Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Doğru Nefesi Almanın Yolları

Doğduğumuz zamandan itibaren düzenli olarak yaptığımız hareketlerden biri de nefes almaktır. Doğarken ve bebeklik döneminde aldığımız nefes en normal halidir ki bebekler beslenirken, ağlarken ve çığlık atarken nefeslerini doğru kullanması sayesinde tepkilerinde ve sesinde herhangi bir değişiklik olmaz. Ancak hiç farkına varmadan bu nefes alış şeklini diyaframdan alıp göğüs bölgesine yıkarız. Doğru nefes akciğerden alınırken diyaframa doğru hareket etmesiyle oluşur. Doğru nefes alıp alamadığınızı gözlemlemek istiyorsanız derin bir nefes alın ve şişen bölgeyi inceleyin. Eğer göğüs bölgeniz şişiyor ise göğüs nefesi aldığınızı anlayabilirsiniz. Ancak şişmesi gereken yer diyafram olmalıdır. Nefes egzersizlerini yaparak doğarken kullandığınız diyafram nefesi ile yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Diyafram Çalışmasını Deneyebilirsiniz

Diyafram midenin üzerinde kaburga kemiklerinin ise hemen arkasında olan ve sırta kadar giden bölgeye verilen isimdir. Diyaframınız güçlendikçe nefesinizde güçlenir ve bu da vücuda daha fazla enerji girmesini sağlayarak size daha fazla enerji verecektir. Şarkıcılar ve sporcular bilindiği üzere diyaframdan nefes almaktadır. Diyafram çalışması yapmak için öncelikle sırt üstü uzanabilir veya rahat olabileceğiniz bir şekilde oturabilirsiniz. Bir elinizi göğsünüze diğer elinizi ise göbeğinize koyarak burnunuzdan nefes alarak kendinizi izleyebilirsiniz. Burada yapılması gereken karnın göğüsten daha fazla şişmesini sağlamaktır. Burundan nefes aldıktan sonra yavaşça ağzınızdan verin ve karnınız daha fazla şişene kadar alıştırmayı bırakın. Bu esnada bile vücudunuzda bir rahatlama hissedeceksiniz ve eğer akşam saatleri ise uykunuz gelecektir.

Kendinizi İzleyin

Diyafram çalışmasının bir diğer versiyonu ise nefesinizi olabildiğince dışarı vermektir. Nefesinizi dışarı verdikten sonra karın bölgesinin daha fazla nefes alırken şiştiğinizi gözlemleyebilirsiniz. Sırtınıza giden havayı da hissederek iyice içinize nefes çekin ve ardından dudaklarınızı çok az aralayarak olabildiğince yavaş bir şekilde verin. Diyafram egzersizleri sürekli yapılmamalıdır. Günün belirli dönemlerinde 10 dakika aralar ile çalışılması tavsiye edilir. Başlangıç egzersizlerinin düzenli yapılmasının ardından göğüs nefesinin size daha az geldiğinizi fark ederek sürekli olarak diyafram nefesi alabileceksiniz.

Kimler Nefes Egzersizi Yapabilir?

Nefes egzersizlerini çalışmak için herhangi bir sınırlama yoktur. Herkes çalışabilir. Spora başladığınız dönemlerde özellikle nefes egzersizleri yaparak vücuda daha fazla enerji girmesini sağlayabileceğiniz gibi heyecanlanacağınız veya sizi strese sokan herhangi bir anda da her yaştan gruptan kişi uygulayabilir.

Egzersizler Ne Zaman Yapılmalı?

Kendinizi yorgun hissettiğiniz veya uykuya geçişi kolaylaştırmak istediğiniz dönemde sıklıkla yapılabilirken stresli veya kaygılı olduğunuz anlarda da öncelikle nefesinizi kontrol etmeli ve doğru nefes almaya çalışabilirsiniz. Doğru nefes alabilmek için sporunda etkisi azımsanmamalıdır. Bilindiği üzere spor sadece kaslar üzerinde değil akciğer üzerinde de çok etkilidir. Spor yaparken çok fazla nefes alınması vücuda daha fazla enerji girmesini sağlayacaktır ve bu durumda otomatik olarak motivasyonunuzu arttırırken yaşam kalitenize güçlendirecektir. Güçlü akciğerler ise birçok kronik rahatsızlığın yaşanma olasılığını düşürürken aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirmektedir.