Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Doğru Bilinen Yanlışlar

Fitness sanılanın aksine kaslar, daha atletik beceri ya da düşük yağ oranı değil; vücudumuzun ısıyı tutabilmesi, susuz idare edebilmesi gibi faktörlerdir diyor 1859’da “Türlerin Kökeni” teorisiyle Darwin..

Günümüz dünyasında birçok spor bağımlısını spora bağlayan fitness kaliteli, uzun bir yaşam vaat ediyor. Peki fitness’da uygulanan doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi sahibi misin? Gel birlikte inceleyelim:

YANLIŞ: Kaslar şekillendirilebilir!

DOĞRU: Egzersizle kaslarını yalnızca büyültebilir ve küçültebilirsin. Hangi şekli alacaklarını yalnızca genetiğin belirler!

YANLIŞ: Önce kardiyo!

DOĞRU: Spora başlamadan önce kardiyo yapmak vücutta glikojen depolarını azalttığı için yeterince ağırlık çalışmana engel olur!

YANLIŞ: Çok tekrar yağ yakımını artırır, az yağ yakımı vücudu şişirir!

DOĞRU: Tekrar yapmanız yağ yakımına katkı sağlamaz yalnızca dayanıklılık gelişimini artırır. İdman sonrası yaşadığınız o şişkinlik aslında kas içerisinde geçici olarak kan ve sıvı toplanmasıdır.

YANLIŞ: Aynı egzersiz her seferinde aynı kasları çalıştırır!

DOĞRU: İdmanın sonunda, ortasında ya da başında aynı egzersizin yapılması, vücudumuzun yorgunluk ve yük derecesine bağlı olarak farklı bir egzersiz olarak algılamasına neden olur.

Yukarıdaki doğruları uygulayarak daha doğru spor yapabilirsin. Sen de o güç var, kendine inan!

Spor dolu sağlıklı günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir