Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Açık Havada Hangi Sporları Yapabilirsiniz?

Açık havada, sahil kenarında veya yürüyüş parkurlarında birden fazla spor dalını gerçekleştirmeni mümkündür. İster kas gücünüzü arttırın ister kalori yakmaya ve zayıflamaya çalışın ister kardiyo çalışın veya kendinizi daha huzurlu hissetmenin yollarını arayın. Herkese uygun bir spor mutlaka bulunur ve alet kullanmadığınız sürece istediğiniz sporu her yerde yapabilirsiniz. Açık havada hangi sporu yapabileceğini düşünüyorsanız sizler için birkaç önerimiz olacaktır. Şimdiden iyi sporlar dileriz.

İlk Akla Gelen Her Zaman Yürüyüştür

Her yaştan ve her vücut tipine sahip insanın kolayca yapabileceği açık hava sporu elbette yürüyüştür. Sindirim sisteminizin daha düzgün çalışmasını sağlarken aynı zamanda kalori yakmanıza da yardımcı olur ve kilo vermek gibi bir hedefiniz var ise tempolu yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yürümek insanın ruhuna da iyi gelmektedir. Gece yürüyüş yapmak isterseniz tüm bunların yanında gece uykuya da çok daha rahat dalar ve daha kaliteli bir uyku geçirerek diğer güne daha zinde uyanabilirsiniz. Yürümek için dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler kıyafetleriniz. Ayaklarınızın ağrımaması için koşu veya yürüyüş ayakkabısı tercih etmeli ve sizi terletmeyecek hava geçirgenlik oranı yüksek pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. Yanınıza mutlaka su almayı da ihmal etmemenizi hatırlatmak isteriz.

Hayatı Hızlı Sevenlere Koşu

Kafanızda tasarlarken çok yorulacağınızı düşünebilirsiniz ancak alıştıktan sonra ve vücut bu hareketli yaşama tepki verecek ve kısa sürede olumlu etkilerini göreceksiniz. Başlangıç olarak yürüyerek ve ardından basamaklı olarak temponuzu arttırmayı denersiniz çok daha sağlıklı olacaktır. Birkaç dakika koştuktan sonra yürüyerek devam etmek başlangıç seviyesi için antrenörler tarafından önerilmektedir. Yine koşarken yürürken olduğu gibi en önemli parçanız ayakkabılarınız olacaktır. Darbe emici ve bileği destekleyen ayakkabılar sakatlık riskini azaltırken zemine uygun ayakkabı seçimi de önemlidir. Koşarak bacaklarınızı inceltebilirsiniz. Eğer daha fazla kalori yakmak isterseniz ellerinize hafif bir ağırlık alarak da çalışmanızı güçlendirmeniz mümkündür.

Bisiklet Sürebilirsiniz

Bisiklete binmeyi herkes sever. Çok fazla kalori yaktıran aynı zamanda kaslarında gelişmesini sağlayacağından bisiklet kullanarak zamanınızı keyifli bir hale getirebilirsiniz. Bisiklet binmeye karar verdiyseniz öncelikle en uygun bisiklet tercihini yapmalısınız. Arazide sürülen veya düz yolda asfaltta kullanılan bisikletlerin özellikleri farklıdır. Uygun bisiklet tercihi yaptıktan sonra kendinizi koruyabilmeniz için kask ve dizlik kullanmanızı da tavsiye ederiz. Gece bisiklet sürmek isterseniz ise güvenliğiniz için mutlaka yansıtıcı aparatlar kullanmalısınız. Spor yaparken daha kontrollü olmak isterseniz ise teknolojik bir alet yerleştirerek performansınızı inceleyebilirsiniz.

Çocuklar Gibi Eğlenmek İsteyenlere Paten

Yine bisiklet kadar özen isteyen paten sadece çocuklar için değil son yollarda yetişkinlerinde egzersiz aletlerinden biri olmuştur. Paten yapacak kişi gideceği alanı iyi seçmelidir. Çok kalabalık veya trafiğe açık alanla tehlikeli olabilir. Merkezi bir yerde yaşıyorsanız bu alanları kolayca bulabilirsiniz. Paten sürmek isteyen kişi için en önemli şey denge kurmaktır ve kayak yaparmış gibi adımlarınızı düz değil v şeklinde açarak kolayca kullanabilirsiniz. Tüm vücut kaslarınız paten yaparken çalışır ve yine zayıflamak isteyen kişileri tercihi olabilir. Sakatlanma ihtimalinizi azaltmak ve güvenlik için yine dizlik, kask ve kolluk takmanızı önermekteyiz. Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir