Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Düzenli Koşucu Nasıl Olunur?

Düzenli Koşucu Nasıl Olunur; Eğlenceli ve etkili bir spor arıyorsanız koşu aradığınız cevap olacaktır. Sağlığınızı korumak, formda kalmak ve aynı zamanda kilo vermek için yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde koşarak zinde kalabilirsiniz. Bu basit ancak etkili egzersiz için büyük paralar harcamanıza gerek yoktur. Spor salonunda zaman geçirmek istemiyorsanız dahi düzenli olarak koşabilirsiniz. Salona yazılmak istemiyor ancak salon dışındaki egzersizlerinizde istikrarı sağlamakta sorun yaşıyor iseniz bu yazımız size göredir. Önereceğimiz hususlara dikkat ederek koşuda istikrar sağlayabilir ve sağlınızı arttırabilirsiniz.

Doğru ve Uygun Kıyafet Seçimi

Koşarken sizi rahatsız eden kıyafetlerin tercih edilmesi bırakın bir sonraki koşuyu anlık olarak size keyif vermek yerine eziyet edecektir. Bu sebepten koşudan önce uygun kıyafet seçimi oldukça önemlidir. Sadece konforunuzu değil aynı zamanda sağlığınızı da ilgilendirin bir durum olduğundan koşu sırasında uygun kıyafetler tercih edilmesi düzenli koşmak için öncelikli durumdur. Hareketlerinizi sınırlandırmayacak eşofmanın yanında terinizi emecek ve terlediğinizde sizi hasta etmeyecek pamuklu kumaştan ürünler kullanılmalıdır.  Yaz aylarında koşarken ise ter oranı artacağından polyester kumaşlı ürünler uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ter oranı arttıkça görüntünüzde de hoş olmayan durum ortaya çıkmasını polyester kumaşlar ile engelleyebilirsiniz. Giysilerinizde mutlaka nefes alan kumaş özelliği bulunmalıdır. Bunun yanında tshirt, tayt, eşofman veya spor sutyeni gibi kendinizi rahat hissedebileceğiniz spor uygun her ürün uygun olacaktır.

Düzenli Koşucu Nasıl Olunur?; Nerede Koşmak İstiyorsunuz?

Düzenli koşu yapmak için nerede koşacağınız sorusu mutlaka cevaplanmalıdır. Eğer açık havada koşmak istiyorsanız size uygun lokasyonlar belirlenmeli ve hava şartları da dikkate alınarak kıyafet seçiminin ardından rotaya sadık kalınmalıdır. Büyük şehirlerde yaşıyor iseniz uygun koşu alanlarını tercih etmeniz sizi gibi koşan diğer kişileri de gözlemleyerek sürekliliğinizi arttırırken kendinize bir koşu arkadaşı da edinerek koşmak için bir sebep daha üretebilirsiniz. Dışarı çıkamadığınız dönemlerde veya soğuk havalarda spor salonlarını tercih edebilir veya evinize koşu bantlarından alarak koşuda istikrarınızı sürdürmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Düzenli Koşucu Nasıl Olunur

Sağlıklı Beslenmek Önemli

Koşarak sağlığınızı korumak ve zinde kalmak istiyorsanız beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle koşarak zayıflamak gibi bir amacınız var ise mutlaka uygun bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Uzmanlar en az 3 ana öğün ve 2 ara öğün önermekle birlikte dilerseniz bir uzmana danışarak da beslenme düzeninizde yaptığınız hataları öğrenebilir ve daha sağlıklı bir yaşam için etkili bir adım atabilirsiniz.

Düzenli Koşucu Nasıl Olunur?; Hedefiniz Nedir?

En büyük motivasyon her zaman kişinin kendine vereceği olandır. Bu sebepten koşu egzersizinde düzen istiyorsanız planlı hareket etmenin yanında hedefinizi de belirlemeli ve hedefe ulaşana kadar yolunuzdan dönmemelisiniz. Planınızın olması sizde sorumluluk oluşturacaktır ve programınızı yerine getirmek için motivasyonunuzun söndüğü zamanlarda dahil koşarak sporunuza hizmet edebilirsiniz. Hedefinize giden yolda en önemli adımı elbette ki size uygun olan koşu ayakkabısı ile olacaktır. Koşarken en büyük işi ayaklar ve bacaklar üstlenir ki bu durumda ayak rahatlığını ve sağlığını korumak gerekir. Size en uygun olan koşu ayakkabısı seçmek için www.sportive.com.tr adresini kolayca ziyaret edebilirsiniz.