Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Denge Tahtası İle Etkili Spor Yapma Rehberi

Denge tahtasının fizyoterapistler tarafından tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Ancak tek amacı tedavi etmek değil kişinin fiziksel olarak güçlenmesini de sağlayabilir. Denge tahtası ile egzersiz yaparak tek bir kas grubu yerine birden fazla bölgeyi çalıştırabilirsiniz. Vücut koordinasyonunuzu arttırıp, duruşunuzu ve dengenizi sağlayarak etkili bir antrenman mümkündür. Üstelik sadece yetişkinler için değil çocuklar içinde oldukça etkilidir. Unutmayalım ki fiziksel gelişim bilişsel gelişimi her zaman desteklemektedir.

Spor Performansınızı Arttırabilirsiniz

Dengenizin arttırılması hayatınızın her alanında sizi olumlu etkileyecektir. Örneğin spor yaparken daha dengeli ve hareketleri doğru yaparken özel yaşantınız da ise çeviklik getirecektir. Oluşabilecek herhangi bir düşme probleminde dengenizi çabuk toparlamanızı sağlarken çevikliğiniz sayesinde günlük hayatınızda hayatınızı veya başka bir hayatı da kurtarabilirsiniz. Dengenizi sağlamak hayattaki güvenliğinizi arttırırken spor yaparken yaptığınız spor branşındaki ilerlemenizde hızlanacaktır.

Ayak Bilekleri ve Diz Sağlığını Korur

Yapılan araştırmalara göre denge tahtası üzerine yapılan çalışmalar bilek burkulmalarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Aynı şekilde diz yaralanmalarında da kişiyi korumaktadır. Bunun sebebi bağlarınızın ve kaslarınızın güçlenmesidir. Dizinden veya ayak bileklerinden daha önce sakatlanmış sporcuların bu korkuyu uzun süre üzerlerinden atamadıkları ve zedelenen kasın daha kolay yeniden hasarlandığı bilinmektedir. İsterseniz direk denge tahtası üzerinde çalışarak veya sporunuza bu ekipmanı da dahil ederek bu bölgelerde güçlenme sağlayabilir ve psikolojik olarak korkunuzu yenebilirsiniz.

Denge Tahtası İle Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Denge tahtası ile yapılacak ilk hareket öncelikle dengede durmaya çalışmak olacaktır. Bu hareket baldır, kalça ve karın kaslarınızın güçlenmesini sağlayacaktır. İki ayağınızı da yavaşça tahtanın üzerine alın ve dengede durmaya çalışarak vücudunuzu hissedin. Dileyen kişiler ellerini iki yana açarak destek de alabilir. Evde denge tahtasını kullanmak isterseniz şınav çekebilirsiniz. Elleriniz ile denge tahtınızı tutarak klasik şınav hareketini gerçekleştirebilirsiniz. Yine denge ekipmanını kullanarak lunge hareketi yapmanızda mümkündür. Bunun için öncelikle tahtanın üzerine bir ayağınızı alın ve dengede durduktan sonra diğer bacağınız ile hareketi gerçekleştirebilirsiniz. Bu hareket karın ve kalça kaslarınızın gelişmesine yardımcı olurken dengenizi bulmanızda da çok faydalı olacaktır. Dileyen kişiler squat yapabilir. Bir ayağınızı tahtanın üzerine aldıktan sonra dengede durarak hareketi yaparak kalçalarınızın çok daha sıkı çalıştığını hissedeceksiniz.

Çocuklar İçin Dengenin Önemi

Denge sadece yetişkinler için değil büyüme çağındaki çocuklar içinde çok önemlidir. Bu sayede çocuklar duruş bozukluğu yaşamamakta kendilerini korumayı öğrenmekte ve motor becerileri gelişmektedir. Yaşına ve fiziksel özelliklerine bağlı olarak üzerinde çalışma yaptırabilirsiniz. Çocuğunuzun denge konusunda sorun yaşayıp yaşamadığını tespit etmek için öncelikle tek ayak üzerinde durdurma çalışması yapabilirsiniz. Yahut dilerseniz tek bir çizgi üzerinde yürüterek gözlemleyebilirsiniz. Her iki ihtimalde de denge tahtası üzerinde çalıştırarak geliştirmek doğru olacaktır. Çocukların dengesi sadece denge tahtası ile değil hemen hemen çocuğun çok sevdiği seksek oyunu ile de gelişmektedir. Yahut bisiklet süren çocuklarda dengeli durma konusunda egzersiz yapmaktadır. Spor yapan bir çocuğun performansını arttırmak için yine denge tahtasını kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir