Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Bu Aletleri Kullanırken Dikkat!

Spor salonlarında çok fazla alet bulunmaktadır. Kolayca kullanılan bu aletler kısa yoldan kasları geliştirmeye yaramaktadır. Her aleti kullanma farklı beceri ve kondisyon istemektedir. Bazı aletler daha az güç isterken daha az kalori yakar bazıları ise çok güç isterken kas oranını daha hızlı arttırmaktadır. Önemli husus makineleri doğru kullanmaktan geçer. Doğru oturmak, doğru duruş ve doğru kullanım sakatlanma ihtimallerini azaltmaktadır. Bugün spor salonlarında kullanmaktan imtina edeceğiniz birkaç aletten söz etmek istiyoruz. Doğru teknikler yapılmadığı takdirde sakatlanma riski çok fazla olmakla beraber daha etkili olan egzersizler önereceğiz. İyi okumalar.

Bacak Presi

Yerden bacak presi olarak bilinen bu makine için çok fazla güç uygulamak gerekmektedir. En az vücudunuzun gücü kadar güç uygulayarak makineyi etkin hale getirebilirsiniz. Burada etkili çalışım için tüm güç bele binmektedir ve kendinizi zorlama ihtimalinizde belinizi sakatlama riskiniz çok fazla artmaktadır. Bu sebepten spor salonunda çalışanlara bu makine ile çalışmak yerine ağırlıklı squat yapmanızı öneriyoruz. Bunun için öncelikle göğsünüzün üzerine ağırlığınızı alın ve squat hareketini yapın. Burada ağırlık önünüzde olacak ve bacaklarınızı daha güçlü çalıştırarak sakatlanma ihtimalinizi azaltmış olacaksınız.

 

Göğüs Pres

Oturarak yapılan göğüs pres aletinde kas gelişimini önemsemek gerekmektedir. Eğer iki kolunuzun eşitliği denk değilse ağırlık tek kolunuza binecek ve bedenen tek bir taraf yükü kaldıracaktır. Bu sebepten de ağırlıklı gelişen tek bir taraf olacak ve diğer taraf ise kas kaybına uğrayacaktır. Eğer göğüs presi çalışmak istiyorsanız iki kolu da aynı güç oranı ile çalıştıracağınız aletlere yönelmenizi önermekteyiz.  Bu aletle çalışmak yerine bilinen yöntem şınavı deneyebilirsiniz. Göğüs geliştirmek için en etkili yöntemlerden biridir. Yine kollarınız arasında güç farkı varsa hissedecek ve dengenizi sağlayarak en doğru duruşu sergileyebilirsiniz. Ayrıca şınav sadece kol değil birçok bölgeyi çalıştıracaktır.

Bilekleri Çalıştırma

Bilekten ağırlık kaldırma aletinde yükün neredeyse tamamız dizlere binmektedir. Bu sebepten kontrolsüz yapıldığı takdirde dizlerde ağrı başlar veya kıkırdak zedelenmesi yaşanır. Ayrıca hayatın birçok alanında bileğin çalıştırılması da yersiz görülmektedir. Bu riskli makine yerine yine eski sistem merdiven çalışabilirsiniz. Merdiven adımı yaparak sadece üst bacaklarınızı değil aynı zamanda arka kasları ve baldırlarınızı da kuvvetlendirecektir. Ayrıca doğrudan güç dizlerinize binmez ve sakatlanma riskiniz oldukça azdır.

Kalça Presi Aleti

Spor salonlarında en az kullanılan aletlerinden biridir. Oturarak kalçanızı çalıştırmayı hedeflerken çok az kası çalıştırdığı bilinmektedir. Ayrıca pasif bir hareket olduğundan soğumanıza da sebep olmaktadır. Doğru oturuşun gerçekleştirilmediği takdirde omurganın sakatlanma ihtimali de çok fazladır ve kalça kaslarınızı ve tendonlara da çok baskı yapacağından diz kapağınızın sakatlanma ihtimali çok yüksektir.

Baldır Çalıştırma

Diz altındaki kısmı güçlendirmek isteyenlerin kullanması gereken alettir. Ancak dikkatle bakarsanız spor salonlarında en az kullanılan aletlerden biridir. Ağırlıkla yapılan bu egzersiz aleti tasarlanırken bacakların güçlenmesi beklenmektedir. Ancak ağırlığın üst kısma alınması ve omuzlardan kaldırıldığı için bütün yük yine omurgaya binmektedir. Bu ağırlığın çok fazla tercih edilmesi ise omurgayı zedeleyeceğinden duruş bozukluğuna ve uzun süre tekrarlanması durumunda kamburun çıkmasına bile sebep olabilir. Eğer bir antrenmandan sonra sırt ağrısı yaşıyorsanız bu yaptığınız sporun yanlış olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir