Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Ağırlık Çalışan Kadınlar Daha Sağlıklı

Ağırlık Çalışan Kadınlar Daha Sağlıklı; Sağlığın formülü sanılan kadar zor değildir. Sağlıklı beslenme programı, iyi bir uyku düzeni ve spor programı ile fiziksel ve psikolojik sağlığınızı koruyabilir veya iyileştirebilirsiniz. Kadınların modern dünyada daha çok yıprandığı gerçeğinin yanında doğum yapması ve çok fazla dış etkenle bir arada olması sağlık durumunu erkeklere nazaran daha olumsuz etkilemektedir. Uzmanlar ağırlık çalışan kadınların sağlık düzeyinin ciddi oranda korunduğunu bir araştırma ile açıklamıştır. Kadınların ağırlık çalışması için nedenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Kasların Güçlenmesi Zihni Etkiliyor

Sporun her türlüsü kasları güçlendirirken kasların yenilenmesi veya gelişmesi ile zihinde gelişmektedir. Beyin kaslarına giden yollarında spor yaparak güçlenmesi zihnin de güçlenmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kadınlar üzerinde yapılan testlerde kaslarını güçlendiren kadınların zihin yapılarında da güçlenme gözlenmiştir. Sporda kararlılık gösteren ve istikrarlı bir şekilde çalışan kadınlar günlük yaşantılarında da daha hızlı kararlar alıp analitik düşünme özelliğini arttırmaktadır. Kadınlar ağırlık çalışarak hem beden kaslarını hem de beyin kaslarını güçlendirdiği böylece ortaya çıkmış bir gerçek halini almıştır.

Daha Hızlı Hareket Etme Yetisi

Türk kadınlarının hızı ve aynı anda birden fazla işi yapabiliyor olması milletçe her zaman öğünülen bir konudur. Ağırlık çalışan kadınlar da bu yetilerin iyileştiği ve daha da hızlandığı görülmektedir. Sürekli ve kararlı bir şekilde ağırlık çalışan kadınların kas yapılarında güçlenme kaslardaki hücrelerin artışına ve birden fazla işi aynı zamanda daha düzenli ve hızlı yapmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kasların güçlenmesi refleks artımına da neden olduğundan vücut koordinasyonunu arttırabilirsiniz.

Ağırlık Çalışan Kadınlar Daha Sağlıklı
Ağırlık Çalışan Kadınlar Daha Sağlıklı

Ağırlık Çalışan Kadınlar Daha Sağlıklı; Postür Düzenleyici

İskelet sistemi vücudumuzun neredeyse tamamını oluşturmaktadır ve dikkatli davranılmadığı takdirde zamanla kamburluk veya omurganın bir tarafa eğilmesi gibi sonuçlar doğurmaktadır. Vücudun duruşunu korumak ve eğrilik var ise düzelmek için düzenli olarak çalışılmalıdır. Kadınlar ağırlık çalışarak kaslarını güçlendirerek ve sıkılaştırarak duruşunu düzeltebilir. Duruş bozukluğunun uzun bir süreye yayılması sonucunda kişide boyun fıtığı, bel fıtığı, mide rahatsızlıkları veya eklemlerde hasarlar oluşmaktadır. Sağlıklı bir iskelet sistemi yaşam kalitesini doğrudan etkiler ve ağırlık çalışarak duruş bozukluklarını giderebilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandırır ve Diyabeti Önler

Düzenli spor yaparak metabolizmayı etkileyen birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Kilo vermek istiyorsanız şok diyetlerden kaçınarak sağlıklı bir beslenme programı ile düzenli egzersiz yaparak kilo verebilirsiniz. Sadece diyet yaparak zayıflamak yağlardan ziyade kaslarınızın da azalmasına neden olabilir ki bu durum istediğiniz görüntüye ulaşmanızı çok uzaklaştıran bir durumdur. Ağırlık çalışarak metabolizma hızınızı arttırarak sağlıklı ve formda bir görüntü elde edebilirsiniz. Ayrıca kaslarınız geliştikçe kendinizi psikolojik anlamda da çok daha güçlü ve çok daha iyi hissedeceğinizi de eklemek isteriz. Bunun yanında insülin direnciniz yüksek ve kilo verememe nedeniniz insülin ise ağırlık çalışmak doğru bir tercihtir. Ağırlık antrenmanları yaparak dayanıklılığınızı arttırarak kan şekerinizi düzenleyebilirsiniz. Fiziksel kondisyonun yanı sıra psikolojik olarak da kendinizi desteklemeniz form ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.