Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Çocuk Gelişimine Yürümenin Faydaları

Her çocuk özeldir ve büyüme çağında kişisel farklılardan ötürü yürüme yaşı da değişkenlik göstermektedir. Genel olarak çocuklar 12 aylıkken ilk adımlarını atmaya başlarken yukarıda sözünü ettiğimiz kişisel farklılıklar sonucunda 19.aya kadar yürümeye başlayabilir. Görünüşü veya karakteri farklı olduğu gibi gelişim evrelerinde de farklılıklar gözlenmesi çok normaldir. Çocukların kas gelişimini desteklemek için yürüme çağındaki çocuklara uygun ayakkabılar tercih edilmelidir. Bu sayede çocuklar daha rahat ayağa kalkabilecek ve ayak şekli daha doğru gelişecektir.

Ağaç Yaşken Eğilir!

Yürümek genel olarak bir yaşında hayatımıza girer ve hayatımızın son günlerine kadar bize eşlik etmektedir. Yürüme eylemi hayatımızın önemli parçalarından biridir ve bacak sağlımızı korumamız gerekir. Yetişkinlik dönemindeki bazı rahatsızlıkların bebeklik ve çocukluk döneminden geldiğini bildiğimize göre ileri yaşlarda daha sağlıklı olabilmek için gerekli olan desteği ebeveyn olarak çocukluk yaşlarında sağlayabilirsiniz.

Bebeklerin Yürümesinin Önemi

Bebeklik döneminde çocukları yürümeye teşvik edebilir ve onu destekleyebilirsiniz. Bebeklerin yürüyüşe çıkmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bebeklere yürüyüşe çıkar ve bu durum bebeklerin özgüvenini arttırmaktadır. Bebekler yürüyüşte iken kontrolcü tavırdan biraz uzaklaşıp özgürlüğünün tadını çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Bırakın ne yöne gideceğine kendi karar versin bu sayede çok daha mutlu bir gün geçirecektir. Bebeklerin yürümesinin önemi kas gelişmesi içinde gereklidir. Bebeği yormadan ve doğru ayakkabılar ile yürüyüşe çıkarılmalıdır.

Çocuk Gelişimine Yürümenin Faydaları
Çocuk Gelişimine Yürümenin Faydaları

Çocuk Gelişimine Yürümenin Faydaları; Parkta Yürüyüş

Çocuğunuz park yaşına geldiyse parka kadar bebek arabasında götürmek veya kucakta taşımaktan vazgeçebilirsiniz. O bir yetişkin adayı ve sizin kontrolünüz altında sizinle yürüyebilir. Sizinle yürümesi kendisini çok daha iyi hissetmesine neden olacaktır. Çocuklar için yürüyüş sadece psikolojik açıdan değil genel vücut sağlığı içinde önemlidir.

Okul Çağında Yürüyüş

Okula giden çocuklar genellikle dışarı çıkmaya vakit bulamazlar. Okula servisle gidip ödevler derken kas yapısını gerekli kadar güçlendiremeyebilir. Bu yüzden okulu yakın ise çocuğunuzu kontrolünüz altında yürümesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzu dışarıdan gelecek tehlikelere karşı bilinçlendirme imkânınız da ortaya çıkacaktır. Çakıllı yollarda yürürken, karşıdan karşıya geçmesi gerekirken veya yağmur yağdığında nasıl yürümesi gerektiğini öğrenecektir. Bu durum çocuklarda özgüven arttırırken aynı zamanda kaslarının da gelişmesini sağlayacaktır.

Yürüyüşün Çocuklara Faydaları

Bebeklik döneminde gün içerisinde çocukların atması gereken adım miktarı 200 iken 12 yaşına kadar günde on bin adım atabilir. Bu yaşlarda yürüyüş yapmak kas gelişmesini hızlandırırken kilo alma döneminde kilo artış hızınızı da kontrol etmesini sağlayacaktır. Çocuklar için fiziksel aktivite çok önemlidir ve günümüz çocuklarının bilgisayar bağımlılığı bir rahatsızlığı beraberinde getirirken nefes alabileceği zamanlar yaratmak ruh sağlığına da iyi gelecektir. Çocuğunuzun kişisel zevkleri yürüyüş yapmaya engel veya sevmiyorsa onu yürüyüşe teşvik edebilirsiniz. Tek başına yürümesinden ziyade sizinle yürüyebilir. Ailesiyle vakit geçirmek ruhuna iyi gelecektir. Çocuklar için yürüyüş temel bir fiziksel aktivitedir ve hayatının her döneminde gerçekleştirmelidir.