Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Çakra Açmak İsteyenlere Yoga

Vücudumuzda bulunan enerji merkezlerine çakra ismi verilmektedir. Daire ve dönen tekerler olarak da adlandırılan bu bölgeler insanın enerjisini dengelerken aynı zamanda sağlıklı olmasını da sağlar. Bir kişinin bedeninde yaklaşık olarak 75.000 enerji noktası bulunur ve bu noktaların kesiştiği yerlerde çakralar ortaya çıkmaktadır. Kesişen noktalar yedi tanedir ve bu çakraların düzenli çalışması sağlıklı bir yaşamı da beraberinde getirir. Yoga veya meditasyon yaparken çakralarınızın enerjisini yükseltebilirsiniz. Detaylar yazımızda.

Çakralar Nasıl Açılır?

Çakraların açılması diğer bir tabir ile enerjilerin hissedilmesi zor bir işlem değildir. Düzenli ve disiplinli egzersizler ile mümkündür. En temel anlatımı ile yapmanız gerekenler meditasyon pozisyonunu aldıktan sonra yere uzanın ve gevşeyin. Bedeninizdeki tüm kasları olabildiğince hissederek sıkmaya çalışın ve bir süre bekledikten sonra serbest bırakın. Tüm bedeniniz gevşedikten sonra bölgesel çakralara odaklanmanız gerekmektedir.

Kök Çakra Egzersizi

Toprak ile bağlantısı güçlü olduğu bilinen bu çakranın rengi kırmızıdır. Cesaret ve özgüven bu enerjiden geçmektedir. Bu dönen tekerlek çalışması için öncelikle gevşeyin ve bulunduğu bölgeyi hissetmeye çalışın. Tüm benliğiniz ile çakranın tüm kaslarını hissetmeye çalışarak tüm enerjinizi yönlendirin ve nefes tekniği ile çalışın. O bölgeden nefes aldığınızı hissedin ve nefesinizi verirken tüm olumsuzlukları da beraberinde dışarıya atın. Egzersizi kolaylaştırmak için dilerseniz çakrayı hayal edebilirsiniz. Bölgede titreşim hissedene kadar egzersizi yapmaya devam edebilirsiniz.

Sakral Çakra Nasıl Açılır?

Yaratıcılığın ve cinselliğin kaynağını bizlere verir ve rengi turuncudur. Duygusal ilişkilerin ve hayattan zevk alma duygusunu itelemektedir. Kök çakra egzersizi gibi yine hayal ederek titreşimleri hissedene kadar çalışma yapabilir veya bağlı açı duruşu, kral güvercin duruşu yapabilirsiniz. Bu çakra temel çakralardan biridir ve dilerseniz bölgesel dilerseniz diğer 5 çakra içinde çalışma yapabilirsiniz.

Boğaz Çakrası İçin Egzersiz

Bu çakra mavi rengi temsil eder ve konuşmayı simgeler. Bu çakra için tüm kasların gevşemesi gerekmektedir ve kan akışı hızlanmalıdır. Boğaz çakrasını hissedene kadar yoğunlaşabilir veya mum duruşu, köprü duruşu yahut balık duruşu ile daha güçlü yoğunlaşma gerçekleştirebilirsiniz.

Kalp Çakrası Nasıl Açılmaktadır?

Duyguların, aşkın, sevginin ve empatinin çakrasıdır ve rengi zümrüt yeşilidir. Tüm dikkatinizi bu bölgeye vererek enerjinin açığa çıkmasına izin verebilirsiniz. Bölgesel olarak yoğunlaşmak için ise deve duruşu, inek başı duruşu ve dağ duruşu yapabilirsiniz. Bu çakra boğaz çakrasını da tetiklemektedir ve art arda çalışmak daha sağlıklı olacaktır.

Göbek Çakrası Çalışması

Sindirim sistemi ve metabolizmayı simgeleyen bu çakranın rengi sarıdır. Nefret ve öfke gibi negatif duyguların biriktiği bölge olarak da yorumlanır ve karın kasları üzerinde oldukça etkilidir. Dilerseniz eliniz veya hayal dünyanız ile hissedebilir dilerseniz yay duruşu, savaşçı duruşu veya tekne duruşu ile çalışabilirsiniz. Sindirim sisteminizin üzerinde oldukça etkili olmakta olup spor aktivitelerini de destekleyecektir.

Alın Çakrası Açma Çalışması

Bu çakranın diğer bir ismi üçüncü göz çakrasıdır. Rengi ise çivit mavisidir. Sezgiler, görme yeteneği, iç dünya ve altıncı his üzerinde etkilidir. Tüm dikkatinizi yüz bölgenize ve yüz kaslarınıza vererek çalışabilirsiniz. Ayrıca bu çakra için ayakta egzersiz yapmak önerilmektedir. Çakranın rengini düşünerek kaslarınızın hareket etmesini sağlayarak aydınlandığınızı hayal edebilirsiniz. Dilerseniz ağaç duruşu, çocuk duruşu ve dansçı duruşu ile de çalışma yapabilirsiniz.

Tepe Çakrası Nasıl Açılır?

Bütün çakraların merkezi olan taç çakrasının rengi menekşe morudur. Uykusuzluk, depresyon ve anlayışı temsil eder. Diğer çakralardan farkı ise üst düzey bir yoğunlaşma istemesidir. Tepenizde bir dairenin hızlıca döndüğünü hayal ederek tüm bedeninizi içine alan, gücünüzü hissettiğiniz ve sizi merkezine alan bir meditasyon ile açmak mümkün olacaktır. Tepe noktasından diğer tüm çakraların enerjisini hissederek taç çakrasını açabilirsiniz.

Çakralarınızı açarak kendiniz ile barışık ve mutlu bir yaşam sürerken, ruh sağlığınızı olumlu etkileyecektir. Ruhsal dünyanızdaki iyileşme beden sağlığınızı da etkileyecek ve kaslarınızı daha fazla hissetmeye başlayacaksınız. Enerjiniz daim olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir