Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Çocuklar İçin Yoga

Çocuklar bizim en değerli varlığımız. Onları doğa, yaşam ve nefesle bütünleştirecek güzel bir spor aktivitesi olan yoga, zihinsel olarak gelişmelerini, hayal dünyalarını geliştirmeyi ve bedensel olarak daha dinç hissetmelerini sağlayacaktır. Hem oyun oynayarak, hem de hayal dünyalarını geliştirerek onlara yoga hareketleri öğretebilirsiniz. Ya da yoga dersleri almalarını sağlamakta sosyalleşmelerine sebep olabilir.

Çocuklara Yoga Dersleri Nasıl Verilir?

Genellikle yoga dersleri çocuklara 5-6 yaş arasında verilmeye başlar. Bunun için çocuğunuzun bedensel ve zihinsel yeterliliği olması yeterlidir. Aynı zamanda oyun şeklinde geçen dersler, onların hayal gücünü geliştirecek ve odaklanmalarını sağlayacaktır. Bedenlerini öğrenmeleri, zihinlerini kontrol edebiliyor olmaları ve doğayla barışmaları çocuklarınıza çok iyi gelecektir. Yoga dersleri, yetişkinlerde olduğu gibi çocukların nefeslerini kontrol edebilmelerini, bedenlerini esnetebilmelerini sağlayarak geçecektir. Peki bunlar çocuklara nasıl hayal ettirilir?

  1. Ders Bir Hayvan Gibi Hisset

Doğanın en muhteşem varlıklarından biri olan hayvanların dünyasına adım atmalarını sağlamak, onları hem hayvanları tanımaya hem de empati kurmaya itecektir. Örneğin bir kelebeğin uçuşunu hayal etmek ve bunun için bedenini bir kelebeğe çevirmek hem yoga hareketleri yapmasını sağlayacak, hem de hayal dünyasını geliştirecektir.

  1. Ders Bir Nesne Ol!

Çocukların çevremizdeki nesne ve cisimlerle iletişim kurmaları sadece oyun oynayarak yaptıkları bir şeydir. Fakat hiç bedenlerini bir evin çatısı olarak ya da bir masa olarak hayal etmemişlerdir. Bu beden ve nesne oyunu hem masaların ya da çatıların nasıl durduğunu gösterir, hem de omurga ve kol bacak kaslarını esnetmeye sağlar. Bu şekilde ilerleyen dersler, hem bir oyun hem de bir spor aktivitesi olarak devam eder.

Çocuk Yogasının Faydaları

Vücutlarının esnemesini sağlayan yoga, aynı zamanda fiziksel uyum yeteneği kazandıracaktır. Denge, nefes , kuvvet ve dayanıklı gibi etkileri olan yoga, aynı zamanda neşeli olmasını, haya gücünün gelişmesini, görüş ve empati yeteneği kazanmasını sağlar. Kaliteli uygu düzeni, dinlenme ve odaklanma gibi birçok etkisi olduğu gibi kendini ifade etme yeteneği de kazandırmaktadır. Bunlarla birlikte problem çözme becerisi, öz güvenli olması da yoga sayesinde olmaktadır.

Çocuk Yogasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda, her konuda çok daha dikkatli olunması gerekmektedir. Öncelikle yoga çocuklar söz konusu olduğunda profesyonel hocalarla yaptırılması gereken hareketlerden biridir. Vücut anotomisi açısından çocukların yetersiz olduğu hareketlere zorlanmaları, kas ve kemik yapılarında bozukluklara, daha da kötüsü kırık ve çatlamalara neden olabilir. Bunun için çocuklarınızı gerçekten yoga eğitimi veren ve bu alanda uzman olan eğitmenlere teslim etmelisiniz. Yanlış yapılacak hareketler ve kayma, düşme gibi durumlar çocukların fiziksel zarar görmelerine neden olabilir. Evde çocuklarınıza yoga yaptırmak istiyorsanız, bunun için ciddi bir eğitim programına katılmanız hem çocuğunuz için hem de sizin için iyi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir