Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Basketbol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Basketbol oynarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu basketbolun bir takım oyunu olduğudur. Bu nedenle takım içerisinde yeterli iletişim sağlanmalıdır. Doğru iletişim galibiyeti getirecektir.

Top Sürme Nedir?

Top sürme söz konusu olduğunda her zaman karşıya bakmanız ve topa bakmamanız gerekiyor. Eğer ki topa bakarsanız rakibiniz topu çalabilir. O nedenle mutlaka karşınıza ve rakibinize bakmalısınız.

Basketbolda hareket halindeyseniz her zaman topu sürüyor olmalısınız. Durduğunuz zaman topu elinize alma hakkına sahip olursunuz.

Pas Nedir?

Takım oyunlarında topu karşı takımın potasına götürebilmeniz için takım arkadaşlarınıza ihtiyacınız olacaktır. Takım arkadaşlarınıza topu gönderebilmeniz için pas vermeniz gerekiyor.

  • Basketbolda istediğiniz pası istediğiniz kişiye gönderme ve göndermeden önce bunu gösterebilme şansına sahipsiniz.
  • Atmış olduğunuz pasın yerine gidebilmesini istiyorsanız pasın sert olmasına özen göstermelisiniz.
  • Bir pas havadan ya da bombeli bir şekilde gidiyorsa rakip tarafından kapılması an meselesidir. Düz ve hızlı gitmelidir.

Göğüs Pası Nedir?

Genel olarak rakibin bulunmadığı, takım arkadaşınız ile yakın olduğunuz anlarda kullanmanızın mantıklı olduğu bir pas çeşididir. Kolayca arkadaşınıza pas atabilirsiniz. İki ayağınız omuz genişliğinde açık olmalıdır. Pası direkt göğsünüzden çıkarmalı, hızlıca karşınızdaki takım arkadaşınıza göndermelisiniz.

Yerden Pas Nedir?

Yerden pas, özellikle karşınızda rakip bir oyuncu var ise size yardımcı olacak bir pas türüdür. Ancak, bu pası atarken karşıdaki rakip oyuncu topu kapabilir. O nedenle sert ve düz bir şekilde fırlatma yapmanız gerekiyor. Top mutlaka yere bir kere çarpmalı, ondan sonra istediğiniz yere yönelmelidir.

Kollarınızı düz tutmaya çalışın. Topu atarken kollarınızdan güç almalısınız. Bu sayede topu istediğiniz yere aktarabilme şansına sahip olursunuz.

Baş Üstü Pas Nedir?

Basketbol bir takım oyundur. Tek başınıza basketbolda başarı elde edemezsiniz. O nedenle bir diğer sporcuya her zaman pas vermeniz gerekebilir. En çok kullanılan pas şekillerinden biri baş üstü pası olarak kabul edilir.

Elleriniz topun iki yanında olmalıdır. Başınızın üzerinde tutmuş olduğunuz topu iki eliniz yardımı ile başka bir oyuncuya doğru fırlatmalısınız. Eğer ki takım arkadaşınız sizden çok uzakta ise bu atışı kullanmak avantaj sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Şut Nedir?

Şut potaya karşı olan bir atıştır. Gücü kollardan değil, ayaklardan alırsınız. Özellikle atış sırasında ayaklarınızın ve dizlerinizin senkronize bir şekilde hareket etmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Elinizi ve parmaklarınızı kasmamalı, rahat bırakmalısınız. Böylece top elinizden kolay bir şekilde çıkabilir ve rotasını bozmadan direkt olarak potaya gidebilir. Eğer ki elinizi ve bileğinizi kasarsanız rotasında sapma yaşayabilirsiniz.

Turnike Nedir?

Söz konusu hücum olduğunda turnike vazgeçilmezler arasında yer alır. Amaç üç adımda potaya topu atabilmektir. Hem sağ taraftan hem de sol taraftan potaya doğru atak yapabilirsiniz. Ne kadar çok pratik o kadar iyi turnike demektir.

Topu tuttuğunuz andan itibaren adım atıyor olmanız gerekiyor. Yani koşarken elinizle topu tutabilirsiniz. İlk adım koşuya bağlı olurken ikinci adımınız sıçrama adımı olmalıdır. Topun elden çıkacağı an en yüksekte olduğunuz an olmalıdır. Böylece basket atma olasılığınızı yükseltmiş olursunuz.

Savunma Nedir?

Basketbol dendiğinde sadece hücum akla gelmemelidir. Bir yandan da savunma yapmak gerekir. Bunlar birbirinden ayrılmaz ikilidir. Pasları kesebilmek, sayı yapılmasını engellemek savunmanın gereklilikleri arasındadır.

Boyunuza, hızınıza göre bir rakibi seçer, ona karşı savunma yaparsanız kazanma şansınız yüksek olur. Bazı durumlarda rakip sizi geçebilir ancak, koşarak ona yetiştiğiniz zaman savunmanız devam edecektir. Rakibiniz ile her zaman aranızda 1 m kadar mesafe bulundurursanız ideal bir savunma yapmayı başarırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir