Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Çocukları Spora Teşvik Etmenin Yolları

Spor yapmak, çocukların kemik ve kaslarının güçlendirilmesi, sağlıklı uyku uyumaları için önemli bir faaliyettir. Aynı zamanda obezite ve tip 2 diyabet sağlık sorunlarında riski de azaltır.

Çocukların spora katılması; özgüvenin yükselttiği gibi, sosyal becerilerinin de artmasına olanak tanır. Çocukları spora teşvik ederek, daha sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlayabilirsiniz.

Doğru Spora Teşvik Edin

Ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, çocuklarını yapabileceklerinin üstünde spora yönlendirmektir. Asıl yapılması gereken şey; çocuğun yaşına, zevkine ve fiziksel yeteneklerine uygun olan sporu seçmesine teşvik etmektir.

Çocuğun ilgilenmediği bir spora doğru yönlendirilmesi, çocuğun direnç göstermesine ve çeşitli sıkıntıların çıkmasına yol açar. Bu yüzden çocuğunuzun hangi spora ilgi duyduğunu araştırmalı ve buna göre yönlendirme yapılmalıdır.

Spora Uygun Ekipman Seçimi

Çocuğunuzu spora başarılı ve etkili bir şekilde katılabilmesi, spora karşı ilgi duyması ve güven kazanması için, doğru ekipman ve malzemelerin alınması gereklidir. Çocuğun ilgi gösterdiği sporun yapılabilmesi için gerekli ekipman ve malzemeleri, çalışır durumda olması ve güvenilir olması önemlidir.

Yani ufak arızası olan, ikinci el ya da bozulmaya yüz tutmuş ama kendi imkanlarınızla düzeltmeye çalıştığınız bir ekipman ya da malzeme, çocuğunuzun sakatlanmasına ve spora karşı ilgisini de azaltacaktır.

Çocuklarınıza oyuncak ve elektronik eşya almak yerine, ilgisi olduğu sporu teşvik edici spor malzeme ve aksesuarlarını alarak, spora karşı ilgisini toplamasını sağlayabilirsiniz.

Siz de İlgili Olun

Çocuğunuzun kendine uygun ve ilgilendiği spora teşvik etmenin yollarından biri, sizin de çocuğunuzun ilgilendiği sporla ilgilendiğinizi göstermektir. Onunla egzersizlerinizi yapabilir, hatta sporu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Yaptığı sporla ilgili yapılacak müsabakalara muhakkak gidin, onunla heyecanlanın ve çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirin. Çocuğunuz, kendi seçtiği ve istediği sporu yaparken, yanında olduğunuzu görmesi, spora daha fazla sarılmasına ve sevmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuza Sportmenliği Özendirin

Çocuğunuza sportmenliğin ne anlama geldiğini öğretin. Deneyimlerinde yanında oldukça çocuğunuz, özellikle takım sporlarında en üst seviyeyi yakalamak için odaklanacak ve kendini ispatlama yarışına girmeyecektir.

Kazanmanın ve kaybetmenin ne demek olduğunu, sportmenliğin anlamını çözdükten sonra öğrenebilen çocuklar, takım oyunlarında arkadaşlarıyla birlikte spor yapmanın güzelliğini de öğrenmeye başlayacaktır.

Çocuklarınızla Birlikte Oyunlara Katılın

Çocuklarınızla birlikte evde, spor yapmanın ne demek olduğunu, hayatına katacağı şeyleri gösteren belgesel ya da filmler gösterebilirsiniz. Özellikle maçlara götürerek, spora karşı ilgilerini artırabilirsiniz.

Çocuklarınıza La Fontaine’den Masallar yanında spora ilgisini artırmak için, önemli spor figürlerini tanıtıcı hikayeleri anlatabilirsiniz. Dünya üzerinde gelmiş geçmiş efsane sporcuları anlatabilir, ilgisinin spora yönelmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun Koçu Olun

Çocuğunuzun hangi spor dalına yatkın olduğunu, ilgisi olduğunu belirledikten sonra, o spora ilgisini daha fazla artırmak için, çocuğunuza profesyonel koçluk yapabilirsiniz. Becerilerini geliştirmesinde, yeteneklerini keşfetmelerinde teşvik edici rol üstlenin.

Spor yaparken sevdiklerini ve sevmediklerini tespit ederek, çocuklarınızın uzman gözetimi altında tutkularını keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu çocuklarınızın becerilerini geliştirmesinde ve kendilerine güven duymalarında önemli bir adım olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir