Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Boyun Yorgunluğunu Atmak İçin Yoga

Boyun Yorgunluğunu Atmak İçin Yoga; Masa başı çalışmaktan yorulan boyun bölgesini tazelemek isteyen var mı! “Boyun yorgunluğunu gideren Yoga” ile tanışın! Yaklaşık 10 dakikada yapılabilir, bu nedenle iş ve ev işleri arasında yapılması da kolaydır.

Mesele boyuna bağlı olan omurgayı gevşetmektir.

Hala tüm gün aynı duruşta çalışan çok sayıda insan var.. Bu nedenle, boyundaki yorgunluğu gidermek için biraz yoga yapabilirsiniz.

Boyun, ağır bir başı desteklediği için özellikle yorgunken aşırı gerginliğin oluşabileceği bir yerdir. Aynı zamanda önemli bir sinir yoludur.

Boyun yorgunluğunu giderirken sadece boynu hareket ettirmeyi düşünmek kolay ama boyundaki durgunluğu gidermek için boyuna bağlı tüm omurgayı da hareket ettirmeliyiz.

Boyun Yorgunluğunu Atmak İçin Yoga

(1) Omuzlarınızı yukarı ve aşağı hareket ettirin

İlk olarak, omurganızın esnemesi kolay bir pozisyonda oturun ve avuç içlerinizi kalçalarınızın yanına koyun. Nefes alırken omuzlarınızı kaldırın ve nefes verirken bir anda indirin. Bunu 3 kez tekrarlayın.

(2) Başınızı indirin

Omuzlarınızı yerinde tutun ve başınızın ağırlığını azaltmak için başınızı indirin. Parmaklarınızı başınızın arkasında dolaştırın ve dirseklerinizi yere doğru indirin. Yavaş ve yumuşak bir şekilde nefes almaya devam ederken boynunuzun arkasındaki boşluğu hissedin.

(3) Başınızı sola ve sağa eğin

Nefes verin ve ellerinizi çözün, sonra nefes alın ve başınızı vücudunuzun merkezine geri kaldırın.

Nefes verirken başınızı sağa doğru eğin, sağ avucunuzu nazikçe başınıza koyun ve sol boynunuza nefes verirken yavaşça nefes alın. Sonra sağ elinizi indirin ve başınızı merkeze döndürün. Aynısını sol tarafta da yapın.

Boyun Yorgunluğunu Atmak İçin Yoga

(4) Başınızı iki yana sallayın

Nefes verirken başınızı aşağı doğru eğin ve yavaşça bir yandan diğer yana hareket ettirin. Başınızın ağırlığını hissederken önce yarısını sağa, sonra yarısını sola çevirin. 3 gidiş dönüş yapın.

(5) Arkaya uzatın

Parmaklarınızı başınızın arkasında dolaştırın ve kalçalarınızı ve sırtınızı yuvarlayın. Dirseklerinizi yere doğru koyun ve karnınıza bakın. Olduğu gibi emerken karnınızı açın, göğsünüzü açın ve çapraz olarak yukarıya bakın.

Göğsünüzü açıp tüm omurganızı gerdikten sonra, gözlerinizi ve dirseklerinizi alçaltıp sırtınızı kıvırırken sırtınızı kalçalarınızdan yavaşça eğin. Bunu 3 kez tekrarlayın, göğsünüzü sıkıca açın ve sırtın esnediğini hissedin.

Boyun Yorgunluğunu Atmak İçin Yoga; (6) Vücudun yanlarını gerin

Nefes verin ve vücudunuzu merkeze döndürün. Sırtınızı gerin, nefes verin ve yalnızca sağ elinizi yere koyun, boynunuzu uzun tutun, nefes verin ve sağa doğru eğin.

Bu sırada zeminde azar azar yürüyerek sağ eli yatırmak için açıyı seçelim. Boynunuzun gevşememesi için başınızı sol elinizle destekleyin ve destekleyin. Burada bir nefes alın. Verirken merkeze geri getirin ve diğer tarafı da yapın.

(7) Omurgayı bükün

Ardından, dört ayak üzerinde olun ve vücudunuz, bilekleriniz omuzlarınızın altında ve dizleriniz pelvisinizin altında olacak şekilde konumlanacak.

Çenenizi çekin, emerken sağ elinizi kaldırın, nefes verirken sağ kolunuzu sol omzunuzun altına sokun ve başınızı nazikçe mindere koyun. Bunu 3 kez tekrarlayın. Diğer tarafta da aynısını yapın. Lütfen omurganın bükülmesinin tadını çıkarın.

Boyun Yorgunluğunu Atmak İçin Yoga; (8) Omurgayı esnek bir şekilde gerin

Nefes verirken omuzlarınızı ve başınızı mindere koyun. Emerken ilk dört ayak pozisyonuna dönün ve nefes verirken dirseklerinizi doğrudan omuzlarınızın altına koyun ve omuzlarınızı aşağı çekin.

Avucunuzu öne doğru yürütün ve paranız yetiyorsa alnınızı matın üzerine koyun. Yavaşça nefes alırken boynunuzun arkasını uzun tutun. Burada bir nefes alalım.

(9) Alnınızı yumruğunuzun üzerine koyun

Nefes verdiğinizde, ellerinizle zemini itin ve üst bedeninizi kaldırın, iki yumruğunuzu ve alnınızı üzerine koyun. Omuzlarınızı ve tüm omurganızı gevşetin ve emerken ve karnınıza doğru bakarken yavaşça kalkın.

Gözlerinizi nazikçe kapatın ve ferahlatıcı boyun bölgesinin keyfini çıkarın.

Aslında boynunuzu gevşeten bir hareketle başlıyorsunuz ve yavaş yavaş omurganızı gevşeten bir poza geçiyorsunuz. Sonuncusu, omurgayı dinamik olarak büken bir poz. Gerilirken iyi hissedeceksiniz. Yogadan sonra boynunuz, omuzlarınız ve sırtınız canlanıyor! Memnun kalacaksınız çünkü tüm vücudunuzu hayal ettiğinizden daha fazla hareket ettirin.

Yaklaşık 10 dakika içinde yapılabilir, bu yüzden boynunuz yüzünden yorgun hissediyorsanız, bu egzersiz işe yarayacaktır.