Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

A’dan Z’ye Barfiks

Dayanıklılık, esneklik, güç ve kuvvet kazanmak istiyorsanız en doğru ve en geçerli hareket koşulsuz barfiks olacaktır. Genel olarak bakıldığında bu hareket boyunuzdan daha yüksek bir yere bir çubuk veya bir bar ile asılmakla yapılmaktadır. Görüldüğü kadar kolay olmamakla birlikte kondisyon ve kas gelişimi için çok faydalıdır. Barfiks çekmek istiyor ve detaylı öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Doğru Barfiks Çekimi Nasıl Olmalıdır?

Bunun için öncelikle barı sağlam bir yere sabitleyin ve ellerinizi dümdüz uzatıp asılın. Ellerinizi omuz genişliğinde açarak koordinasyonunuzu sağladıktan sonra kendinizi yukarı doğru çekerken belinizden de güç almaya çalışın. Yükseleceğiniz ve kendinizi çekeceğiniz yer çenenizin altı olmalıdır. Bu bölgeye kadar kendinizi çekerken dik durduğunuzdan emin olun ve sırtınızı asla eğmemeye dikkat edin. Çenenizi geçmeye çalışırken başınızı yukarı kaldırmadan doğal bir hareket izleyin. 2 saniye kadar yukarıda kaldıktan sonra nefes vererek inin ve acele etmeyin. Hızlı bir iniş sakatlanmanıza sebep olabilir. İndikten sonra 2 veya 3 saniye bekleyerek hareketi tekrarlayabilirsiniz.

Çekemeyenler Nasıl Yapabilir?

Gücü yeterli seviyede olmayan veya vücut koordinasyonu sağlam olmayan kişiler barfiks çekemediğinden şikayet eder. Elbette pes etmek burada doğru olmayacaktır. Bunun için size verebileceğimiz ilk önerimiz durabildiğiniz kadar barın üzerine asılı kalmaya çalışmaktır. Böylece kol kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Burada uzun süreler asılı kalmaktan ziyade her zaman kademeli ilerlemek gerekir. Hedef bir önceki süreyi geçmek olmalıdır.

Güçlenmek Önemlidir

Barfiks çekmek için sadece barda çalışmak eksik olacaktır. Sırt, kol ve bel kaslarınızı güçlendirmek için koşabilir, mekik veya şınav çekebilirsiniz. Ayrıca evde ağırlık kaldırmakta kasların gelişmesine destek verecektir.

Kendinizi yukarı atarken zorlanıyorsanız sandalye ile deneyebilirsiniz. Harekete bir süre aşağıdan değil de yukarıdan başlamak hem kendinize olan inancınızı arttıracak hem de yine kuvvetlenmenizi sağlayacaktır. Dilerseniz takım çalışması ile de egzersizi sürdürebilirsiniz. Yanınızdaki kişinin desteği ile kendinizi yukarı çekebilir inerken tek başınıza hareket etmeyi deneyebilirsiniz. Böylece vücudunuz yine harekete alışacaktır.

Kendine Güven

Elbette durumunuz ne olursa olsun mücadele her şeyden önemlidir. Kararlı ve azimli bir şekilde sonuca odaklamanız önemlidir. Herkes ilk deneyiminde başarılı olacak diye bir kaide yok. Bu yetiler sonradan kazanılır. Belirli biz düzen ile günden güne daha çok güçlendiğinizi ve kaslarınızın geliştiğini hissettiğiniz de sizde başarılı barfiks çekiminizi başaracaksınız. Sadece çalışmaya ve isteğe ihtiyacınız var.

Barfiks Seçimi

Birçok barfiks modeli bulunmaktadır. Öncelikle aracı nerede kullanacağınıza karar vermelisiniz. Genelde evlerde kapı araları tercih edilmektedir. Bu ölçü ortalama 100 cm’dir. Kapınızın mesafesini ölçerek en uygun modele ulaşabilirsiniz. Koridorda kullanacaksanız bu ölçü uzayacaktır. Bu adımın ardından kilonuzu hesaba katarak malzeme seçiminde bulunmalısınız. Sizi tartacak olmasının yanı sıra kapı veya koridorlarınızın da zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir