşem bir açık hava etkinliği olabilir. Çalışıyorsanız ve vaktim yok diyorsanız, işe bisikletle gitmeye ne dersiniz? Kendinizi yenilenmiş, sabahın temiz havasını ciğerlerinize çekmiş bir şekilde iş yerine ya da okulunuza gittiğinizde motivasyonunuz iki kat daha fazla olacaktır. Her gün yapamam diyorsanız, haftada bir gün belirleyin ve o gün kimseye söz vermeden sadece bisiklet sürün. Ya da arkadaşlarınız ve ailenizle bir bisiklet sürme etkinliğine katılın. Hem spor, hem de etkinlik olarak bisiklet sürerek şehrinizi yeniden keşfede bilirsiniz.

Toprağın Ve Güneşin Şifalı Yanlarını Keşfedin

En son ayaklarınızın toprakla ne zaman temas ettiğini hatırlıyor musunuz? Ya da ayda kaç defa böyle bir etkinliğe ihtiyaç duyuyorsunuz? Öyleyse açık havada ve doğanın içinde yoga yapmak tam size göre. Bedeniniz gün içinde sürekli bina ve ofislere tıkılı bir şekilde toprağın ve güneşin enerjisinden yoksun kalıyor. Toprak mineralleri bakımından zengin, güneş ise D vitamini kaynağı. Bunun için haftada bir gün belirleyip, bunu düzenli bir hale getirin. Dışarı çıkın, derin bir nefes alın ve doğanın, kuş seslerinin ve toprağın büyüsüne kapılarak yoga yapmaya başlayın. Yenilenmiş, tazelenmiş ve huzurlu hissedeceksiniz.

Doğanın Temposuna Ayak Uydurun

Güzel yaz günlerinde ve bahar aylarında kendinizi doğadan mahrum bırakmamak için piknik ve geziler düzenleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra doğada tempolu bir şekilde koşabilir, park alanlarındaki yürüyüş yerlerinde sabahın erken saatlerinde yürüyüş yapabilirsiniz. Çocuklarınızla hiç dışarıda oyun oynamayı düşündünüz mü? Araştırmalara göre açık havada yapılan aktiviteler serotonin salgılamamızı sağlıyor. Üstelik çocukların açık havada yaptığı her aktivite anılarında yer aldığı için çevreyi ve doğayı daha çabuk tanımalarını sağlarken, bakterilere karşı dirençlerinin de artmasını sağlıyor. Güzel başlangıçlar için doğanın temposuna ayak uydurmak size ve ailenize iyi gelebilir.

Su Aktiviteleri ve Oyun Alanları

Son zamanlarda oyun alanları ve su aktiviteleri doğanın içinde organize edilebiliyor. Arkadaşlarınızla ormanlarda ya da doğayla iç içe olabileceğiniz alanlarda yer alan, oyun mekanlarına gidebilirsiniz. Su aktiviteleri için göl, deniz ve nehir kenarlarına kamp kurabilir, orada birbirinden eğlenceli su oyunları kurarak, kendi oyun alanınızı tasarlayabilirsiniz. Bunun için yılda bir kere kendinize izin verin ve hayallerinizi gerçekleştirin. Suyun arındıran ve dinçleştiren yanıyla siz de keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Suya giremediğiniz mevsimlerde, su kenarlarında kamp yapmak güzel bir aktivite ve dinginlik yolu olabilir. Bu sayede hem spor yapmış, hem de kendinizi dinlemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir