Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Daha Fazla Bahane Yok! Egzersiz Yapmayı Alışkanlık Halime Getirin!

Egzersiz; alışkanlık haline getiren biri onsuz yapamaz. Günlük fitness programını ertelemek için tembel bahaneler de geçmişte kaldı. Kendi zindeliğinizi ve bunun için yapılan antrenmanı iyi bir alışkanlık olarak görmeyi başardığınız anda, onu neredeyse otomatik olarak çekersiniz.

Bu, aksi takdirde ilk etapta kendinizi bir araya getirmeniz gerekeceğinden çok daha az enerji ve disipline mal olacağı anlamına gelir. Bu ne harika bir şey olurdu! Ama bir şeyi nasıl alışkanlık haline getirirsin?

Kötü alışkanlıklardan kurtulmanın ne kadar zor olduğunu bilmeyen insan yoktur. Tam olarak bu fenomen kullanılmalıdır, ancak elbette sadece İYİ alışkanlıklar için.

Neyse ki, yeni şeylere alışmak, eski, görünüşte kötü alışkanlıkları kırmaktan biraz daha kolay. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, yeni  alışkanlık edinmenin yaklaşık 66 gün sürdüğünü buldu.

Daha Fazla Bahane Yok! Egzersiz Yapmayı Alışkanlık Halime Getirin!
Daha Fazla Bahane Yok! Egzersiz Yapmayı Alışkanlık Halime Getirin!

Peki Sporunuzu Nasıl Alışkanlık Haline Getirirsiniz?

Tabii ki, yeni bir alışkanlığa başlamanın en iyi yolu, değişim arzusunu hissettiğiniz bir tür aha anıdır. Sadece bu anın geçmesine izin vermeyin, çünkü bunu yaptığınızda sahip olduğunuz bu duyguyu devam ettirmelisiniz ki bunu kendinize düzenli olarak hatırlatabilesiniz. Bu tam olarak, kötü piçi uzak tutmanıza yardımcı olabilecek şeydir. Sadece kendini kandır.

Zamanın Sizin İçin Çalışmasını Sağlayın

Bundan sonra bir hedef belirlemelisiniz. Tabii ki, mantıklı bir şekilde fitness düşünen herkes fit olmak ya da kilo vermek ister. Bununla birlikte, böyle bir dilek çok belirsiz olabilir, kendinize sağlam bir taban gibi belirli bir hedef belirlemeniz daha iyi olur.

Zaman faktörü çok önemlidir çünkü yeni görevi rutin hale getirmek için alışmanız gerekir. Zamanın amacına odaklanırsanız, asıl görev arka planda bile kalabilir. Örneğin, “Önümüzdeki 22 gün boyunca her gün 7 dakikalık antrenmanı hatasız yapacağım” diyebilirsiniz.

Daha Fazla Bahane Yok! Egzersiz Yapmayı Alışkanlık Halime Getirin!
Daha Fazla Bahane Yok! Egzersiz Yapmayı Alışkanlık Halime Getirin!

Bekle, Yapabilirsin!

66 gün içinde havlu atmamak için hedefinizi her zaman yeniden formüle etmelisiniz. Biraz bölün, kabaca 3 x 22 güne. 22 gün üst üste her tamamladığınızda, hedefinizi gözden geçirirsiniz. Bazen onu koşullara biraz uyarlamanız veya biraz daha yükseğe koymanız gerekir. Her şeyden önce, pes etmemeniz önemlidir!

Yaptın mı! Harika! Şimdi durma. Devam ettiğinizden emin olun, ancak yine de basit tutun: “Önümüzdeki 22 gün boyunca, 7 dakikalık antrenmanı her gece iki kez hatasız yapacağım .” diye kendinize söz verin.

Unutmayın, sebat edin ve hedefinizi düzenli olarak kontrol edin.

Egzersiz İçin Buluşalım!

Her şeyden önce, günlük rutininize yakından bakmalısınız: kesintisiz bir egzersiz seansı için ne zaman yeterli zaman var? Her gün 19:00 ile 19:30 arasında yemek yiyor musunuz? O zaman ideal olarak eğitiminizi önce veya biraz sonra tamamlamalısınız.

Daha çok sabah egzersizi yapan birisiniz – bu da sorun değil, alarm saatini 30 dakika erkene kurun ve başlayın. Koşu ayakkabılarınızı yatağınızın hemen yanına koymak veya egzersiz matını başucu halısı olarak kullanmak en iyisidir. Başlangıçta, tabiri caizse projenize burnunuzu sokmanız gerekiyor.

Sizin için mükemmel zaman ne zaman olursa olsun, bu tarihi saklamalısınız. O zaman kendinle bir randevun var!

Bu arada, antrenman için bir arkadaşınla randevu alırsan da yardımcı olabilir, her Pazartesi ve Perşembe sabit bir egzersiz tarihin olsun. Böyle bir randevuyu iptal etmek çok zordur.

Kendinizi Gerçekten İyi Ödüllerle Şımartın

Ödülün gücü – yeni şeyler öğrenmek, ondan bir şeyler elde ettiğinizde daha kolaydır. Ödül olarak daha ince silüet mi? Tabii, biraz öyle, ama cidden, bunun için erken kalkıp parka koşmazdın….

Antrenmandan hemen sonra kendinizi ödüllendirmek çok daha güzel. Örneğin, lezzetli bir kahve spesiyalitesi, bir masaj veya akşamları en sevdiğiniz dizinin bir bölümü ile. Bu arada: Son göründüğünde ve ödül sadece daha sıkı bir vücut değil, belki de kendinize küçük bir hediye olduğunda, motivasyon artar.

Her şeyden önce, görevin sizi bunaltmadığından ve sonuç olarak ilginizi kaybetmediğinizden emin olmalısınız. Bunu kendin için bu kadar zorlaştırma. Diyet değişikliği ile eksiksiz bir diyet programı ve spor programı aynı anda oldukça fazladır. Sıfırdan yüze başlayarak, tabiri caizse, pek çok insanın bunda başarısız olmasına şaşmamalı.

Not: Kendiniz için çok zorlaştırmayın ve kendinizi ödüllendirin.

Hatırlatıcıları Kullanın

Yardımcı olarak, akıllı telefonunuza günlük bir hatırlatıcı kaydedebilir veya randevuyu takvime girebilirsiniz. Sonunda, sadece yaptığınız için günlük egzersizinizi yapmayı düşünmek zorunda kalmayacağınız bir noktaya ulaşacaksınız.

Ayrıca fitness takip cihazları, akıllı saatler veya Nike Run Club gibi antrenman uygulamaları kullanmanız tavsiye edilir, böylece antrenmanınızın ilerlemesini kaydedebilir ve kendinizi geliştirmeye ve motive etmeye devam edebilirsiniz.