Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Bölgesel Yağ Yakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Hemen herkes vücudunda bölgesel olarak bir yerden rahatsız olur. Kimi basen bölgesinde ki fazlalıktan kimi ise göbeğinden şikâyet eder. Rahatsız olduğumuz yer neresi ise o bölgenin zayıflamasını isteriz ve bunun için yöntemler aramaya başlarız. Peki gerçekten bu mümkün olabilir mi? Eğer bu gerçekse neden birçok kişi yağ aldırma operasyonları gerçekleştiriyor. Ya da bölgesel zayıflama mümkünse en doğru yöntemi nedir? Gibi sorularınızın cevabını veriyoruz. Detaylar yazımızda.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel zayıflama hala kimine göre mümkünden kimine göre mümkün değildir. Bunun temel sebebi henüz yağ yakıcı bir krem üretilmedi veya tek bir hareket ile bölgesel olarak hızlı bir şekilde zayıflamak mümkün değil. Eğer sizin de düşünceniz bu yönde ise cevabınız hayır asla mümkün değil olacaktır. Ancak bazı spor hareketleri ile bölge yağlarından kurtulabileceğinizde gerçektir düzenli egzersiz ise o bölgede ki yağların parçalanmasını sağlayabilirsiniz bu da bölgesel zayıflamanın mümkün olduğunu gösterir. Öncelikle bunun için yağ yakma mekanizması nasıl işlevsel hale getirilir? bunu bilmek gerekir.

Yağ Yakma Mekanizması Nasıl İşlevsel Hale Gelir?

Yağ dokusu aynı zamanda vücudun enerji deposudur ve çok fazla olduğunda veya çok az olduğunda kişilerin sürekli halsizlikten dert yandığını mutlaka duyarsınız veya kendinizde bu durumu yaşıyor olabilirsiniz. Yağ yakmak öyle kendiliğinden olan bir şey değildir ve yağ yakma mekanizmasını işlevsel hale getirebilmek için düzenli beslenme ve egzersiz programı oluşturmak gereklidir. Kan şekeri düşmeye başlayınca vücudunuz harcamak için enerjiye ihtiyaç duyar ve ihtiyacı olan enerjiyi vücudunuzda hali hazırda bulunan yağ hücrelerinden karşılamaya çalışır. Bu çaba içerisinde serbest yağ asitleri ortaya çıkar ve dolaşmaya başlar. Dolaşmaya başlayan serbest yağ hücreleri ihtiyacı olan bölgeye giderek enerji ihtiyacını karşılar ve böylece vücutta yağ yakımı başlamış olur. Bilimsel olarak bölgesel zayıflama böyle gerçekleşmektedir.

Bazı Bölgelerde ki Yağlar Neden Daha Zor Erir?

Basen ve göbek yağlarının daha zor eridiği bilinen bir gerçektir ve onlara inatçı yağlar denilmektedir. Bu zor eriyen yağların birçok sebebi olabilir. Öncelikle yaşınızı ve genetik eğiliminizi sorgulamasınız. Yukarıda belirttiğimiz doğal yağ yakımı süreci burada sekteye uğramasının veya daha fazla zaman almasının sebebi katekolamin denilen hücredir. Bazı bölgelerin katekolamine olan duyarlılığı daha fazladır ve enerjiye ihtiyaç duyduğunda hemen sinyal verir ancak inatçı yağlar dediğimiz bölgeler de bu duyarlılık düşüktür ve sinyali alamadığı veya geç algıladığı için diğer bölgelerde ki enerji hissiyatı daha geç algılanır ve yağ yakımı daha geç başlar. İnatçı bölgeler bu sebepten daha zor erimektedir. Bölgesel yağ yakımı bu sebepten daha zor gerçekleşir ve sıkılaşmak en iyi çözüm olarak karşımıza çıkar.

İnce Görünmek İçin Sıkılaşmak Gerekir

Düzenli egzersiz yaparak daha sıkı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Ayrıca kan akımını da arttırarak daha sıkı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun yanında bilinen en temel yöntem masaj yöntemidir. Kılcal damarları aktif hale getirerek kan dolaşımını arttırabilirsiniz ve bu da o bölgenin sıkılaşmasını sağlar. Özellikle zayıflamak istediğiniz bölgeler için tercih edebilirsiniz. Yazımızdan anlaşılacağı üzere bölgesel yağ yakımından çıkartmak istediğiniz sonuca göre sorunun cevabı değişmektedir. Eğer sihirli bir şekilde sadece bir bölgeden zayıflamak istiyorsanız bu oldukça zordur ve henüz böyle bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak tüm vücudunuzun ve bölgelerinizin de işin içine girdiği sıkılaşma yöntemleri ile rahatsız olduğunuz bölgenin görünümünü değiştirebilirsiniz. Diğer bölgede ki kasların güçlenmesini sağlamak da daha fit görünmenize yardımcı olacak ve arada ki farkı kapatacaktır. Bunun yanında eğer bacak ve basen bölgenizin incelmesini istiyorsanız bisiklet veya koşu bandında egzersizler yapabilirsiniz. Koşu bandında 30 dakika koşmanız size 300 Kalori verebilir ve bölgesel sıkılaşmayı sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde bisiklet ile çalışarak sadece 30 dakikada benzer kalori miktarını yakabilir ve sıkılaşabilirsiniz. Eğer karın bölgesinde ki yağlardan şikâyet ediyorsanız en bilinen yöntem mekiktir. Yan ve düz mekiklerin yanında ağırlıklı mekik kaldırarak da yağ ve kalori yakımını arttırabilirsiniz. İnatçı yağlarınızdan kurtulmak ve düzenli spor yapabilmek için mutlaka bir uzmandan destek alın ve bir diyetisyene giderek genetik faktörler dışında bir sebebi var ise araştırılmasını isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir