Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Antrenman Performansının Arttırılması İçin Bilinmesi Gerekenler

Antrenmanlarınızı düzenli yapıyor ancak beklediğiniz çıkışı bir türlü yakalayamıyor iseniz katkı sağlayacak ve performansınızı arttırmaya yarayacak bazı koşulları da değerlendirmeye almanın vaktinin geldiğini düşünebilirsiniz. Sadece egzersiz sırasında değil egzersiz sonrası ve beslenme düzeninde de yapılacak küçük değişiklikler ile performansı katlamak mümkündür. Bedensel gelişimizi kolaylaştıracak bu etkenler kaslarınızın artmasına yardımcı olacaktır. Güç kazanmak için çalıştığınız ağırlıkları arttırmalı veya dinlenme sürelerinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz. Özellikle vücut geliştirmek için antrenman yapıyor iseniz profesyonel bir yardım almayı da düşünebilirsiniz. Antrenmanlarınızı daha verimli hale getirmek ve performansı arttırmak için uygulamanız gereken kurallar yazımızda.

Sağlık Topu Kullanmayı Denediniz Mi?

Bazı durumlarda egzersizlere yenilik katmak antrenmandan alınan verimi arttırmaktadır. Sağlık topu daha fazla kasın çalışmasını sağlarken aynı zamanda merkezi sinir sistemini de daha etkin olarak kullandırmaktadır. Kilonuza göre değişkenlik göstermekle birlikte 5 kiloluk sağlık topunu 1 veya 1,5 metre kadar uzaklıktaki duvara fırlatarak çalışmanızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Bu egzersizi 4 kez şeklinde 3 tekrarlı şekilde yaparak performansı olumlu etkilemek mümkündür.

Ağırlık Düzeni Nasıl Olmalı?

Ağırlık çalışmak istiyor iseniz öncelikle hafif ağırlıklarla başlanması gerektiği unutulmamalıdır. Yaklaşık yirmi gün kadar 5 tekrarlı şekilde hafif ağırlıklarla çalışma yapıldıktan sonra bir sonraki süreçte ağırlıkları daha da azaltarak ancak uzun setler halinde çalışmayı düzenleyebilirsiniz. Sonra ise ağırlığı arttırarak kısa setler şeklinde çalışılmalıdır. Bu durum kas kütlenizin doğru bir şekilde artmasını sağlayacaktır. Yüksek ağırlıkla çalışmak kas kütlesini daha çok artırmaktadır, ancak vücut ağırlığa alıştığı dönemde süreci yeniden yönetmek performansınızdan daha fazla memnun kalmanıza yardımcı olur.

Isınırken Bile Çalışın

Isınma hareketlerinin önemini biliyor ve düzenli uyguluyor iseniz doğru bir başlangıç yaptığınızı belirtmek isteriz. Antrenman performansını arttırmak için ise son ısınma turunda dilerseniz ağırlık çalışabilişiniz. Son ısınma turunuzdaki ağırlığın diğer çalışmanıza oranla daha ağır olmasına dikkat ederken set uzunluğu diğerlerinden daha kısa tutulmalıdır. Isınma hareketlerinde yoğun bir çalışmaya girmek doğru değildir. Amaç burada kasları antrenmana hazırlamaktır. Ancak ağırlık çalışarak antrenmana geçiş yapmak kaslarınızın daha fazla çalışmasına yardımcı olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok eğitmen özellikle ağırlık çalışan kişilerin barfikse gerekenden daha fazla zaman ayrılmasını gerektiğini vurgulamaktadır. Gün içerisinde barfiks çekmek antrenmanlardan alınan verimi arttırırken aynı zamanda kondisyonunuza da iyi gelecektir. Bunun yanında karnınız tokken antrenman yapmak sizi daha hızlı yorarken antrenman sonrası protein ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Barfiks çalışmalarının yanında bazı hareketleri daha dikkatli ve doğru uygulamakta performansı etkilemektedir. Örneğin çalışmalarınızda kalçalarınızı sıkarak çalışmanız veya curl hareketinde bileklerinizi oynatmamanız olumludur. Antrenman öncesinde sırasında ve sonrasında su tüketimi de ihmal edilmemelidir. Sizlere önerdiğimiz küçük ancak etkili dokunuşlar ile antrenmandan alacağınız verimi arttırabilirsiniz. Düzenli spor yaparken istenilen seviyeye gelmek için biraz zaman ve sabır gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Vücut geliştirme için ihtiyacınız olan tüm ürünlere Sportive’den ulaşabilirsiniz; hemen alışverişe başlamak için; https://www.sportive.com.tr/sporlar-vucut-gelistirme/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir