Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Doğru Sporla Hızlı Kilo Verin

Çoğu insanın kilo vermek için ilk izlediği yol diyet yapmaktadır. Diyet yapmak elbette çok önemlidir ancak diyetinizi spor ile desteklemediğiniz sürece kilo vermeniz zorlaşacak belki de imkânsız hale gelecektir. Bunun yanında yediğinize ve içtiğinize dikkat etmeden bilinçsiz bir şekilde spor yapmakta kilo vermenize yardımcı olmayacaktır. Bu iki şeyi dengeli ve düzenli yaparak hızlı bir şekilde kilo verebilir ve ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Günlük hayatınızı değiştirerek spor ile kilo verme hızınız ve oranınızdaki artış sizi memnun edecektir.

Beslenme Programı Önemlidir

Hızlı kilo vermek isteyen kişilerin öncelikle bilmesi gereken temel kural karbonhidrat ve protein oranını arttırırken yağı azaltmak olacaktır. Karbonhidratın spor yapanların düşmanı olduğu görüşü tamamen yanlıştır. Karbonhidrat enerji kaynağıdır ve günlük programınızda mutlaka yer almalıdır. Hızlı ve kolay emiliyor olması egzersizlerinizde size destek sağlayacaktır. Protein ise spor yapanların kaslarının gelişmesi veya onarılması için en fazla ihtiyacı olan besindir. Bu sebeplerden yağlı yiyeceklerden uzak dururken bir iki temel makro besini hayatınıza dahil edin.

Bölgesel mi Orantılı mı Kilo Vermek İstiyorsunuz?

Kilo vermek istiyorum diyenlerin öncelikle kendine sorması gereken soru budur. Eğer bölgesel bir şikâyetiniz buluyor ise egzersizlerinizi buna göre planlamalısınız. Çünkü sadece o bölgelerde kilo vermeniz mümkün değildir. Egzersiz planını yaparken kilo kaybı yaşamak istediğiniz bölgelere ağırlık vermelisiniz.

Sürekliliği Sağlayın

Kilo vermek ve bedenlerinde fark edilir bir düzelme yaşamak isteyen kişiler öncelikle fitness egzersizlerine yönelmektedir. Koşu yapmak, yürüyüş yapmak ve fitness egzersizleri ile kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz. Fitness programı uygulamak istiyorsanız hızlandırmak ve kalıcılığı arttırmak adına düzenli olmak çok önemlidir. Spora birden çok sıkı başlamak ne kadar sakıncalı ise ani bir şekilde bırakmakta o derece sakıncalıdır. Sadece kaybettiğiniz kiloları geri almak değil kalp ve vücut fonksiyonları da olumsuz etkilenebilir.

Hızlı Kilo Vermenizi Sağlayacak Egzersizler

En hızlı kilo kaybına yol açan egzersiz kardiyovasküler egzersizlerdir. Dolaşım sistemi anlamına gelen bu egzersizler bedeni güçlendirirken aynı zamanda ideal kilonuza ulaşmanızı da sağlayacaktır. Düzenli yürüyüş yapmak, koşmak, doğa sporları ile ilgilenmek, kayak yapmak, dans etme, bisiklet sürmek, kürek çekmek ve crossfit bu egzersizi yapmak isteyenler için tercih edilebilir. Tüm bunların ortak noktası birden fazla kas grubunu çalıştırırken kalp atışını hızlandırır ve yağ yakılmasını kolaylaştırır. Bu egzersizler aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirirken kas ve iskelet sistemini de güçlendirmektedir.

Egzersizlerini Düzenli Arttırın

Kilo verme süresini kısaltmak için basamaklı bir program düzenlemelisiniz. Gittikçe artan yoğunlaşan ve düzenli antrenmanları beslenme ile beslediğiniz de vücut bu yeni oluşuma daha hızlı yanıt vermektedir. Örneğin ağırlık antrenmanı yaptıktan sonra bir sonraki gün programınıza depar programını da ekleyin. Bilimsel olarak yüksek derece yağ yakmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında aynı hareketi çok yapmanın daha fazla yağ yaktığını düşünmeyin. Ağırlığı arttırıp tekrar yaptığınızda veya yüksek ağırlıklar ile tekrar yaptığınızda yine aynı yağ oranını yakacaksınız.

Kas kütlenizi büyük oranda arttırmadan yağ yakımını sağlamak ve kilo vermek istiyorsanız yogayı da tercih edebilirsiniz. Merkez bölgenizi güçlendirirken kan akışını hızlandıran ve negatif enerjiyi üzerinizden atmanıza yardımcı olan bu spor ile mental olarak yağ yakımını arttırabilirsiniz.

Sporu Hayatınıza Entegre Edin

Yukarıda da değindiğimiz gibi kilo vermek sadece bedene egzersiz olarak yüklenmek ile olmaz. Beslenme programınızı belirledikten sonra lütfen antrenmanlarınızı aksatmayın ve uykunuza önem verin. Bunun yanında bazı alışkanlık kazanabilirsiniz. Örneğin aranızı evinizden biraz uzağa park etmeye başlayarak ilk adımı atabilirsiniz. Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin ve her yediğinizi mutlaka not edin. Unutmayın bu süreç mental olarak desteklenmelidir. İradeniz güçlü ve istekliyseniz hedefe en kısa sürede ulaşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir