Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Denizde Spor Egzersizleri

Egzersiz faaliyetlerinin içerisinde denizde yapılan egzersizler bir yandan kasların güçlenmesini sağlarken bir yandan da suda yapıldığı için büyük bir rahatlama sağlamaktadır. Hem serinleyip hem de spor yapma avantajını sağlayan denizde spor egzersizleri kolayca form almayı sağlayacak birçok hareketten oluşmaktadır.

Suyun ağırlığı ve direniş ile kasların çalışmasını sağlayan denizde spor egzersizleri eklem ve kaslara yük getirmeden kardiyo çalışmaları yapmaya da olanak tanımaktadır. Bu egzersizlere başlamadan önce ise ısınma hareketi olarak 5 – 10 dakika kadar yüzmek gerekmektedir. 5 – 10 dakikalık yüzmenin ardından egzersizlere başlayabilirsiniz.

Denizde Ya da Havuzda Yapılabilecek Egzersizler

 Denizde ya da havuzda yapabileceğiniz egzersizler genel olarak suyun direnişi ile birçok kas grubunun çalışmasını sağlamaktadır. Bu egzersizlerden bazıları ise şöyledir:

  • Knee Up: Knee Up hareketinde tek bacağınızı yere basarken diğer bacağınızı yukarı çekip indirerek her bacak için 16 tekrar 4 set yapabilirsiniz. Bu hareket ile kardiyo egzersizi yaparken karın, kalça ve bacak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Hem sıkılaştırıcı hem de yağ yakmaya yardımcı bir egzersizdir.
  • Pedal Çevirme: Daha çok havuzda yapılabilecek olan bu harekette sırtınızı havuz kenarına yaslayarak 2 dakika boyunca bisiklet pedalı çevirme hareketi yapılır. 3 set tekrar edilmesi gereken bu egzersiz karın, kalça ve bacak kaslarını çalıştırır.
  • Double Knee Ups: Yine karın, kalça ve bacak kaslarını çalıştıran harekette sırt havuz kenarına yaslanır ve her iki diz yukarı çekilerek hızlıca itilir. Hareketi 15 tekrar ve 3 set şeklinde yapmak gerekir.
  • Squat: Spor salonlarında da en çok yapılan hareketlerden birisi olan squat bilindiği gibi üst bacak, arka bacak ve kalça kaslarını çalıştırmaktadır. Sıkılaşma için en ideal hareketlerinden birisi olan bu egzersizi yaparken eller belde iken ayaklar omuz genişliğinde açılmalıdır. Dizleriniz parmak uçlarını geçmeden kalça geriye doğru götürülür ve oturur pozisyona getirilir. Suda yaptığınız squat hareketini 4 set 25 tekrar yapabilirsiniz.

  • Tek Kol Kulaç: Omuzlarınız suyun içerisindeyken bir elinizin parmak uçları ile havuz kenarına dokunarak diğer kolunuzu geriden öne ve önden geriye kulaç atar gibi kolunuzu çevirmelisiniz. Ardından diğer elinizle yapacağınız bu egzersizi 15 tekrar ve 3 set şeklinde yapmalısınız. Hareket ile ön – arka – üst kol kasları ve omuz kasları güçlenmektedir.
  • Triceps Dips: Yine havuzda yapabileceğiniz bir hareket olan triceps dips hareketinde ellerinizi arkada ve omuz genişliğinde açarak havuz kenarına yerleştiriniz. Ayaklarınız zemine basmadan aşağı bakacak şekilde dururken dirsekleriniz 90 derecelik bir açıya gelinceye kadar aşağıya indirilip kaldırılır. Hareketi 15 tekrar ve 3 set olarak yaptığınızda arka kol kaslarınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  • Biceps Curl: Bu hareketi yaparken göğüs bölgenize kadar suyun içerisinde eğilip ellerinizi yumruk şeklinde sıkarak, kollarınızı omuz hizasına gelinceye kadar aşağı yukarı hareket ettirmelisiniz. 12 tekrar ve 3 set yapacağınız hareket ile ön alt ve ön üst kol kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.
  • Triceps: Bu harekette yine suyun içerisinde göğüs bölgesine kadar eğilerek ellerinizi yumruk şeklinde sıkınız. Ardından kollarınızı omuz hizanıza gelinceye kadar kaldırırken dirseklerinizi yukarı bakacak bir şekilde iki kolunuzu birden yanlara doğru açıp kapatın. 12 tekrar ve 3 set yapacağınız triceps hareketi arka kol kaslarınızı harika bir şekilde çalıştıracaktır.
  • Jump in Jack: Her iki ayağınızı eşit zamanda açıp kapatırken aynı zamanda kollarınızı da aşağıya ve yukarıya hareket ettirmelisiniz. 15 tekrar ve 4 set yapacağınız jump in jump yağ yakmaya yardımcı ve aynı zamanda kalça ve bacak kaslarını çalıştıran bir harekettir.

Denizde spor yaparken giyebileceğiniz en kaliteli mayo ve şortlar sportive’de sizi bekliyor. Tüm bu egzersizlerin yanı sıra yüzme başlı başına en güzel egzersizlerden biri! Yüzme egzersizleriniz için ihtiyacınız olan tüm yüzme ekipmanlarını da sportive.com.tr‘de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir