Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Düzenli Uykunun Anahtarı Spor!

Günlük yaşamın çıkmazlarından biri uykusuzluktur. Modern dünyada birey kaliteli uyuyamadığından söz eder ve ne kadar uyursa uyusun uykusunu alamadığından şikâyet eder. Yoğun iş dünyasında ki kişiler sürekli uykusuzluktan yakınırken yatakta daha fazla zaman geçirseler bile vücutlarında ki yorgunluğu atamadığından söz eder. Yeteri kadar uyuyor ancak yine de uykunuzu alamadığınızı düşünüyorsanız kalitesiz uyuyorsunuz demektir ve kaliteli bir uyku için düzenli spor tek anahtardır. Kişi ister çalışsın ister çalışmasın, uykuya ayırdığı süre ne kadar az ya da çok olsun bu dertten mustarip ise bedeninin uykudan çok daha fazlasına ihtiyacı olduğunu sinyalini alıyor demektir. Uykusunu alamadığını düşünen kişi sabah zor uyanır ve bütün günü huzursuz ve miskin bir şekilde tamamlar ve bu bir döngüye döndüğünde sonunda mutsuzluk yakasına yapışır.

Rahat Uyanmak İçin Öneriler

Saat kaç olursa olsun huzursuz uyku durumu yaşayanlar için uyanmak her zaman işkence olacaktır. Birçok kişi yataktan çıkmadan 5 dakika daha uyumak için yatağına geri döner ve çalar saatlerine düşman kesilir. Ancak alarmı veya yataktan çıkma süresini 5 dakika ertelemek yerine o 5 dakikayı sabah egzersizine ayırmak çok daha sağlıklı olacaktır. Böylece daha çabuk uyanacak ve açma germe hareketleri ile bedeninize de uyandığınız sinyalini göndereceksiniz. Uyandıktan sonra yapılması ilk gereken şey perdeleri açmak ve odanın havalanmasına izin vermek olmalıdır. Ardından ise uyku havası yavaşça dağılacak ve birkaç basit hareket ile güne zinde başlayabilirsiniz. Sabah egzersizi için pencereyi açtıktan sonra burundan nefes alıp ağızdan verin ve kollarınızı yavaşça ayaklarınıza doğru uzanıp dik pozisyona geri dönün. Ardından bir dizinizi yere paralel kırın ve her iki bacağınızla da 5 kez pozisyonu yapın. Böylece bedeninize ve zihninize uyanma zamanının geldiğini söyleyerek güne çok daha enerjik başlayabilirsiniz.

Masa Başı İşlerin Dostu Uyku Hali

Masa başı işinde çalışan kişiler çok fazla sabit durduğu için sürekli uyku haline bürünebilirler. Ancak gün içinde 3 saate bir oturduğunuz yerden kendinizi esnetmeniz rahatlamanızı sağlar. Oturduğunuz yerden bacaklarınızı uzatmak ve ayaklarınızı yürüyormuş gibi hareket ettirebilirsiniz. Kollarınızı gerip serbest bırakarak tüm bedeninizi gerip esneterek kan akışını hızlandırabilirsiniz. Bu hareketi gün içerisinde dilediğiniz kadar yaparak sporu hayatınıza uyarlayın.

Akşam Uyku Hali Nasıl Giderilir?

Yoğun iş gününün ardından evinize döndüğünüzde keyifli saatler geçirmek isterken uyku hali bastırır ve uyumasanız bile uyuşuk uyuşuk verimsiz saatler geçirebilirsiniz. Bu genel olarak hayatınıza girerse ise sonu yine mutsuzluk getirir. Uyku saati eğer kendinize ayırdığınız vaktin önüne geçer ise hayatınızı uykunuz ele geçirmiş demektir. Üstelik asla dinlenmeden sürekli miskin gezen ve kendinize vakit ayıramayan birine dönüşmeniz an meselesi olur. Bunun birçok şeklini düşünebilirsiniz. Sözün özü eğer akşam mayışmak istemiyor sizde eşiniz ve dostunuzla enerjik keyifli vakit geçirmek istiyor veya film izlerken tüm dikkatinizi vermek istiyorsanız mevsim ne olursa olsun eve gelir gelmez öncelikle pençelerinizi açın ve evinizi havalandırın. Enerjik bir hayatın sırrı her zaman temiz havadan geçmektedir. Eviniz gün içinde boşsa veya aileniz yaşıyor ise dahi gün içinde havasız kalacak ve enerjinizi düşürür. Evinizi havalandırdıktan sonra mini egzersiz ile bedeninizi de canlandırabilirsiniz. Özellikle masa başı bir işte çalışıyorsanız vücudunuz gün içerisinde çok hareketsiz kaldığından enerji akışına ihtiyacı olacaktır. Örneğin evinizde bir mat varsa veya mat yerine kullanabileceğiniz bir eşyanız üzerinde sırt üstü yatabilir ve önce belinizi rahatlatabilirsiniz. Uzandığınız zeminin üzerinde bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz. Bisiklet sürüyormuşsunuz gibi hareket edebilirsiniz. Veya evinizde merdiven varsa inip çıkabilirsiniz. Yahut fiskos veya masa gibi şeylerden kendinize stant oluşturabilir ve bacaklarınızı esnetebilirsiniz. Bu gibi basit hareketler ile bedeninizi ve zihninizi rahatlatarak gece daha kaliteli bir uyku sürdürebilirsiniz.  Egzersiz yaparak günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Birkaç gün düzenli egzersiz yaparak sporu hayatınıza aldığınız zaman gece uykularınızı çok daha kaliteli bir şekilde geçirecek ve sabahları çok daha zinde uyanacaksınız. Günün belirli saatlerinde küçük egzersizler yaparak hayatınızı çok daha enerjik ve çok daha düzenli olduğunu hissedeceksiniz. Egzersizler için kullanmak istediğiniz ekipmanları http://www.sportiveturkiye.com/ sitesinden güvenle ve hızlı bir şekilde temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir