Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Bacak Sıkılaştırmak İçin Çok Etkili Egzersizler

Bacak Sıkılaştırmak İçin Çok Etkili Egzersizler; Bacaklar cins fark etmeksizin vücudumuzun en uzun uzuvlarından biridir ve bacaklardaki sıkı bir görünüm tüm dış görünüşü etkilemektedir. Bacakları sıkı olan kişiler çok daha formda gözükürken kişinin hareket kabiliyetini büyük ölçüde sağlamaktadır. Bacak kaslarını çalıştırarak sıkı, sağlıklı ve formda bir görünüm için sizlere önereceğimiz egzersizleri yapabilirsiniz.

Bacakları Esnetme Hareketleri

Bacak egzersizlerinde hangisini tercih ediyor olursanız olun ilk hareket her zaman bacakları esneten mucizevi ve oldukça basit olan bu egzersiz olmalıdır. Bacak esnetme hareketi için öncelikle bacaklarınız düz olacak şekilde düz bir zeminde yere oturun ve bu pozisyonda belinizi öne doğru eğerek ellerinizi de bacaklarınızın yanına alarak vücudunuzu esnetin. Yaklaşık 10 saniye kadar bu pozisyonda kaldıktan sonra yeniden düz bir şekilde oturun ve 4-5 kez bu hareketi tekrarlayın. Burada esas amaç bacakların kasıldığını hissetmektir. Kendinizi çok zorlamadan dilediğiniz kadar da yapabilirsiniz.

Bacak Sıkılaştırmak İçin Çok Etkili Egzersizler
Bacak Sıkılaştırmak İçin Çok Etkili Egzersizler

Bacak Sıkılaştırmak İçin Çok Etkili Egzersizler; Tek Bacak Esnetme

Tek bacak esnetme hareketi bacakların sıkılaşmasını sağlayan basit egzersizlerden biridir. Hareket için öncelikle dizleriniz dik dururken kollarınızı yukarı doğru uzatın ve tek bacağınızı yüksek bir yere konumlandırın. Boyunuza göre tabure koltuk veya masa tercih edebilirsiniz. Bir cisme tek bacağınızı yerleştirdikten sonra ayağınızı yukarı doğru olabildiğince kaldırın ve bacaklarınızdaki gerginliği hissedin. Bacaklarınız gerilinceye kadar kaldırmaya devam edin ve ardından üst gövdenizi de kaldırdığınız bacağınıza doğru yönlendirin. Kaslarınızın gerginliğini hissettikten sonra başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer bacağınız içinde aynı hareketi tekrarlayın.

Bacak Sıkılaştırmak İçin Çok Etkili Egzersizler; Bacak Germe Hareketi

İster evinizde ister iş yerinde öğle yemeği arasında her yerde basit bir şekilde yapabileceğiniz tek bacak germe hareketi için bir yere bağdaş kurarak oturun ve ardından bir bacağınızı öne doğru uzatıp diğer bacağınızı da dizinizden içeri doğru bükmeye çalışın. Bu pozisyonda öne doğru eğilin ve kollarınızı da öne doğru uzatın. Yaklaşık 15 saniye kadar bekledikten sonra diğer bacağınız içinde tekrarlayın. Bu egzersizin hemen ardından iki bacağınızı da germe hareketi yapabilirsiniz. Bir bacağınızı diğer bacağınızın önüne alıp paralel bir şekilde durun ve belinizi bükerek bir dizinizi yavaşça eğin. 10 saniye kaldıktan sonra vücudunuzu gevşetin ve diğer bacağınız içinde aynı hareketi tekrarlayın. Daha sıkı bacaklar için bu iki egzersizi art arda yapmanız çok daha etkili olacaktır.

Doğal Ekipman Kullanarak Yapılan Basit Egzersiz

Evinizde kullanabileceğiniz basit nesneler ile bacak sıkılaştırma egzersizleri yapmanız mümkündür. İlk egzersiz için etrafınızdaki herhangi bir duvardan destek alabilirsiniz. Bir ayağınızı öne diğer ayağınızı arkaya alın ve ellerinizi duvara dayayarak topuklarınızı yere doğru konumlandırıp tüm vücut ağırlığınızı duvara verin. Burada beliniz her zaman dik ve düz durmalıdır. Tüm gücünüzle duvarı itmeniz gerekir ancak gücü kollarınızdan değil bacaklarınızdan almanız gerektiği için önce bir bacağınızı arkaya alıp itin ve ardından diğer bacağınız içinde tekrarlayabilirsiniz. Her bacak için beş kez yapmanız sıkı bacaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.