Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Corona Virüsünden Sporla Korunun!

Son dönemlerde patlak veren corona virüsü, tüm dünyayı ayağa kaldırmış durumda. Çin’de çıksa da dünya geneline yayılmaya başlayan virüs için henüz hala bir ilaç üretilmedi. Dünya genelinde virüsten korunmanın yollarıyla alakalı araştırmalar devam ediyor. Corona virüsünden kendinizi koruyabileceğiniz yollardan birisi olarak, size spor yapmayı önerebiliriz.

Corona Virüsü Nedir?

Dünya gündemini yaklaşık bir haftadır sarsan ve hala gündemden düşmeyen corona virüsü, Çin’de birçok insanın ölümüne neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü tarafından corona virüsü nedeniyle uluslar arası acil durum ilan edildi ve virüs birçok ülkeye yayılmış durumda. Corona virüsünün belirtileri grip ya da nezle gibi hastalıklarla benzer özellikler göstermektedir. Corona virüsü, bir üst solunum yolu hastalığına yol açmaktadır ve burun akıntısı, öksürük, ateş ve terleme gibi belirtilerle kendisini göstermektedir. Grip ve nezleden farkı ise ölümcül olmasıdır. Tüm dünya bu konuya odaklanmış, virüsten kurtulmanın yollarını arıyor olsa da henüz virüsü geçiren bir ilaç ya da tedavi yöntemi bulunmuş değil.

Corona Virüsünden Sporla Korunabilir misiniz?

Corona virüsünün belirtilerinin grip ve nezle ile benzerlik gösterdiğini söylemiştik. Grip ve nezleden korunmanın yollarını düşündüğümüzde, ilk sırada bağışıklık sisteminin güçlü olması geliyor. Sporun birçok derde deva olduğunu ve vücudumuz için oldukça sağlıklı bir eylem olduğunu biliyoruz. Bağışıklılık sistemimizi güçlü tutmanın yollarını düşünürsek, yediğimiz besinlerin önemli olduğu kadar, spor yapmanın da önemini göz ardı etmemiz gerekir. Spor yapmak birçok şeye iyi geldiği ve vücudu güçlendirdiği gibi, bizi virüslerden koruma konusunda da etkili bir rol oynayacaktır. Corona virüsüne sporla ve besinlerle destekleyerek, bağışıklık sisteminizi güçlendirip savaş açabilirsiniz.

Corona Virüsünün Türkiye’de Yayılma İhtimal Var mı?

Corona virüsü günden güne dünyanın başka ülkelerinde de görülmeye başlanmış durumda. Dünyanın pek çok ülkesinde corona virüsü vakasına rastlandı ve Türkiye’de riskli olan ülkelerden birisi. Henüz ülkemizde bu vaka dolayısıyla ölen birisi olmasa da birkaç defa corona virüsü şüphesiyle hastaneye kaldırılanlar oldu. Bu nedenle virüsün Türkiye’ye bulaşma ihtimalinin olmadığını söylemek doğru olmaz. Yapılması gereken şey, bu ihtimale karşın kendinizi koruma altına almanız olacaktır.

Spor Yaparak Başka Hangi Hastalıklardan Korunabilirsiniz?

Spor yapmanın vücudunuzun birçok bölgesine ve organına etkisi vardır. Bu nedenle spor yaparak korunabileceğiniz hastalıkların sayısı hayli fazladır. Spor yapmanın anlamı aynı zamanda düzenli yaşamak da olduğu için, spor yapmak sizi stresten uzaklaştıracak, dengeli beslenmenizi sağlayacaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeniz, vücudunuzdaki şeker oranını, kan basıncınızı, tansiyon seviyenizi düzene koyar. Bununla beraber sağlıksız şeyler tüketmemeniz ve kondisyonunuzu çalıştırmanız, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır. Spor yaparak kalbinizin her atışında vücudunuza pompaladığı kan miktarını arttırabilirsiniz, nefes alışverişlerinizi daha düzenli hale getirebilir, akciğer kapasitenizi arttırır ve vücudunuza böylece daha fazla oksijen alabilirsiniz. Sporun vücudunuzun sağlığı için sayılabilecek daha pek çok önemi vardır.

Var Olan Hastalıkları Spor Yaparak Yenebilmek Mümkün mü?

Spor sizi yakalanma riskiniz olan pek çok hastalıktan koruyabilir ve bu hastalıklara siz yakalanmadan sporla önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra, var olan hastalıklarınıza da spor sayesinde çözüm bulabilirsiniz. Örneğin, bronşit ya da astım hastalarına spor yapmaması, kendisini çok yormaması önerilir fakat bu doğru bir yaklaşım değil. Bir solunum yolu hastalığı olan astımda hastaların kondisyonları yeteri kadar gelişemez ve hastalık dolayısıyla da çok çabuk yorulabilirler. Kendinize göre bir egzersiz programı çıkararak astımın üzerine gidebilir ve hastalığınızın etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Sağlık probleminiz belinizle ilgiliyse, örneğin bel fıtığınız varsa ya da durmadan bel ağrıları çekiyorsanız, yoga yapmak sizi tüm ağrılarınızdan kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Spor Yapmanın Faydaları

Spor yapmak her anlamda hayat kalitenizi yükselteceği gibi fiziken size kendinizi çok daha iyi hissettirecektir. Spor yapan ve yapmayan iki insan arasında hem iç sağlık hem de ruhsal sağlık anlamında çok fazla fark görebilirsiniz. Spor yapmanın faydaları;

  • Eğer daha önce kalp krizi geçirdiyseniz, tekrar etme olasılığı düşer
  • Sürekli endişe halinden kurtulmanızı sağlar
  • Stres seviyenizi azaltır
  • Prostat kanserinin oluşma riskini azaltır
  • Fiziksel performansınızı yükseltir
  • Düzenli spor uyku sorununuza çözüm olur
  • Adet kanamalarında meydana gelen ağrıyı azaltır
  • Kas gücünüzü ve dayanıklılık seviyenizi arttırır

diye daha uzunca bir listeyle sıralayabiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir