Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Doğru Şekilde Hareket Ederek Fit Olmak Mı İstiyorsunuz?

Doğru Şekilde Hareket Ederek Fit Olmak Mı İstiyorsunuz; Herkes sportive.com.tr’den egzersiz kıyafetlerini aldı mı? Evet, hazırsanız sizlere bazı ipuçları sunalım…

  1. Yapabildiğiniz kadar azar azar aerobik egzersiz yapabilirsiniz;

Yağın enerji olarak kolayca yakıldığı bir egzersizdir. Bu, biraz yürümeyi, koşmayı, yüzmeyi ve bisiklete binmeyi içerir. Daha uzun süre egzersiz yaptıkça, yağ dokusundaki trigliseritler parçalanır ve serbest yağ asitleri, yağ tüketmek için ana enerji kaynağı olarak kullanılır.

Görünen o ki bu egzersizler 20 dakika veya daha fazla devam ettirilmedikçe yağ yakmıyor ancak egzersizin kısa süreli de olsa etkili olduğu ortaya çıkıyor. 5 veya 10 dakikaya bölünmüş olması önemli değil, bu yüzden yaşam tarzınıza uyabileceğiniz yerden başlayın.

  1. Kuvvet antrenmanı yağ yakma verimliliğini artırır;

Sadece aerobik egzersizi değil, aynı zamanda kuvvet antrenmanını da kullanmak daha etkilidir. Aerobik egzersiz ile yağları enerji olarak tüketerek ve kuvvet antrenmanı ile kas inşa ederek, enerji tüketmenin (yağ biriktirmek ve kilo almak zor olduğu için) nedenine dönüşür.

Vücut yağ yüzdesi ve kas kütlesi bir gecede değişmez, ancak sürekli antrenman kesinlikle vücudunuzu değiştirecektir. Karın kasları, şınav, dambıl egzersizleri gibi kuvvet antrenmanlarını da ekleyerek dengeli bir egzersiz yapabilir ve yağ tüketiminin verimini artırabilirsiniz.

Yapılması gereken ilk şey alışkanlık kazanmaktır, bu yüzden pes etmeden azar azar ama her gün çalışalım.

  1. Egzersizin eğlencesini ve rahatlığını hissetmek;

Egzersizin etkilerinin ortaya çıkması biraz zaman alacaktır. Kolay kolay kilo vermeyeceğinizi söyleyerek sadece sonuç istemek yerine, vücudunuzu hareket ettirmenin sevincini ve rahatlığını hissetmek önemlidir. Devam ederseniz vücudunuz kesinlikle değişecektir. Kendinizde küçük değişiklikler arayın.

Ayrıca egzersiz yaparken ağrı hissederseniz dikkatli olun. Ağrı, vücut tarafından yayılan bir tehlike sinyalidir. Ağrılı bir şekilde egzersize devam etmek tehlikelidir. Ağrı hissederseniz, ara verin ve başka bir şey deneyin veya doktorunuzla veya egzersiz eğitmeninizle konuşun.

Doğru Şekilde Hareket Ederek Fit Olmak Mı İstiyorsunuz
Doğru Şekilde Hareket Ederek Fit Olmak Mı İstiyorsunuz

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Detaylar

  1. Doğru Şekilde Hareket Ederek Fit Olmak Mı İstiyorsunuz; Düzenli YAŞAM

Düzensiz yaşamaya devam ederseniz, kahvaltı yapmadan dışarı çıkarsanız veya gece yarısı bol yemek yerseniz, vücudunuzun enerji dengesi bozulur. Çok yememek ya da fazla yemek gibi düzensizliklerden kaçınmak için kendinizin farkında olmanız gerekir ama her şeyden önce hayatınızı düzenli hale getirmeye çalışmak önemlidir. Hayatınızın ritmini ayarlayarak diyetinizin ritmini ve dengesini ayarlayabilirsiniz.

  1. Vücut Kompozisyonunuzu Her Gün ÖLÇÜN

Uygun kiloyu korumak için vücut kompozisyonunuzu her gün ölçün. Duyulardaki yağ ve kasları artırmak veya azaltmak zordur. Ölçüme devam ederek sadece kilo kaybının farkına varmakla kalmaz, aynı zamanda kendi kendine yönetim için de faydalıdır. Günlük yaşam kaydı tutarak, görünmeyen yansıma noktalarını bulabilirsiniz.

  1. Doğru Şekilde Hareket Ederek Fit Olmak Mı İstiyorsunuz; Stres YOK

Modern toplumda, çok az insan hiç stres olmadığını söylüyor. Stresi iyi kontrol etmek önemlidir.

Sinirliyken tatlı yeme isteği de stresle ilişkilidir. Beyindeki hormonda serotonin denen bir madde vardır ve bu madde kaygıyı yatıştırma ve yatıştırma işlevine sahiptir. Serotonin seviyeleri şeker alımı ile artar. Bu nedenle stres hissettiğinizde, zihninizi sakinleştirmek ve stresi azaltmak için serotonin konsantrasyonunu artırarak tatlı yemek isteyebilirsiniz.

Ancak, cazibeyi kaybeder ve çok fazla yerseniz, kendinden nefret edersiniz ve stres daha da artar.

Bu sadece yemek yemekle ilgili değil, sizi rahatsız eden konuları aileniz ve arkadaşlarınızla tartışmakla ilgili. Müzik, seyahat vb. stres atmada da etkilidir. Dengeli bir diyet ve orta düzeyde egzersiz de stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

İşte temel noktaları artık biliyorsunuz, lütfen egzersizi hayatınıza katın ve bir daha bırakmayın! Sizi her zaman sağlıklı görmek isteriz.