Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Anne Adaylarının Yapabileceği Sporlar

Anne Adaylarının Yapabileceği Sporlar; Anne olmaya karar vermek belki de kişinin hayatında alabileceği en önemli karardır. Hamilelik süreci, mide bulantıları, karın ağrıları, aşermeler, doktor randevuları, bebeğin sağlığı ve sağlıklı yaşamak derken liste uzayıp giderken bu süreçte anne adaylarının yardımına yine spor dalları koşmaktadır. Hem anne sağlığını hem de bebeğin sağlığını korumak ve yardımcı olmanın yanı sıra doğumu da kolaylaştıran sporlardan en az birini yapmak hekimler tarafından önerilmektedir. Hamilelik sürecinde anne adaylarına iyi gelecek egzersizler yapmak hamilelik sürecinin de daha sağlıklı ve daha ağrısız geçmesine yardımcı olmaktadır. Anne adaylarının gebelik döneminde gerçekleştirebileceği spor dalları yazımızda.

Hamile Yogası

Hamileler için uzmanlar tarafından en fazla önerilen spor şüphesiz yogadır. Özellikle yoganın meditasyon kısımları anne adayları oldukça rahatlatmakta olup sürecin daha pozitif ilerlemesine yardımcı olur. Bazı yoga hareketleri ise doğumu kolaylaştırıcı etkisi bulunurken aynı zamanda annenin karnına yük binmesinden kaynaklı oluşan veya oluşabilecek postür bozukluğunu da giderir. Sabah mide bulantıları yaşayan anne adayları için özellikle sabah yogası önerilmektedir. Yoga ve meditasyon sırasında yapılan nefes egzersizleri ise doğum aşamasında annelerin işini çok kolaylaştırmaktadır. Sadece hamileyken değil doğumun ardında da yogaya devam edilmesi loğusa döneminde de iyi gelmekte olup annelerin daha çabuk toparlanmasına yardımcı olmaktadır. Hamile yogası mutlaka bir uzman eşliğinde yapılmalı ve karın üstü egzersizlerden uzak durulmalıdır.

Anne Adaylarının Yapabileceği Sporlar

Anne Adaylarının Yapabileceği Sporlar; Yürümek

Anne adayları için önerilen diğer bir spor ise yürümektir. Rahat bir eşofman ve konforunuzu sağlayabileceğiniz yürüyüş ayakkabısı ile kısa yürüyüşler yapmak anne adaylarının kaslarının güçlenmesini sağlarken bacak kaslarının da doğuma kadar gelişmesini sağlayacaktır. Ayrıca annelerin birden çok fazla kilo alma ihtimalini de azaltan yürümek bebeğin anne karnında rahat etmesini sağlayacaktır. Yürüyüş normal hızda olmalı ve yürüyüşten önce anne adayı kendini yormayacak egzersizlerde bulunmalıdır.

Pilates Sporu

Hamilelerin yapabileceği diğer bir spor dalı ise pilates yapmaktır. Anne adayının vücudunda büyüyen bebek iskelet ve kas sistemini zorlarken anne adaylarında sıklıkla bel ve sırt ağrıları gözlenmektedir. Ayrıca ilk aylarda kilo almanın yanı sıra vücutta çok fazla ödem de oluşur. Bu süreçte kendilerini zorlamadan pilates ile anne adaylarının vücudu esner ve dengesini kazanır. İlk aylarda başlanan pilates son aylarda giderek hafiflemelidir ve anne kendini zorlamadan hareket etmelidir. Bu hareketler doğum esnasında da anneyi rahatlatacaktır.

Anne Adaylarının Yapabileceği Sporlar; Yüzme Sporu

Tüm vücudun hareket etmesini sağlayan ve anne adayları için çok yararlı olan yüzme sırasında nabız yükselir ve bu sayede ciğerlere fazla oksijen girer. Düzenli yüzüldüğünde ise akciğerlerde bulunan oksijen miktarının artması bebeğe giden oksijenin de artmasına neden olur ki bu durum hem bebeğin hem de annenin sağlığı için çok değerlidir. Ayrıca vücudu giderek ağırlaşan anne adayı suda bu ağırlığı hissetmeyeceğinden kendini çok rahatlamış hissedecektir. Bazı annelerin suda doğumu tercih etmelerinin sebebi de budur. Anne adayı kendisini çok yormadan havuzda veya denizde yüzerek doğum esnasını da daha rahat geçirebilir.