Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Düzenli Plank Egzersizinin Vücuda Etkileri

Vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler son dönemlere oldukça popüler hale geldi. Bu hareketlerin bu kadar tercih ediliyor olma sebeplerinden biri bedeni şekle sokarken başka bir ekipmana ihtiyacın olmaması ve basit olmasıdır. Plank hareketi ise bu kategoride en fazla kullanılan ve devamlılığı olan egzersizdir. Pratik ve basit oluşunun yanında üstelik etkileri de oldukça fazla ve vücudu şekle sokmaya tek başına büyük etkiler yaratabiliyor. Her zaman her yerde kolayca yapabileceğiniz plank egzersizinin tek başına vücuda etkilerini merak ediyorsanız? Okumaya devam edebilirsiniz.

Karın Kaslarını Güçlendirir

Karın kaslarının etkin kullanımı sadece bu bölgeyi değil bacak ve kol kaslarını da etkiler. Plank egzersizi karın kaslarının güçlenmesini sağlarken aynı zamanda abdominal kasların da gelişmesine yardımcı olur ve omuriliğin de güçlenmesini sağlar. Bu kasların güçlenmesi ise olası sakatlıkların yaşanmasını engellerken aynı zamanda kişinin daha fit bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Plank hareketini düzenli yaparak kaslarınızı güçlendirdiğinizde eskiye oranla daha ağır nesneleri daha kolay kaldırdığınızı fak edebilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz eğilme egzersizini de işin içine katarak sırt kaslarınızın da gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandırıcı Etki

Sadece tek bir egzersizle kalori yakımını hızlandırabilmeniz mümkündür. Her gün yapacağınız bu egzersiz daha fazla kalori yakmanızı sağlarken aynı zamanda zayıflamak gibi bir niyetiniz var ise destekleyecektir çünkü metabolizmanızı hızlandırır. Sadece akşam saatlerinde evde olduğunuz zamanda değil iş yerinizde uygun bir zaman diliminde de kısa bir egzersiz masa başı çalışanlarının da uzun süre aynı pozisyonda durmasından kaynaklı olan sorunların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Dengeniz Artar

Kişinin dengede durmasına yardımcı olan kaslardan biri de abdominal kas grubudur Tek bacağınızı havaya kaldırdığınızda dengede durma sürenizi deneyerek vücudunun dengesini ölçebilirsiniz ve artırmak isterseniz plank egzersizinizi düzenli hayatınıza alabilirsiniz. Klasik plank egzersizi kişinin dengede duruşunu arttırırken aynı zamanda kaslarınızın da gelişmesini sağlar.

Postürü Düzeltir ve Esnekliği Arttırır

İyi bir duruş için eklem ve kemiklerin güçlü olması gerekir. Aynı zamanda postürü düzgün olan bir kişi olduğundan daha uzun ve daha fit bir görünüm sergiler. Plank egzersizi omurgayı ve sırt kaslarınızı destekleyip güçlendireceğinden duruş bozukluğunu da giderecektir. Bunun yanında egzersizi yaparken sadece orta ve alt bölgeyi değil birçok kas grubunu çalıştıracağından esnekliğinizi arttırır. Ayak parmak uçlarından avuç içlerine kadar işlevselliği arttıran bu egzersizi düzenli yaparak esneklik kazanabilirsiniz. Esnekliğin vücuda bir diğer etkisi ise sinir hücrelerine etkisidir. Sinir uçlarının da uyarılması ve rahatlaması ile zihinsel olarak rahatladığınızı hissedebilirsiniz. Depresyon ve anksiyeteye karşı plank sizi korurken tansiyonunuzu düzenler. Tek başına birçok olumlu etkiye sahip bu egzersizi başlangıçta kendinizi zorlamadan deneyerek süreli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Hedefiniz önceki süreden daha uzun süre pozisyonda kalmak olmalıdır. Hedeflerinize giden yolda sizi destekleyen ve tek başına bir mucizeler yaratan plank egzersizini sizde kolaylık yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir