Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Boyun Sağlığı İçin Yapılabilecek Etkili Egzersizler

Boynun uzun süre hareketsiz kalması, travma oluşması veya düzleşmesi bir sağlık sorunudur. Özellikle boyun kavisinin normalliğini kaybetmesi boyun sorunlarına yol açmaktadır. Boyun rahatsızlıklarının belirtisi boynun çevresinde ağrı belirmesidir. Aynı zamanda baş ağrısı ve migren gibi rahatsızlıkları da tetiklemektedir. Eğer rahatsızlık çok ilerlemiş ise boyunda hareketlerde zorluk ve kaslarda kasılma görülmektedir. Boyun rahatsızlıklarını gidermek için gün içerisinde yapılacak bazı egzersizler ile boyun sağlığını sağlayabilirsiniz.

Basit Egzersizler

Öncelikle ellerinizi yüzünüzde ve alnınızda gezdirerek baskı uygulayabilirsiniz. Ardından ellerinizi boynunuza götürün ve çok az baskı uygulayarak boynunuzu hareket ettirin. Gün içerisinde dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Bir diğer egzersiz ise bir elinizi başınıza konumlandırın ve başınıza güç uygulayın. Burada dikkat edilmesi gereken kulaklarınıza dikkat etmenizdir. Kulaklarınıza baskı uygulamamalısınız. Evde olduğunuz zamanlarda ise orta yumuşak bir cisimle veya havlu ile boynunuzun arkadaşına baskı uygulayabilirsiniz. Başınızı hareket ettirerek de kaslarınızın esnemesini sağlayabilirsiniz. Yine rahat ortamlarda düz bir zemine uzanarak boynunuzun altına destek koyarak bedeninizi ve boynunuzu rahatlatabilirsiniz.

Düzenli Yapılması Gereken Hareket

Hafta sonları veya akşam iş çıkışlarında boynunuzu rahatlatmak için yapabileceğiniz bir diğer egzersiz için öncelikle boynunuzu göğsünüze yakınlaştırın ve kaslarınızı esnetin. Ardından nefes alırken boynunuzu çevirip nefes verirken başlangıç noktasına geri dönün. Nefesinizle beraber sağa sola ve ters açılarla arkaya doğru çevirmeye çalışın. Başınızla olabildiğince daire çizmeye çalışarak iki yönde de hareket ederken nefes alışverişinizi sabitleyin ve egzersizin ardından bir süre boynun arkasına destek koyarak uzanın. Bu hareket omuriliğin rahatlamasına yardımcı olurken özellikle masa başı çalışıyorsanız çok etkili olacaktır. Her akşam 5 dakikanızı ayırarak boyun kaslarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Esneme Çalışmaları

Boyun düzleşmesi ve boyun ağlarının bir diğer nedeni ise hareketsiz yaşamdır. Sporu hayatınıza alarak kaslardaki gücü ve esnekliği sağlayabilirsiniz. Omurganızın güçlenmesini sağlayarak kemik sisteminizi rahatsızlıklardan koruyabilirsiniz. Gün içerisinde aktif olmanız sporun faydalarınızı sağlamayacağından sabah uyandığınızda basit esneme hareketleri ile güne başlayarak kasların kendini güne hazırlamasını sağlamak ve akşam saatlerinde tempolu yürüyüş yahut kısa koşular ile bedenin istediğini verebilirsiniz. Ayrıca boyun ağrılarının en önemli sebeplerinden biri de duruş bozukluğudur. Postür bozukluğu doğrudan bel ve boyun ağrılarına sebep olmaktadır. Kendinizi kasmadan dik durmaya çalışmak yine boyun ağrılarınızın azalmasına ve zamanla yok olmasına yardımcı olacaktır.

Masaj Yaptırabilirsiniz

Boynunuzda ağrı hissettiğinizde bu her zaman bu bölgeyi kapsamamaktadır. Bazen omuzlarda tutulma veya bel bölgesindeki sorunlar boyuna vurabilmektedir. Bu durumu anlamanın en iyi yolu bir uzmana danışmak olsa da masaj yaptırarak yine boyunu rahatlatabilir ve sorunun kaynak bölgesini fark edebilirsiniz. Bunun yanında yüzmek tüm kasların rahatlamasına yardımcı olurken ılık duş yine boyun bölgesindeki kasların gevşemesini sağlar. Gün içerisinde yapacağınız birkaç basit egzersiz ve bölgeyi dinlendirerek boyun bölgesindeki ağrıları hafifletebilir ve zamanla yok edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir