Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Cross Training Zayıflamada Etkili Mi?

Cross training birçok sporun birleşmesinden oluşmaktadır. Jimnastik, fitness, ağırlık çalışması ve halter gibi sporlarda yapılan egzersizlerin bazı hareketlerinin uygulanmasıdır. Cross training zorluk seviyesi yüksek ve yoğun bir program çıkararak sağlıklı ve daha iyi görünen bir vücuda kavuşmak mümkün oluyor. Bu antrenmanlarda ana hedef dayanıklılığı arttırmak olurken esneklik ve güç içinde tercih edilebilir. Cross training yaparken neler kazanabilir ve antrenmanlarda dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Merak ediyorsanız detayları yazımızda okuyabilirsiniz.

Cross Training İle Zayıflanır Mı?

Cross training vücudu bölgesel olarak değil tümden çalıştıracağı için kilo vermek isteyen kişiler için uygundur. Kısa sürede forma girmek ve fazla yağlarından kurtulmak için bu antrenmanları uygulayabilirsiniz. Bu program ağır bir program olacağından tüm kaslarınızın yanında kalbinizi de çok fazla çalıştıracaktır. Kalp rahatsızlığınız var ise bu antrenmanlardan uzak durmanızı yahut doktorunuza danışmanızı öneririz. Eğer çok fazla kilo kaybetmek gibi bir hedefiniz var ise yine mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü çok fazla kilo vücudu ağırlaştıracak ve kalbinizi daha fazla yoracaktır bu da sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Egzersiz yoğunluğunu dilerseniz doktorunuzun önerileri doğrultuda hazırlayabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz yok ise ve kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız cross training antrenmanları size uygundur.

Egzersizler Nasıl Yapılır?

Bu spor dalı diğer spor dallarına göre daha zordur ve dilerseniz evde dilerseniz spor salonunda gerçekleştireceksiniz. Eğer çok fazla iş yükünüz bulunuyor ve spor yapacak vakit bulamıyorsanız dar vakitte etkili egzersiz yapmak için çok uygundur. Ağır antrenmanlar olacağından 20-30 dakikalık antrenmanlarda oldukça etkili bir süreç geçirebilirsiniz. Bu sporu yapmak istiyorsanız öncelikle iradenizden emin olmanız gerekmektedir. Ağır egzersiz yapmak ve çok fazla çaba sarf etmek size göre değil ise bu spor dalından ziyade başka egzersizlere yönelmeniz gerekmektedir.

Uygulanan Hareketler Nelerdir?

Eğer yeni başlangıç yapacaksanız daha basit ve temel hareketleri uygulamanız önerilir. Koşabilir, şınav çekebilir, squat yapabilir veya barfiks antrenmanları alabilirsiniz. Squat egzersizi için öncelikle ayaklarınızı omuz hizasında açın ve ellerinizi belinize koyarak çömelip kalkabilirsiniz. Kalçanız geride beliniz dik olmalıdır. Şınav ise dilerseniz yarım dilerseniz klasik olarak çekebilirsiniz. Şınav için matınıza uzanın ellerinizi omuz genişliğinde açtıktan sonra kollarınız ile yere eğilip kalkabilirsiniz. Barfiks için ise dilerseniz evinizde dilerseniz salonda çalışabilirsiniz. Demire elleriniz ile sabitlenip vücut ağırlığınızı kol gücünüz ile indirip kaldırmanız gerekir. Bu hareket kolay gibi gözüken ancak tüm vücut kaslarını çalıştırır.

Antrenman Programı Nasıl Oluşur?

Yeni başladıysanız ilk olarak ısınma hareketleri yapmayı unutmayın. Ardından açma germe hareketleri ile gün içerisinde 60 şınav, 100 squat, 50 barfiks ve 70 mekik çekebilirsiniz. Başlangıç için bu program yeterli olurken basamaklı olarak sayı arttırabilir veya diğer hareketlere geçebilirsiniz. Sadece 30 dakikada yapabileceğiniz bu egzersizler ile daha fit ve sağlıklı olmak mümkündür.