Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Çocukların Hangi Sporları Yapmalı

Çocukların yürümeye başladıktan sonra sürekli koşturduğunu ve hareket halinde olduğunu görüyorsunuzdur. Bunun nedeni sürekli enerji patlamaları yaşayıp, vücutlarının gelişimini sağlamaktır aslında. Hem bedensel hem de zihinsel olarak çocukların gelişimini sağlayacak olan oyunlar ve spor bir araya geldiğinde ise çocukların öz güven artışı yaşadığı, bağışıklık sisteminin güçlendiği ve büyüme hızlarının artığı kanıtlanmıştır. Eğer siz de çocuklarınızın daha sağlıklı ve zeki olmasını istiyorsanız onları spora teşvik edecek önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

Spor ve Oyunu Birleştirin

Çocukların hem bedensel olarak hem de zihinsel olarak bir yetişkinle aynı derece spor yapması imkansızdır. Bunun için onları vücutlarının hareket edebileceği oyunlara yönlendirin. Son zamanlarda tabletlerle haşır neşir olan çocukların, kaslarında azalma ve çevreyi keşfetmede zorlanmaları gözlenmiştir. Bu da fizik, biyoloji ve gözlem kabiliyetlerini geriletmektedir. Öncelikle yakalamaca oynamak, koşmalarını sağlayacağınız bir aktivite olabilir. Daha sonra parklardaki oyuncaklardan faydalanabilir ya da çocuğunuzu ayda bir iki defa oyun parkurlarına götürerek zıplama, sıçrama hareketleri yapmalarını sağlayabilirsiniz. Özellikle yeni yürümeye başlamış 2-3 yaş arası çocuklar için ilk aşamada bunları yapmak çok önemlidir.

Takım Oyunları Çocukları Sosyalleştirir

Çocuklarınız 8-12 yaş arasında daha çok sosyalleşmek ve yaşıtlarıyla birlikte hareket etmek ister. Çünkü ebeveynleriyle aralarındaki farkı anlamaya ve yaş grubundan insanlarla yeni şeyler keşfetmeye özeneceklerdir. Futbol, basketbol ve voleybol hem kabiliyetlerinin ortaya çıkmasını hem de sosyalleşmelerini sağlayacaktır. Bu yaş grubundaki çocuklarınızı takım oyunlarına katılabilecek spor merkezlerine kaydedebilir ya da okuldaki etkinliklere katılmalarına teşvik edebilirsiniz.

Spor Çocukları Nasıl Geliştirir?

Öncelikle bilmeliyiz ki spor sadece çocukları değil, ebeveynleri ve yetişkin bireyleri de geliştiren, sağlıklı ve dinç yapan bir aktivitedir. Çocuklara faydası sadece bedensel değil, takım çalışmasını, sabırlı olmayı, paylaşmayı ve bencil olmamayı öğretir. Çünkü birlikte hareket etmek, birlikte bir şeyleri kazanma duygusu edinecek çocuk, sosyalleşir ve kendini daha iyi hisseder. Analiz etmeyi, ön görülü olmayı ve disiplini benimser, hayatı boyunca çocukluğunda öğrendiği bu yaşam tarzını okuluna ve iş hayatına da yansıtmaya özen gösterir.

Çocukların Kas ve Kemik Gelişimi İçin Spor

Çocukların kas ve kemik gelişimi doğdukları andan itibaren sürekli ilerleme göstermektedir. Fakat ergenlik dönemine girmeden önce bedenlerindeki kasların gelişimi ve kemikleri daha yavaş ve düzensiz ilerlemeye başlar. Bunun için çocukların spor yapması, bedenlerinin şekillenmesini de sağlayacaktır. Örneğin basketbol oynayan bir çocuk, yaşıtlarından daha uzun ve kas yapısı daha gelişmiş olacak ve bağışıklık sistemi güçlenecektir.

Ergenlik Döneminde Yapılması Gereken Sporlar

Çocuklarınız ergenlik dönemine girdiğinde fiziksel olarak gelişmeye daha müsait olacak, o yaşlarda kasları ve kemik yapıları oturmaya başlayacaktır. Bu nedenle hem sosyal hem de bedensel olarak daha güçlü ve kaslı olmaları için ergenlik döneminde mutlaka spora teşvik edilmelidir. Futbol, basketbol, voleybol onları daha disiplinli ve güçlü hissettirecek, streslerini atmalarını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir