Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Bölgesel Yağlardan Stepper İle Kurtulun

Yaz mevsimini yaşadığımız şu günlerde hala istediğiniz vücut ölçülerine erişemediyseniz son 20 yıldır hayatımızda etkin bir şekilde yer alan step tahtalarından esinlenerek hazırlanmış stepperı denemenizi tavsiye ederiz. Milenyum egzersizi olarak bilinen stepper 80’li yıllarda kullanılan step tahtasının modernleştirilmiş edilmiş halidir. Stepper ile hangi kaslar çalışır ve faydaları nelerdir? Merak ediyorsanız yazımızda bulabilirsiniz.

Bölgesel Egzersizler İçin Stepper

Bölgesel fazlalıklarınızdan şikâyet ediyor ve tempolu şekilde eğlenerek forma girmek istiyorsanız kullanabilirsiniz. Stepper aletinin faydaları öncelikle kardiyo egzersizidir. Sevdiğiniz ritimli bir müziği açarak hem vücut kondisyonunuzu arttırabilir hem de kalori yakabilirsiniz.

Çalıştırdığı Kaslar Nelerdir?

90’lı yıllardan bildiğimiz step tahtasına inip çıkıldığında yapılmaktaydı. Teknolojinin de etkisiyle artık inip çıkmak yerine ileri geri adımlar ile egzersiz yapılmaktadır. İki işlevsel ayak tabanı bulunur. Bu tabanlar kaymaz özelliğe sahiptir. Ayaklıklar ileri, geri ve yana hareket etmektedir. Boyutları düşünüldüğünde çok fazla yer kaplamadığı için evinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Küçük ama oldukça etkili bu ayaklar birden fazla kas grubunu çalıştırmaktadır. Genel olarak tüm adımlarken tüm vücut hareket ederken esas alt kısmı çalıştırmaktadır. Popo, baldır ve karın gölgesini güçlendirmektedir. Özellikle basen bölgenizde veya karnınızda fazlalık var ise stepper sizi memnun edecektir. Ayakların farklı basma özelliklerinden faydalanarak çalıştırdığı kas grubunu da arttırabilirsiniz. Örneğin yan basarak karın kaslarınızı daha görünür hale getirebildiğiniz gibi belinizin de incelmesini sağlayabilirsiniz.

Fonksiyonel Alet

Step tahtasının modern halinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Örneğin pedalların yan kısımlarına ip yerleştirilmiş modeller de üst gövdeyi de çalıştırabilirsiniz. Böylece tüm vücut antrenmanı yapma imkânı sunar. Ayrıca dengenizi arttırmayı sağlayacak modelleri de bulunur. Bu da vücudun dengesini ve esnekliğini arttırmak için kullanılabilir. Evinizde bir alet ile birden fazla egzersiz yapmak isterseniz en gelişmiş modelini tercih etmenizi öneririz.

Stepper Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

Stepper kullanmaya karar verdiyseniz öncelikle size olan etkilerini küçümsemeden hareket etmeli ve normal antrenmana çıkarmış gibi hazırlanmalısınız. İster bölgesel ister tüm vücut çalışacak olun başlamadan önce mutlaka ısınma egzersizlerini uygulayın. Bu sayede hem daha çok verim alacak hem de sakatlıkların önüne geçebileceksiniz. Tempolu bir şekilde hareket ederken bastığınız yeri önemsemeli ve ayağınızın altında hareketli mekanizma olduğunu unutmamalısınız. Kaymak zemin ile güvenli bir egzersiz sunsa da bastığınızda istem dışı bilek hareketleri sakatlanmanıza yol açabilir.

Stepper kullanmaya yeni başlayacaksanız vücudunuza alışması için zaman vermelisiniz. Bu sebepten başlangıç olarak haftada 2 gün yeterli olacaktır.  Ardından arttırabilirsiniz. İlk etapta günde 30 dakika kadar egzersiz yapmak uzmanlar tarafından tavsiye edilirken ardından performansınıza veya hedefinize göre basamaklı arttırabilirsiniz. Stepper yaparken ayakkabı kullanmanızı da tavsiye ederiz. Böylece daha sağlıklı ve daha rahat ayaklıkları kullanırken giyiminiz de bedeninizi saran ancak hareketlerinizi engellemeyecek rahatlıkta olmalıdır. Sadece basen bölgesini çalıştırmak yağları eritmek ve kas yapısını güçlendirmek istiyorsanız egzersizin ardından bacaklarınıza masaj veya buz uygulaması da önerebiliriz. Yeme düzeninizi de oluşturarak stepper ile bölgesel yağlardan daha kısa sürede kurtulabileceğinizi hatırlatarak keyifli günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir