Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Crossfit Egzersizlerini Destekleyen Beslenme Programı

Bedenin daha fit görünmesi kas ve yağ grubu ile ilişkilidir. Crossfit yapan sporcular dayanıklılığını arttırırken temel hedef her zaman daha fazlasıdır ve zorlayıcı egzersiz programı ile kas kütlesi arttırılmaya çalışılır. Zor ve temposu yüksek egzersiz programı için özel olarak beslenme programı hazırlanmalıdır. Crossfit yapan sporcuların beslenmesi için dikkat etmesi gerekenler yazımızda.

Nasıl Bir Spordur?

Ülkemizde her geçen gün yapılan bu egzersizler özellikle fitness salonlarında yapılmaktadır. Beden ve zihin uyumunu arttırmaya yarayan egzersizler ile kişi daha güçlü bir bedene sahip olmayı hedefler. Crossfit programı uygulayacak kişilerin öncelikle engel bir sağlık sorunu olmaması gerekir. Çünkü uzun vadede yapılacak egzersizler yaşam tarzınıza dönüşecektir. Crossfit egzersizleri ve hareketleri çok boyutlu ve eğlencelidir. Egzersizlerde sağlık topu, dumbell, balyoz, kızak, barfiks, kürek veya tırmanış halatlarını kullanabilirsiniz. Bu çok çeşitli hareketler ile spordan alacağınız keyfi arttırabilir veya monotonluktan uzak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Spor oldukça hareket ve güç isteyen egzersizleri içereceğinden hareketlerinizi engelleyecek, sizi ağırlaştıracak veya nefes sorunu yaşatmayacak şekilde beslenilmelidir.

Spor Öncesi Beslenme

Çok fazla enerji harcayacağınız ve hareketli bir zaman geçireceğiniz için vücudunuza karbonhidrat alımını gerçekleştirebilirsiniz. Karbonhidratlar daha kolay yağa dönüşür ve gerekli olan enerji alınmadığı takdirde vücut kasların azalmasını sağlayabilir. Yine çok fazla terleyeceğinizden ötürü bol sıvı tüketilmelidir. Şekerli ve asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu veya sade suyu tercih ederek hem enerjinin daha kolay açığa çıkmasını sağlayabilir hem de vücudun susuz kalma ihtimalini azaltabilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz az miktarda protein içeren hafif gıdalarda tercih edebilirsiniz.

Molalarda Ne Tüketilmeli?

Hareketlerin yoğun olduğu dönemde mola vermeniz gerekmektedir ve kan şekerinizin düşme ihtimalini azaltmak için kana hızlıca karışacak besinleri atıştırabilirsiniz. Bunun için az miktarda bitter çikolata veya kuru meyve önerilebilir. Ağır veya hazır gıdalar tercih etmeniz önerilmemektedir. Çünkü bu gıdalar midede şişlik oluşturabilir, size ağırlık verebilir veya vücudun şeker oranını arttırarak egzersizden alınan verimi düşürebilir.

Spor Sonrası Beslenme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilindiği üzere kas gelişmesi spor sonrasında ve dinlenirken gerçekleşir. Bu sebepten harcadığınız enerjiyi size geri verecek ürünler tüketilmelidir. Kasların gelişimini hızlandırmak için protein temelli bir öğün tercih edilmelidir. Vücudun yine su oranını dengede tutmak için ise bol su tüketimi yapılmalıdır. Kasların gelişmesini sağlayan iki temel madde protein ve karbonhidrattır. Bu sebepten günlük beslenme programınızda mutlaka yer almalıdır. Şekerli gıdalar ve yağlı yiyeceklerden uzak durulduğu gibi asitli içeceklerden de kaçınılmalıdır. Bu yiyecekler var olan enerjiyi sindirmek için kullanırken aynı zamanda şişlik sorunu yaşamanıza neden olabilir. Tek yönlü beslenmek yerine et ve sebzenin dengeli tutulduğu program oluşturulmalıdır. Öğünler atlanmamalı ve her gün benzeri saatlerde alınmalıdır. Crossfit sporcuları zoru sever ve daha güçlü olmak temel hedeftir. Zoru başarabilmek için beslenme programından destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir