Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Ayaklar Pedala! Bisiklete Binmenin Faydaları

Ayaklar Pedala! Bisiklete Binmenin Faydaları; İş hayatının yoğun temposu, büyük şehrin koşuşturmacası derken her çocuğun hayali bisiklet unutulur oldu. Hareketsiz yaşam, uzun saatler masa başında çalışma veya vakitsizlikten spora da vakit ayıramayan kişiler kilo almaya başlarken sağlıklarından da olmaktadır. İşte tüm bu ve daha fazla neden için hem kendinize hem cebinize hem doğaya hem de çocukluğunuza bir merhaba demek isterseniz sizleri bisiklet binmeye davet ediyoruz.

Trafik Sorunu Yok

Özellikle büyük şehirlerde herkes trafikten şikâyet eder ancak kimse trafiği azaltmak için neden aramaz ve birbirini suçlar. Oysaki trafik sorununun en büyük nedeni herkesin özel aracı ile yakın mesafede olsa hareket eme çabasıdır. Araçların bir diğer sorunu ise parktır. Merkezi bir yere gidecek iseniz arabanızı nereye park edeceğiniz saatler önceden düşünmeye başlarsınız. Bu sebepten yakın mesafe yollarınız için marşa değil bisikletin pedallarına basmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede hem trafik sorunu yaşamayacak hem de aracınızı nereye park edeceğinizi düşünme derdinden kurtulacaksınız. Bisiklet park alanı bulmak araba park alanı bulmaktan çok daha kolayken stressiz güzel bir yolculuk yapabilirsiniz.

Ayaklar Pedala! Bisiklete Binmenin Faydaları; Ekonomiktir

Bisiklet arabaya göre çok daha ucuzdur ve arabanızı daha az kullanarak kara geçmiş olabilirsiniz. Bisikletler arabalara nazaran ekonomik olarak çok makuldür ve yurt dışında birçok kişi yakın uzak ayrımı yapmaksızın arabaları hayatından çıkarıp konforu yüksek bisikletlere yönelmesinin bir diğer sebebi ise ekonomik oluşudur. Araba gibi benzinle çalışmaz ve sınırsız enerji ile yola devam edebilirsiniz. Muayene zamanı, kaskoyu veya herhangi bir vergisi de bulunmamaktadır. Tüm bunlar hesaba katıldığında ise araba karşısında tercih edilme sebeplerinin başında ekonomik oluşu gelmektedir. Kat ettiğiniz mesafe çok fazla değil ise arabanın külfetinden kurtularak bisikletli bir hayata giriş yapabilirsiniz.

Ayaklar Pedala! Bisiklete Binmenin Faydaları

Sağlığı Olumlu Etkiler

Spor ile gidilecek mesafe birleştirildiğinde öncelikle eğer sizde vakitsizlikten spor yapamadığınızdan dem vuruyorsanız gideceğiniz yerlere bisiklet kullanarak gidebilirsiniz. Bisiklet bacak, kol, karın, basen ve sırt bölgesinin çalıştırırken aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkiliyken kilo vermek istiyorsanız bisiklet sürerek kalori yakabilir ve yağ yakım sürecini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca bisiklet kullananlar trafik stresini de çekmeyeceğinden daha mutlu olmaktadır. Stresi azaltırken beyne daha çok kan gitmesini sağlar ve bu sonuçta genel sağlığınız üzerinde oldukça etkilidir. Her yaştan herkes bisiklet sürebilirken dilerseniz çocuklarınız ile vakit geçireceğiniz bir etkinlik haline de getirebilirsiniz.

Ayaklar Pedala! Bisiklete Binmenin Faydaları; Özgürleşmek İçin

Arabalar sadece belirlenen alanlara girebilirken bisiklet ise her yere girebilir. Özellikle dışarı hava almak için çıktığınızda bisiklet ile tura çıkarak belki de her gün geçtiğiniz yolda yeni yerler keşfedebilirsiniz. Keşif arzusu ile bölgeyi daha dikkatli turlayacak ve verdiği heyecan ile daha mutlu ve sağlıklı olabileceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus koruyucu ekipmanlara sahip olmaktır. Başlık, dizlik veya kolluk gibi koruyucu ekipmanlarınızın kullanımı ihmal etmeyerek özgürce bisiklet sürerek özgür olmanın tadına varabilirsiniz.