Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Aletli Pilates Yapmanın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Aletli Pilates Yapmanın Vücuda Faydaları Nelerdir; Pilates denge, esneklik ve güç kazanmak isteyen sporcuların arasında son yıllarda popülaritesini arttırmış bir spor dalıdır. Özellikle birçok uzman tarafından da bazı rahatsızlıklar için önerilirken birçok ünlü yıldız isminde bu sporu öneren içerikler hazırlaması pilates yapan kişi sayısında ciddi artış yaşanmasına neden olmuştur. Aletsiz pilates sporu da çok faydalı iken son dönemlerde Barrel, Chair, Corrector ve Reformer gibi çok farklı pilates aletleri ile spor yapmak tercih ediliyor. Bu aletler kısa sürede vücudu sıkılaştırırken aynı zamanda yaşam kalitesini de arttırmaktadır. Aletli pilatesin sağlığa etkilerini sizler için detaylıca inceleyeceğiz.

Kas Gelişimini Sağlar

Pilates kasların sıkılaşmasını sağlarken aletli pilates vücudun neredeyse tamamını çalıştırarak kasların güçlenmesini ve aynı zamanda kasların uzamasını sağlamaktadır.  Tercih edilen aletler vücudu çekerek veya iterek kasların uzamasını sağlarken kasların gelişmesi ve uzaması vücudu daha dengeli göstermektedir. Kilo vermek için aletli pilates yapmak bu sebepten oldukça doğru bir tercih olacaktır çünkü kasların uzaması fazla kilo vermeseniz dahi vücudunuzu daha düzgün gösterecek ve kısa sürede gözle görülür bir değişiklik yaşanacaktır. Daha zarif ve fit vücuda sahip olmak istiyorsanız tercihinizi aletli pilatesten yana kullanabilirsiniz.

Aletli Pilates Yapmanın Vücuda Faydaları Nelerdir

Sırt ve Boyun Rahatsızlarını İyileştirir

Aletli pilates vücudun birçok noktasına esneklik ve denge kazandırırken geçmeyen sırt ve boyun rahatsızlıklarının tedavisi için hekimler tarafında da önerilirken aynı zamanda bu bölgedeki ağrılarında azalmasına yardımcı olmaktadır. Pilates esnekliği arttırırken bu bölgedeki kaslarınızın güçlenmesini de sağlar ve doğrudan direnci arttırır. Direnci artan kaslar ise darbelere karşı daha dayanıklı olurken aynı zamanda özellikle sakatlık yaşayanlar içinde daha hızlı iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Geçmeyen sırt ve boyun ağrılarınız bulunuyor ise düzenli olarak aletli pilates yaparak kaslarınızı daha aktif hale getirerek bu ağrılardan kurtulmanız mümkündür. Ayrıca hareketsiz yaşam veya masa başı çalışanlar içinde uzmanlar düzenli aletli pilatesi önererek olağan olumsuz etkilerden korunabileceğiniz vurgusunu yapmaktadır.

Aletli Pilates Yapmanın Vücuda Faydaları Nelerdir?; Duruş Bozukluğunu Giderir

Duruş bozukluğu yaşadığınızı düşünüyorsanız ilk tercihiniz her zaman pilates olabilir. Bir aynanın karşısına geçin ve omurganızı ve omuzlarınızı inceleyerek postür incelemesi yapabilirsiniz. Burada bir bozulma veya rahatsızlık var ise aletli pilates kısa sürede duruşunuzu düzeltecektir. Özellikle omurilik eğrisi olarak bilinen skolyoz hastalığı için uzmanlar pilatesi önermektedir. Çünkü aletli pilates vücudun dengesini arttırırken aynı zamanda vücudun tümü de çalıştırmaktadır ve yapacağınız antrenmanlar ile omurganız dikleşerek postürünüz düzelecektir. Duruş bozukluğunuzu gidererek boyunuzun daha uzun durmasını sağlarken daha fit bir görünümde elde edebilirsiniz.

Aletli Pilates Yapmanın Vücuda Faydaları Nelerdir?; Güç Artışı

Aletli pilates vücut geliştirme sporu yapanlar gibi kaslarınızı çok fazla belirgin hale getirmeden güçlenmenizi sağlar. Bu sebepten özellikle kadınlar arasında çok fazla tercih edilmektedir. Vücut direncini çeşitli aletler ile arttırmanızı sağlarken ilerleme hızınız sizi şaşırtmasın çünkü aletli pilatesin çok fazla kişi tarafından tercih ediliyor olmasının bir diğer nedeni de budur. Haftada birkaç saatinizi aletli pilatese ayırarak gücünüzü, esnekliğinizi ve dengenizi arttırmanız mümkünken yaşam kalitenizi de arttırabilirsiniz.