Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Bisiklet Sporuna Detaylı Bakış

Bisiklet birçok çocuğun rüyasını süslemektedir. Hala başarılı karnelerin sonucunda hediye bisiklet alınan çocukların sayısı azımsanmayacak kadar azdır. İlkokul çağlarında çok fazla sevilen bu spor aleti ilerleyen yaşlarda unutulmakta olup modern hayatın getirileri ile bir yanda çürüyüp gitmektedir. Oysaki bisiklet özellikle formunu korumak ve birden fasla kas grubunu çalıştırmak isteyen kişilerin ilk tercihlerinden biri olmalıdır. Kapalı alanlara kapalı kalmanın hayatımıza etkilerini çok iyi anladığımız şu dönemde açık alanda spor yapmanın önemini herkes çok daha iyi kavradı. Dileyen kişiler şehir içinde dileyen kişiler arazide doğanın içinde dileyen kişiler ise düz yolda bisiklet kullanarak düzenli spor yapabilir. Spor salonunda çalışmak isteyenler için yine bisiklet iyi bir ekipman olacaktır. Bisiklet kullanmanın önemini merak ediyorsanız sizler için derledik.

Bisiklet Sürerken Hangi Kaslar Çalışmaktadır?

Bisiklet kullanmak öncelikle karın, kalça ve bacak kaslarınızı çalıştırmaktadır. Üst gövde ise daha çok kuvvetlendirme ve denge kurma aşamasında etkilidir. Bisiklet kullanırken sürekli hareket halinde kalırsınız ve kaslarınız düzenli olarak çalışır. Hareketi yaparken güç ayaklardan kalçanıza doğru yayılır ve tekrar ayaklarınızda son bulur. Bisikleti kullandığınız yola göre ise uyguladığınız güç değişir. Örneğin eğimli bir yolda iseniz yolu aşabilmek pedallara daha kuvvetli basmanız gerekirken ayrıca dengeyi sağlamak için kollarınız ve belinizden de destek almanız gerekmektedir.

Faydaları Nelerdir?

Bisiklet sporu öncelikle büyük kas gruplarının çalışmasını sağlamaktadır. Spor salonunda çok fazla bisikletin tercih edilmesinin sebebi kardiyo egzersizlerinden sayılmasıdır. Yüksek tempo ile bisiklet sürüldüğünde yağ yakımını büyük oranda hızlandırırken kaslarında bir o kadar hızlı gelişmesine olanak sağlar. Ayrıca açık havada kullandığınızda mutluluk hormonu daha fazla salgılanır ve depresyondan uzaklaşırsınız. Çevreyi seven kişiler ise genellikle şehir içinde bisikleti tercih etmektedir. Ekonomik anlamda kişileri rahatlatırken çevreye zarar vermemesinden ötürü de sıklıkla kullanılır. Düzenli olarak bisiklete binenlerin ise akciğerlerinde oksijen depolama alanı büyük ölçüde artmakta olup sağlığınızı iyi yönde etkilemektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisiklet sporu öncelikle disiplin gerekmektedir. Açık havada bisiklet kullanacaksanız tüm doğa şartlarına hazırlıklı yola çıkmak gerekir. Ayrıca güvenlik için kask, eldiven, dizlik ve gözlük kullanılmalıdır. Bisiklet sporu için önemli adımlardan biri uygun kıyafet seçimidir. Terinizi emecek, size ağırlık vermeyecek ve rahatlıkla hareket etmenizi sağlayacak ürünler giyilmelidir. Hava şartlarına uygun şekilde giyinmek spordan alacağınız verimi ve keyfi arttıracaktır.

Bisiklet Grupları İle Bisiklet Sürmek

Bireysel spor yapmak isteyen kişiler tarafından genellikle tercih edilse de bisiklet sporunu dilerseniz takım sporu haline getirebilirsiniz. Birçok profesyonel kişi sahillerde veya bisiklet yollarında erken saatlerde sürüş keyfi yaşamaktadır. Dilerseniz yüz yüze tanışabilir dilerseniz internet üzerinden haberleşerek gruplar oluşturabilirsiniz. Bisiklet sporunun düzenli yapılması gerekir ne kadar fazla bisiklet üzerinde vakit geçirirseniz o kadar sevecek ve daha fazla yapmak isteyeceksiniz. Haftanın belirli gün ve saatini bu spora ayırarak günlük sporunuzu gerçekleştirirken spordan geri kalmayacak olmanın verdiği keyifle dilerseniz sosyalleşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir