Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Direnç Bandı İle Kuvvet Kazandıran Egzersizler

Egzersizlerinize direnç bandını da ekleyerek etkili çalışmalar yapmak oldukça kolaydır. Dilerseniz spor salonunda dilerseniz evinizdeki çalışmalarınıza direnç bandını ekleyerek işlevsel ve eğlenceli egzersizler yapabilirsiniz. Direnç egzersizi özellikle evde spor yapmayı isteyenler için daha çok tavsiye edilmektedir. Sıkılaştırmayı ve kuvveti arttıran bu yardımcı ekipman ile gelişimizi hızlandırmanız ve verimi arttırmanız mümkündür. Direnç bantlarının farklı sertliği bulunur ve eğer ilk defa kullanacak iseniz daha esnek olanları tercih ederken zaman içerisinde egzersizin verimini ve kuvveti arttırmak için daha sert olanları kullanmanız gerekmektedir. Kadın erkek ve çocuklar için kullanımı uygundur. Direnç bandı ile yapabileceğiniz egzersizleri sizler için derledik.

Kolları Güçlendiren Egzersizler

Kolları güçlendirmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Yeni başlayacaklar için tavsiye edilen kolları geriye doğru germektir. Matınızın üzerine oturun ve direnç bandını ayaklarınıza geçirerek bandın uçlarını ellerinizle tutarak çekebildiğiniz kadar çekin. Kendinize doğru bandı çekip geri bırakın ve bunu yaparken nefes alışverişinizi de ayarlayarak verimli egzersiz gerçekleştirebilirsiniz. 3 set 10 tekrar önerilmektedir. Dilerseniz benzer bir egzersizi ayakta da gerçekleştirebilirsiniz. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ayaklarınızın altından bandı geçirerek kollarınızı hiç bükmeden olabildiğince açarak geri bırakın. Dirsekleriniz dik ve avuç içleriniz karşıya bakmalıdır.

Göğüs ve Sırt Egzersizleri

Göğüs kaslarınızı geliştirmek için öncelikle matınızın üzerine geçin ve ayaklarınızı omuz hizasına getirdikten sonra kollarınızı da omuz hizasına getirerek açın ve bandı göğüs hizanızda gevşetip gerin. Bandı gererken nefes alıp gevşetirken vermeyi ihmal etmeyin. Yine 3 set 10 tekrar yeterlidir. Sırt germe egzersizi için ise öncelikle yine düz bir şekilde ayakta durun ve direnç bandının bir tarafını sırtınızdan bir tarafını ise boynunuzda tutarak hareket ettirin. Sırt kaslarınızın çalışmasını sağlayan bu egzersiz 3 set 15 tekrar olarak yapılmalıdır.

Bacak Güçlendiren Egzersizler

Bacaklarınızı güçlendirmek için tercih edebileceğiniz ilk egzersiz bacak açma olacaktır. Matınıza yan bir şekilde uzanın ve direnç bandını ayaklarınıza geçirin. Ardından üstte kalan bacağınızı yukarı kaldırıp indirin. 10 tekrarın ardından diğer bacağınız içinde uygulayın. Benzer bir egzersizi dilerseniz ayakta da yapabilirsiniz. Omuz genişliğinde ayaklarınızı açın ve çömeldikten sonra olabildiğince bir bacağınızı yana doğru açmaya çalışın. 3 set 10 tekrarın ardından diğer bacağınız içinde uygulayabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Egzersiz

Karın kaslarını, kalça kaslarını, omuzları, kalçayı ve baldırları çalıştıran ve en fazla tercih edilen egzersiz şüphesiz direnç bandıyla yapılan squat olacaktır. Hareketin uygulanması için öncelikle ayaklarınızı aralayın ve direnç bandını ayaklarınızın altından geçirerek squat hareketini yaparken aynı zamanda kollarınız ile bandı göğüz hizasına kadar çekin. Ayağa kalkıp yeniden eğilerek yerdeyken bandı gerginleştirin. Hemen hemen tüm pilates hareketlerinde de kullanabileceğiniz direnç bandını antrenmandan alınan verimi arttırmak ve sıkılaşmayı arttırmak için kullanabilirsiniz.