Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Doğa Yürüyüşü Hakkında Merak Edilenler

Son 10 yıldır çok popüler hale gelen doğa yürüyüşleri önemli bir spor haline geldi. Özellikle gençler tarafından tercih ediliyor ve doğa ile iç içe olmak isteyen gençler bazen kamp kurarak bazen ise sosyal medya üzerinden gruplar kurarak doğa yürüyüşlerine çıkıyor. Üniversite sınavında seçim döneminde olan gençler ise gidecekleri şehirlerde ki yaşam ve doğa alanlarını incelerken birçok şehrimiz doğa yürüyüşleri için elverişlidir. Bu spora başlamadan önce doğa yürüyüşü ile ilgili temel bilgileri ve terimleri öğrenmeniz hayati öneme sahip olabilir.

Kıyafetler Çok Önemlidir

Doğal güzellikleri bozulmadan görmek ve arkadaşlarınız ile bol oksijenli ve huzurlu zaman geçirmek istiyorsanız ön hazırlık yapmanız gerekmektedir. Özellikle unutmayın ki evden çıktığınızda hava kaç derece olursa olsun bol ağaçlı yerler veya yükseğe çıkıldıkça hava serinleyecektir. Bu sebepten çantanızda mutlaka kalın kıyafetler bulundurmalısınız. Çantanız mümkün olduğunca hafif olmalıdır unutmayın doğa yürüyüşü yapacaksınız. Yani uzun saatler boyunca yürüyeceksiniz. Önerilen ağırlık 10 kg kadardır ve üzerinde ki çantalar bir zaman sonra fazladan yorgunluk olarak size dönecektir. Çantanıza kalın kıyafet koyduktan sonra mutlaka çok ihtiyacınız olan birkaç parçayı yedekleyin.  Kayıp düşme ihtimalinizi de göz önünde tutmalısınız. Kıyafetlerde en önemli unsur ise ayakkabılardır. Tabanı özel olan terletmeyen ve ayağınıza fazladan ağırlık yapmayan doğru ayakkabıyı seçmek çok önemlidir.

Mutlaka Gidilecek Yer Hakkında Bilgi Edinin

Çok okuyan mı çok bilir çok gezen mi? Dediğiniz duyar gibiyiz. Söz konusu doğa yürüyüşleri ise cevabımız her ikisi de olacaktır. Doğa yürüyüşlerine yeni başlayanlardansanız mutlaka tecrübeli bir grup ile hareket etmelisiniz. Tecrübeli trekking ile yola çıkmak sizi her anlamda çok daha rahat ettirecektir. Doğa yürüyüşlerinde önemli olan diğer bir unsur güvenliktir. Her ne kadar bir grup ile hareket ediyor olsanız da gideceğiniz yeri mutlaka daha önce araştırmalısınız. Yalnız kalma veya grubu kaybetme gibi durumlarda ki benim başıma gelmez demeyin haberlerde çok fazla görülmektedir bölge hakkında bilgi toplamanız önemlidir. Gideceğiniz yerin haritasını mutlaka çıkartıp çantanızın bir köşesine yerleştirin. Bunun yanında el feneri ve bir düdük almayı da ihmal etmeyin. Böylece arkadaşlarınız sizi daha kolay bulacaktır. Doğa yürüyüşlerinde yine başınıza ne geleceğini kestiremediğiniz için mutlaka küçük bir ilk yardım çantası hazırlayarak yola çıkın. Bu gibi önlemler doğa yürüyüşünde karşılaşacağınız zorlukların etkisini azaltmaktadır.

Doğa Yürüyüşü Terimleri

Doğa yürüyüşü kelimeleri bilmek özellikle deneyimli bir grup ile yola çıkacaksanız gereklidir bunun yanında bu sporu hayatınıza dahil etmek istiyorsanız da belirli kelimeleri öğrenmek size fayda sağlayacaktır. Bazı kelimeler direk İngilizce karşılığı iken bazılarında yorum yapmak gerekiyor.  Doğa yürüyüşüne yeni başlayanlar için en çok kullanılan terimler:

  • Trekking: Doğa yürüyüşü denildiği zaman akla gelen ilk terimdir. Uzun rotalı bazen bir gece kalmalı doğa ile iç içe yürüyüşlere verilen isimdir. Uygulamaya geçilmek için uzun bir plan süreci vardır ve gidilecek her detay incelenir.
  • Hiking: Piknik alanları gibi rotası belli olan kısa yürüyüşlerdir.
  • Dayhiking: Gidilecek yerin ormanlık alan olduğunu ifade eden ve sabah erkenden yola çıkılıp akşam olmadan dönülen yürüyüşlerdir.
  • Solo Yürüyüşçüsü: Hemen herkesin anlayabileceği gibi tek başına doğa yürüyüşü yapan kişiler için kullanılır.
  • Grup Yürüyüşçüsü: Birçok kişi ile çıkılan yürüyüşçüdür.
  • Kamping: Direk İngilizceden gelmektedir. Doğa yürüyüşçülerinin gidecekleri alanlarda konaklayacakları ve çadır kuracakları anlamına gelmektedir.
  • Backpacking: Sırt çantası ile gezmek anlamına gelen bu terim sadece sırt çantası ile doğa yürüyüşü yapmak veya sırt çantası ile birçok alanın gezilmesi gibi anlamlara gelmektedir.

İster günü birlik ister kamp şeklinde olsun doğa yürüyüşüne çıkmadan her bir detayı incelemelisiniz. Yanınıza ve özellikle sırt çantanıza alacağınız eşyaların kaliteleri çok önemlidir. Sırt çantanızın yolda yırtılması hiç hoş olmaz. Terletmeyen ancak vücut ısınızı içeride bırakan kıyafetler, ayağınızın yapısı ile tam uyumlu olan ve tabanı kaymaz özel tabanlar seçilen ayakkabılar ile sağlam bir sırt çantası seçerken en doğru adresiniz http://www.sportiveturkiye.com/ olacaktır. Doğa yürüyüşü yaparken her türlü şarta hazırlıklı olarak yola çıkmak en doğru tercih olacaktır. Sağlıklı yaşam ve huzur için çıktığınız yol kabusa dönüşmesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir