Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Ağırlık Yeleği İle Egzersiz

Üzerindeki küçük ceplerine küçük ağırlıklar yerleştirmenizi sağlayarak antrenmanınızın verimini arttırmaya yardımcı olan yelektir. Bu yelek kendi vücut ağırlığınızdan daha fazla ağırlık ile çalışmanızı sağlamaktadır. Dayanıklılık, kardiyo, yürüyüş veya koşu egzersizleri yaparken kullanabilirsiniz. Yeni başlayan sporcular için ağır gelebilir bu sebepten orta ve ağır antrenman yapan kişiler için uygun olacaktır. Zorluk seviyesini daha üst seviyelere çıkarmak ve kondisyonunu arttırmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ağırlık yeleği ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Merak ediyorsanız sizler için araştırdık.

Yeleğin Özellikleri Nelerdir?

Vücut anatomisine uyumunu kolaylaştıran bantlı kemerler ile bedeninizi tam saracak şekilde tasalanmıştır ve bedeninize tam oturur. Bedene tam oturması ancak antrenman sırasında hareketli oluşu ile rahatsız etmez. 10 kilodan başlayarak 50 kiloya kadar çeşitli ağırlıklar ile çalışabilirsiniz. Dilediğiniz ek ağırlığı ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.

Dayanıklılığı Arttırır

Ağırlık yeleği ile koşu antrenmanları, kondisyon çalışmaları, fitness, crossfit veya fitness yapabilirsiniz. Bedeninize ek olarak alacağınız bu ağırlıklar iskelet ve kas sisteminizi güçlendirerek ve kemikleriniz normal antrenmandan daha fazla güç kaldırarak yoğunlaşacaktır. Bu durumda kemiklerinizin dayanıklılığını arttırırken antrenmanınızın da daha zorlayıcı olmasını sağlayacaktır. Kas geliştirme egzersizlerinizin tamamında kullanabilirsiniz.

Bedeninizi Şaşırtır

Kişiler üst seviye antrenmanlar yapsa dahi beden bir süre sonra bu durumu rutine alır ve aynı tepkiler almanıza sebep olur. Benzer bir egzersizi ağırlık yeleği ile yaptığınız takdirde vücudunuz şaşıracak ve beklediğinden daha ağır bir antrenman ile karşılaşacaktır. Kendi ağırlığını kaldırabilmek için ise akciğerin daha fazla çalışması ve gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu durumda hayatınızı devam ettirecek olan ve tüm günlük işlerinizi daha kolay yapmanıza olanak sağlar. Örneğin yüzerken, koşarken veya bisiklete binerken eskiye nazaran daha az yorulur ve daha rahat nefes alırsınız. Akciğerlerinizin genişlemesi nefes alışverişinizi olumlu yönde etkiler ve bu durum uykuda dahi kendini belli eder. Uykuya daha rahat geçer ve uyku kalitesini yükseltir.

Kaslarınızın Gelişimini Hızlanır

Yelek vücudunuza fazladan direnç gösterir ve bu durum doğrudan kaslarınızı ilgilendirir. Vücudunuz bu ağırlığa uyum sağlamaya çalışırken kaslarınız rutin antrenmana göre daha fazla çalışacak ve daha fazla güçlenecektir. Özellikle kaslarınız ağırlığı kaldıracak kadar güçlü değil ise antrenmandan aldığınız verim çok daha fazla olacaktır. Kasların doğrudan güçlenmeye zorlanır. Bu bağlamda ağırlık yeleğini bilinçli ve kararında kullanmak gerekir. Çok fazla ağırlık yüklemek kendinizi zorlamak yerine sakatlamanıza sebep olabilir. Ağırlık yeleğini dilediğiniz her egzersize uygun olacak şekilde kullanabilirsiniz. Spor salonunda veya açık havada kullanmanız konusunda herhangi bir kısıtlama veya sınırlandırma bulunmamaktadır. Spora yeni başlayanlar ağırlık yeleği kullanmak istiyor ise hafif ağırlıklar kullanmalıdır. Antrenman yoğunluğunu farklılaştırmak için kullanmak isteyen kişiler ağırlık oranlarını değiştirerek çalışabilir. Böylece vücudunuz rutine bağlanmadan ve kaslarınız sürekli çalışarak daha etkili ve daha hızlı gelişme gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir