Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Daha Sıkı Kalçalara Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Kadınların en genel problemlerinin biri kalçalarının daha sıkı olmamasıdır. Daha sıkı kalçalara sahip olmak için tüm bahanelerinizi bir kenara bırakın ve kendinize sadece günde 30 dakika vererek daha sıkı kalçalara sahip olabilirsiniz. Kalçalarınızı sıkılaştırmak için yapabileceğiniz egzersizleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kalça Kaldırma Hareketi

Kalçaları sıkılaştırmanın ve forma sokmanın en kolay yollarından biri kalça kaldırma hareketidir. Hareketin doğru yapılışı için öncelikle matınızın veya düz bir zemine sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı yere tam basarak kollarınızı da iyi yana doğru uzatın. Derin bir nefes aldıktan sonra kuyruk sokumunuzun hizasını zeminden yavaş yavaş kaldırın ve bu hareketi yaparken kalçanızı ve karnınızı olabildiğince sıkın. Kaslarınızı sıkmaya olabildiğince özen gösterebilirsiniz. Ardından nefesinizi verirken yeniden zemine uzanın ve gövdenizi tamamen yere değdirebilirsiniz. Bu hareketi haftada beş gün 3 set şeklinde on tekrardan yapmanız yeterli olacaktır.

Bisiklete Binmek

Dilerseniz gerçek bir bisiklet edinebilir dilerseniz spor salonunda veya evinizde kullanabilirsiniz. Bisiklete binmek öncelikle kalça ve bacak kaslarınızı güçlendirecektir. Bisiklete binerken amaç hızlı gitmek değil pedal çevirmek önemlidir. Bisikleti çevirirken karın ve kalça kaslarınızı sıkarak daha fazla etkileşimi sağlayabilirsiniz. Evinizde bir bisikletiniz bulunmuyor ise hayali bisiklet çevirme de işe yaramaktadır. Düz bir zemine uzanarak ayaklarınızı bisiklet çeviriyormuş gibi hareket ettirmekte uzmanlar tarafından önerilmektedir. Hayali bisiklet ile ilerleyecek iseniz dilerseniz elinize ağırlık alarak kol kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz.

Merdiven Çıkmak

Merdiven inip çıkmak sanıldığı gibi yorucu bir faaliyet değildir. Merdiven inip çıkmak kalçaları çok çalıştırın ve kasları geliştiren bir egzersizdir. Öncelikle eviniz asansörlü ise asansör kullanımı en kısa sürede bırakmanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında günde yirmi dakika boyunca beş gün boyunca düzenli olarak inip çıkabilirsiniz. Başlangıçta biraz zorlanabilirsiniz ancak alışma evresinden sonra hızınızı arttırmanızı tavsiye ederiz. Tempolu bir şekilde merdiven inip çıkarken yine karın kaslarınızı sıkmak ve zorlaştırmak için yine elinize dambıll veya ağırlık alarak daha fazla kas oranını arttırabilirsiniz.

Bacak İtme Hareketi

Geriye bacak itme hareketi kalça egzersizleri arasında en verimli geçebilecek hareketlerden biridir. Bu egzersizi yapabilmek için öncelikle düz bir zemine geçin ve bir ayağınızın dizini yere değdirin ve diğer bacağınızı olabildiğince açın. Ardından öne uzattığınız bacağınızı geriye doğru çekerek karın kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz. Bir bacağınızı büküp diğerini karnınıza çekme hareketini de uygulayabilirsiniz. Bu egzersizi yine haftada beş gün 2 setten 10 kez yapabilirsiniz. Benzer bir egzersizi masa pozisyonunda da yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir masadan yardım alarak bir bacağınızı dik açı ile bükün diğer bacağınızı ise geriye doğru uzatın. Bu pozisyonda birkaç dakika durarak başlangıç pozisyonuna geri dönerek diğer bacağınız için yapabilirsiniz. Bu egzersizi yine beş gün boyunca 10 set şeklinde yapabilirsiniz. Bu pratik ancak etkili dört egzersiz ile daha sıkı kalçalara sahip olabilirsiniz.