Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Antreman Yaparken Yapılmayacaklar

İlk defa antreman yapacak ya da uzun süre sonra tekrar antrenman yapacakların dikkatine! Öncelikle spor yapmadan ya da antremana başlamadan bir, bir buçuk saat öncesinde yemek yemeği kesmenizde yarar var. Midenizi tıka basa doldurup antremana gittiğinizde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmanız muhtemeldir. Beslenme şeklinin yanı sıra egzersiz, spor yaparken kıyafetinizin buna uyumlu olması son derece önemli. Ayrıca ısınma hareketlerinde bulunmadan antremana başlamayın.

Antreman Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Futbol, basketbol, tenis, fitness hangi spor dalıyla uğraşıyorsanız uğraşın kıyafetinizin yapacağınız antremana uygun olması son derece önemlidir.

  • Nefes alabilen kumaş yapısına sahip spor kıyafetleri tercih edin. Günlük kıyafetlerle antreman yapmayın.
  • Terletmez özellikte, spor için uygun kıyafet seçimi hem motivasyonunuzu hem de performansınızı ekstra etkiler.
  • Dikişsiz formda üretilen spor kıyafetleri ile antreman yaparken herhangi bir sürtünme yaşanmaz. Bu sayede cildiniz tahriş olmadan son derece sağlıklı bir şekilde egzersiz yapmanız mümkün olur.
  • Cilde yakınlık hissi veren, ekstra yüksek performansı destekleyen spor kıyafetleri tercih etmenizde yarar var. Çok sert kumaş yapısına sahip ürünlerden kaçının. Daha yumuşak ve yok hissine sahip spor kıyafetlerini tercih edin.

Esnek formda tasarlanan kıyafetler ile çok daha rahat spor yapmanız mümkün olacak. Bu tarz spor kıyafetleri en zor hareketleri bile kolaylıkla yapmanızı destekler.

Antremanda Kendini Spor Salonuyla Kısıtlama!

Antreman yaparken kendinizi sadece spor salonuyla kısıtlamayın. Özellikle yaz ve bahar mevsiminde açık havada egzersiz yapılması sağlık açısından da son derece faydalıdır.  Egzersizlerinizi ritimli doğa yürüyüşleri, koşularla destekleyin.

Antremana Uygun Ayakkabı Seçimi

Doğru ayakkabı tercihi son derece önemlidir. Günlük giydiğiniz ayakkabılarla spor yapmayın. Böyle bir durumda ayak sağlığınız olumsuz etkilenir.  Yastıklama özelliğine sahip, hava alabilen formda tasarlanan esnek spor ayakkabılarını tercih ederek çok daha üstün performans sergilemeniz mümkün olacak.

Ayakkabı seçiminde bir diğer önemli husus ayakkabının ayağınızı tam olarak sarması. Bu durum ayağınızın daha rahat hareket etmesini desteklerken sağa ya da sola dönerek burkulmasını engeller.

Antreman Yapmadan Önce Isınma Hareketleri

Direkt olarak ağır antremanlara başlanması bel fıtığı başta olmak üzere birçok sağlık problemine neden olabilir. Bunun için mutlaka çeşitli ısınma hareketlerini yaptıktan sonra antremana başlamanız gerekiyor.

  • Kalçaları gevşetmek adına ayaklarınızı bir arada olacak şekilde tutun. Daha sonra dizinizi 90 dereceye kaldırın. Ardından dizinizle büyük bir yuvarlak çizerek kalçanızı döndürün.
  • Omuzlarda oluşan gerginliği gevşetebilmek için ise Arm Cirsles adı verilen ısınma hareketini yapmanız son derece önemlidir.
  • Bunun için ayaklarınızı omuz genişliği boyunca açmanız gerekiyor. Ardından kollarınız yanınızda olacak şekilde ayakta durun. Kollarınızı yavaş bir şekilde öne doğru sallayın.
  • Squat hareketi de ısınmak için en uygun hareketler arasında. Ayaklarınızı bunun için omuz genişliğinde açmanız gerekiyor. Daha sonra ise ayak parmaklarınızı hafifçe dışa döndürüp ellerinizi göğsünüze alın. Poponuzu diz boyutuna getirip göğsünüzü olabildiğince yüksekte tutarak ısınma hareketini gerçekleştirin.

Jumple Rope olarak bilinen ısınma hareketinde kalp atışı hızınızın dengede tutulması amaçlanır. 2 dakika boyunca ip atlayarak ısınma hareketini gerçekleştirin.

Antreman Yaparken Yapılmaması Gerekenler

Antreman yaparken günlük ayakkabı kullanmayın. Ağır hareketlere direkt olarak başlamayın. Öncelikle ısınma hareketlerini yaparak vücudunuzu buna hazırlayın. Yemek yedikten sonra direkt olarak antremana başlamayın. Mutlaka yemeğin üzerinden 1-2 saat geçmeli. Hafif egzersizler yaptıktan sonra rutin antremanınıza devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir