Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Cep Telefonu Boynu Mahvedince, Düzelt! 

Cep Telefonu Boynu Mahvedince, Düzelt; Sağlığınızı olumsuz etkileyecek hareketlerden bir tanesi de telefonla uzun süreli zaman geçirmektir bunlara nasıl demeliyiz bu sorunları nasıl halledebiliriz sorularının cevapları aşağıdaki yazıda!

Neden Boyun ve Ense Problemi Yaşıyorum?

Her gün saatlerce elimizdeki küçük ekranlara bakarak geçiriyoruz. Onu tanımlamak için başka bir terimin icat edilmesine şaşmamalı: smonby. “Akıllı telefon” ve “zombi”yi birleştiren “smonby”, yürürken telefonlarına bakan veya etraflarındaki her şeyin farkına varmak için yavaşça topallayan insanları anlatıyor. Ölçülü olmayan şekilde akıllı telefon kullanımı oldukça arttı. Her gün saatlerce elimizdeki küçük ekranlara bakarak geçiriyoruz.

Cep Telefonu Boynu Mahvedince, Düzelt!

Boyunu Dik Tutup Rahat Pozisyona Getirelim

Bu boyun germe egzersizine devam edelim. Ardından sandalyenize dik oturun ve telefonunuzu ayaklarınızın üzerine koyun. Ardından ellerinizi başınızın üzerine koyun ve yavaşça başınızı aşağı indirin. Sırtınız daima düz tutulmalıdır. Yine, boynunuzdaki gerginliğin arttığını fark etmelisiniz. Bu duruşu en az 2 dakika tutun. Bu duruş gergin boyun kaslarını esnetir ve “boynu hareket ettirmek” gerginlik ve ağrı için etkili bir egzersizdir.

Boyun Rahatlatma Egzersizleri

Düz durun ve sırtınızın düz olduğundan emin olmak için omuzlarınızı hafifçe geriye doğru çekin. Başınızı öne eğin ve çenenizi göğsünüze yaklaştırın. Sırtınızı düz tutun ve sırtınızı kamburlaştırmayın. Boynunuzun gerildiğini hissetmelisiniz. Sırtınızı düz tutmakta zorlanıyorsanız, bir duvar kullanın. Sırtınızı açık bir duvara dayayın. Bir gerginlik hissedene kadar başınızı yavaşça öne doğru indirin. Servikal omurga gerilir ve torasik omurga gevşetilir.

Cep Telefonu Boynu Mahvedince, Düzelt!

Telefonunuza Boyun Eğmeyin Artık!

Elbette son teknolojik gelişmeler, çalışma hayatının neredeyse tamamını dijital platformlara bağımlı hale getirdi. Cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi cihazların kullanımı her yerde bulunurken, pandeminin etkisiyle uzaktan öğrenme ve evden çalışma ihtiyacı, neredeyse herkesin dijital cihazlarını daha fazla kullanmasını gerektiriyor.

Cep telefonu ve bilgisayar kullanımının artmasıyla birlikte oturma ve duruş bozuklukları hayatımızın kaçınılmaz bir parçası haline geldi ve ağrılara neden oldu. Bilgisayar kullanımı, öğrenciler ve profesyonel yaşamlarında masa başı işi olan çoğu insan için olmazsa olmazdır. Aynı zamanda, bazı sektörlerdeki iş yükü mola planlamayı zorlaştırır, bu nedenle boynunuz kaçınılmaz olarak bu yanlış hizalamaya maruz kalır.

Dijital cihazları sadece iş için değil, kişisel kullanım için de kullanma eğilimi artıyor ve günümüzün büyük bir kısmını dijital cihazlarda geçiriyoruz diyebiliriz. Araştırmalar, internette geçirdiğimiz ortalama sürenin haftada 24 saat olduğunu gösteriyor. Evet, gördüğünüz gibi haftanın 24 saati ekranlarda, cep telefonlarında veya internete bağlı bilgisayarlarda geçiriyoruz. Günde ortalama 2,5 saat münhasıran sosyal medya uygulamalarında harcanmaktadır. Her yıl çeşitli konularda binlerce yeni uygulama yayınlanmaktadır. Bu uygulamalardan bazıları hayatı kolaylaştırmayı, iş ve yaşamı dengelemeyi ve daha sağlıklı beslenmeyi amaçlıyor olsa da çoğu zaman öldürmeye odaklı eğlence uygulamalarıdır.

2021 verilerine göre akıllı telefon kullanmayı tercih eden cep telefonu kullanıcılarının oranı w gibi oldukça yüksek. Belirli bir yaş grubundaki kullanıcılar, büyük ekran nedeniyle hala her şeyi bilgisayar ekranlarında yapıyor ancak günümüz akıllı telefonlarının çok yüksek ekran çözünürlükleri ve kullanışlı ekran yapıları var, bu nedenle cep telefonu ekranlarını bazı ciddi kullanıcılar daha sık kullanıyor.

Aynı zamanda kişisel bir hobi olan kitap okumak, geleneksel kitapların yerini yavaş yavaş okuma alışkanlığına bırakıyor. Elbette tüm bu teknolojik gelişmelere ve tüm araştırma konularına kolayca ulaşabilmek büyük bir keyif. Ama önce sağlığımız gelir. Bu makale, bilgisayarların ve mobil cihazların uzun süreli kullanımının boyun ağrısına nasıl neden olabileceğini ve bundan kaçınmak veya en aza indirmek için ne yapmanız gerektiğini açıklamaktadır. Birincisi, boyun sağlığını olumsuz etkileyen asıl sorun ve davranış, uzun süre baş eğik ayakta durmaktır, bu da omurga sisteminde erken aşınma ve yıpranmaya neden olur. Vücutta yedek parça olmadığı unutulmamalıdır.