Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Egzersiz Yapmak İçin Önemli Nedenler

Egzersiz Yapmak İçin Önemli Nedenler; Spor yapmanın hem ruhsal hem de fiziksel faydaları olduğu bilinmektedir ancak bu nedenler bazı zamanlar göz ardı edilebildiği gibi bazen de günlük hayatın telaşı ve zamansal sorunlardan ötürü egzersiz yapmak geri plana atılabilmektedir. Egzersiz yapmak kimi zaman fazladan zaman gözüktüğü için kişiler hareketsiz yaşama ve hareketsiz yaşamın olumsuzluklarına maruz kalabiliyor. Oysaki egzersiz yapmak yaşınız kaç olursa olsun gereklidir ve yaşam kalitesini arttırmak için düzenli olarak yapılmalıdır. Başlamak için hiçbir zaman geç değildir ve atasözümüz gibi zararın neresinden dönülse kardır diyerek hemen harekete geçebilirsiniz. Başlangıçta biraz zorlanabilirsiniz ancak uyum sürecinin ardından sizlere kattıkları ile egzersiz yapmak olmazsa olmaz programlarınızdan biri olacaktır. Spor yapmak için motivasyona ihtiyacınız var ise yazımızı dikkatlice okumanızı önermekteyiz.

Her Zaman Fit Görünüm

Egzersiz yapmak kilo vermenizi sağlayacağı gibi mevcut kilonuzu korumanıza ve aynı zamanda yaşam boyu ideal kilonuzda kalmanızı sağlayarak sağlıklı ve fit bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Kilo kontrolü ve kilo yönetimi konusunda sorun yaşıyor iseniz spor programı oluşturmanız ve düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Egzersiz yapmak için üstelik her zaman spor salonuna gitmenize gerek yoktur hayatın her alanına egzersizi entegre ederek günlük aktivitelerinizi de kontrol altına alabilirsiniz. Spor salonunun yanında dilerseniz evinizde veya açık alanda da yapabileceğiniz gibi yakın mesafe alanları yürüyerek ve bisiklete binerek gidebilirsiniz.

Egzersiz Yapmak İçin Önemli Nedenler
Egzersiz Yapmak İçin Önemli Nedenler

Egzersiz Yapmak İçin Önemli Nedenler; Uyku Düzeni ve Uyku Kalitesi Artar

Uyku her şeydir ve bireylerin yaşam kalitesini arttıran yegâne etkinliklerden biridir. Spor yapmak uyku kalitenizi arttıracaktır. Egzersiz yapmak stresi azaltacağı gibi hayatınızı daha düzenli bir hale getirerek daha rahat uykuya dalmanızı sağlar. Birçok kişi stresli dönemlerinde yeterince uyusa dahi yorgun uyandığını dile getirmektedir. Spor yaparak bu sorunu aşabilirsiniz. Ayrıca yorulan vücudunuz daha fazla uyuma hissiyatı ile dolacak ve uyku dinlenme görevini yerine getirecektir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Spor yapmak sadece aynı zamanda hastalıklara karşı direncinizi arttıracaktır. Spor yaparak kilo kontrolünü sağlayarak birçok hastalığa karşı vücudunuzu korurken egzersiz yaparak kalp sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Yapılan araştırmalar haftada en az 3 gün düzenli egzersiz yapan kişilerin diyabet, kanser ve şeker hastalığına yakalanma olasılığını düşürdüğünü ortaya koyarken kronik rahatsızlıkların yaşanma ihtimalini de azalttığını bizlere açıklamaktadır.

Psikolojik Etkileri

Stresli bir günün ardından spordan daha iyi gelebilecek bir aktivite yoktur. Tüm stresinizi ve negatif enerjinizi atabileceğiniz bir alan olarak egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz. Beyin enerjinizi harcamanız sonucunda mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayacak ve kişi kendisini daha iyi hissedecektir. Ayrıca beyne daha fazla oksijen gideceğinden hafıza güçlenirken akciğerlerinde daha fazla nefes alması akciğerlerinizin güçlenmesini sağlayacaktır. Egzersiz yapmak kaygılı dönemlerde bireyin kendisini daha iyi hissetmesini sağlarken aynı zamanda aynı zamanda depresyon ve stres düzeyini bireylerde minimuma indirecektir. Spor yapmaya karar verdiyseniz ihtiyacınız olan her şeyi www.sportive.com.tr adresinden bulabilirsiniz.