Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Corona Döneminde; Online Fitness Dünyası ile Tanışın

Son dönemlerde popülerleşmeye başlayan internet üzerinden yapılan spor alanları merak ediliyor. Özellikle kadınlar arasında daha fazla yapılan online fitness’ın uygulanabilirliğini, avantajlarını ve dezavantajlarını araştırdık.

Dijitalleşen Dünyaya Ayak Uydurun

Günümüzde her şey dijitalleşiyor. Ev hayatının önemini anladığımız şu günlerde fitness spor alanı da bu duruma ayak uydurdu. Birçok birey ve uzmanlar bu alana çekimser baksa da online fitness yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Online Fitness Nasıl Yapılır?

Online olarak spor yapacaksanız tabiki öncelikle akıllı bir cihazınızın ve internetinizin olması gerekiyor. İster telefon ister bilgisayar üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Bunun dışında birden fazla program yer almaktadır ve dilediğinizi seçerek başlayabilirsiniz.

Avantajları Nelerdir?

  • Her zaman spor yapabilirsiniz

İnternet ile bağınız olduğu her zaman erişim sağlayabilirsiniz. İster canlı olarak isterseniz yapmak istediğiniz programın indirme işlemini sağlayarak günün her saniyesini değerlendirebilirsiniz.

  • Daha uygun fiyatlıdır

Elbette ki bir spor salonundan alacağınız derslere göre fiyatı daha uygun olacaktır. Dijitalleşen dünyanın kişilere sağladığı olumlu yanlarından biri de budur. Her bütçeye göre hatta birçok kanalda ücretsiz olarak derslere erişim sağlayabilirsiniz.

  • Siz nerede isterseniz

Yoğun iş temposundan spor salonuna gidecek vakti bulamıyorsanız veya yaz aylarında şehir değişikliklerinde spordan uzak kalıyorsanız bu yöntem ile dilediğiniz her yerde tek bir tuş ile devam edebilirsiniz.

  • Sosyal Hayatınız Etkilenmez

Günlük hayatta akşam yapılan sporlar genellikle sosyal çevreden uzaklaşmayı getirmektedir. Ancak bu sayede opsiyonlu şekilde günlük hayatınızdaki programlarınız sona erdikten sonra spor yapmaya geri dönebilirsiniz. Ayrıca diğer bir güzelliği ise spor yapmak için bir yere gitmenize gerek kalmıyor.

  • Evli Kadınlar Yöneliyor

Bu başlığı avantaj veya dezavantajlar kısmına almak size kalmıştır. Sosyal fobi oluşmaması için biz bu başlık altında incelemeyi uygun gördük. Kıskanç bir eşe sahipseniz spor salonu bulmanın bazı zorlukları oluyor. Muhafazakâr bir aileden geliyor ve eşiniz spor yapmanıza izin vermiyorsa bu yöntem ile dilediğiniz sporu yapabilirsiniz.

Dezavantajları Nelerdir?

  • Motive olmak güçtür

Birçok insan spor salonunda sahip olmak istediği vücudu gözleyerek motive olduğu anket sonuçlarında açıklanmaktadır. Spor yapanları görmeden başlamak bazen zor gelmektedir.

  • Yeni başlayanların hataları

Spora yeni başlayacak veya ilk defa bazı egzersizleri deneyecekseniz hareketin doğruluğu hakkında emin olamazsınız. Kendinize yanlış program seçmenizde olası problemlerden biridir. Bu yüzden mutlaka bir antrenörden yardım almalısınız. Bunun yanında sporda geri bildirim çok önemlidir. Hareketin yanlış yapılması kendinizi sakatlamanıza sebep olabilir. Hoca ile birebir iletişim bu gibi durumlarda çok önemlidir.

Genel itibari ile online olarak fitness yapmanın olumlu ve olumsuz özellikleri bunlardır. Kendinize soracağınız birkaç soru ile sizin için iyi bir sonuç olacağına karar verirseniz başlamanız uygun olacaktır.

Önemli Notlar

Online olarak spor yağmaya karar verdiyseniz öncelikle kendinize uyan bir program seçtiğinizden emin olun. Kilo vermek gibi bir hedefiniz varsa o zaman daha aktif bir program oluşturmalı ve basamaklı olarak egzersizlerinizi arttırmalısınız. Ayrıca daha önce hiç spor geçmişiniz yoksa mutlaka online olarak danışabileceğiniz bir uzman bulun. Yönlendirmeler ile daha kolay uyum sağlayacak ve alışma sürecinizi hızlandıracaksınız. Ayrıca spor yaparken motive olmanız çok önemlidir ve kendinize sürekli dönüt vererek yeni bir güne hazırlanmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir