Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Egzersizin Fazlası Kilo mu Aldırıyor?

Spor yapmak, sporun içinde bir hayat seçmek, birçok yönden iyi olmaktadır. Vücuduna iyi bakmak isteyen, sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen her insan egzersiz yapmayı tercih etmektedir.

Birçok kişi egzersiz yapmayı kilo vermek için tercih etse de yanlış yapılan bir egzersiz kilo almaya da neden olabilmektedir. Peki bu nasıl olmaktadır? Egzersizin fazlası kilo aldırır mı? Egzersiz yapmak için doğru egzersizi seçmek ve doğru şekilde yapmak gerekir. Egzersiz yaparken, doğru beslenmek bu işin temelini oluşturmaktadır.

Düşünsenize bir kere. Kilo vermek için egzersize başlıyorsunuz ama kilo vermek yerine kilo alıyorsunuz. Ne kadar sinir bozucu değil mi? Bunun için bu durumu tetikleyen neler olabileceğini araştırmak gereklidir.

Kilo Almanın Sebepleri

Kadın ya da erkek fark etmeden kilo sorunu olan birçok kişi bulunmaktadır. Hatta günümüzde sağlıksız besinler yüzünden şişmanlayan çocuklar da vardır. Şişmanlıktan yakınan kişiler ilk olarak ya diyet yapmakta ya da egzersiz yaparak zayıflamaya çalışmaktadır.

Kilo alımının birçok sebebi olabilir. Bunun altında yatan sebepleri araştırmak gereklidir. Çok mu yiyorsunuz, az mı yiyorsunuz, çok yağlı ya da çok tuzlu yemekleri tercih ediyorsunuz?

Kilo vermek için diyete ya da spor yapmak güzel bir başlangıçtır. Ancak yanlış diyet ve uygulanan egzersiz kilo vermek yerine kilo aldırmaktadır. Bu yüzden diyete ya da egzersize başlarken, bazı noktaları göz önünde bulundurmak gereklidir.

Yağsız Kas Kütlesi Kazanmalısınız

Egzersiz yaparken yağsız kas kütlesi kazanılması gerekir. Kilo vermek ve aynı zamanda kas kütlesi kazanmak önem kazanır. Kilo verirken önemli olan, kalori açığı oluşturmaktır. Yani yağ yakarken, ihtiyaçtan daha az kalori oluşturmak gereklidir. Aynı zamanda kas kütlesi oluşturmak için ise, ihtiyacınızdan fazla kaloriye ihtiyacınız vardır.

Kilo verirken yağsız kas kütlesi oluşturmak için;

  • Düzenli uyku
  • Düzenli egzersiz
  • Doğru diyet

Kilosu olmasından daha fazla olan kişiler, egzersiz yaptıklarında doğru şekilde beslenmelidir. Bu durumda metabolizma çalışmaya başlayacak ve yağ yakımı başlayacaktır.

Doğru Egzersiz Seçmelisiniz

İnsanların kalori yakmak için birçok fırsatı bulunur. Bu fırsatların içinde; dans, yoga, yürüyüş, yüzme gibi birçok alternatif bulunur. Egzersiz yaparken kilo almayı önlemek için doğru egzersiz seçilmelidir.

Her egzersiz türü her kişiye aynı şekilde etki etmeyeceği gibi, egzersiz yaparken sadece bir kas grubunu çalıştıracak egzersizlerden uzak durulmalıdır. Çoklu kas gruplarına hitap eden egzersizler, daha fazla kalori yakmaya olanak tanıyacaktır.

Mesela birçok kişi egzersiz olarak yürüyüşü tercih etmektedir. Ancak bu yürüyüş egzersizi kısa mesafelerde ve rutin bir yürüyüş olmamalıdır. Haftanın 4-5 günü, 45 dakika boyunca belli bir tempoda başlayan yürüyüş egzersizleri yapılmalıdır. Düzenli şekilde yapıldığında yürüyüş egzersizi sizi doğru sonuca ulaştıracaktır.

Dengeli Kalori Almalısınız

Birçok kişi egzersize başladığı zaman, kalori takibini bırakabilmektedir. Sonuçta düşünülen tek şey nasıl olsa spor yapıyorum, yediklerimi yakarım. Bu tamamıyla yanlıştır.

Diyet ve egzersizin aynı anda yürütüldüğü bir program, kilo vermede oldukça önemlidir. Dengeli kalori almak, egzersiz ve diyetin olmazsa olmazlarındandır. Yağ miktarı az bir diyette, daha fazla kalori almanız içten bile değildir. Diyetlerde yağsız ya da farklı diyet tipleri olsun, vücudun ihtiyacı kadar almak ve dengeli almaktır.

Sağlık Konusunda Titiz Davranmalısınız

Çoğu insanın düzenli diyet ve egzersiz yapmasına rağmen kilo aldıkları görülmektedir. Menopoz, tiroid gibi hastalıklar, hormonal dengesizlikler, kilo vermede insanları zorlamaktadır.

Tıbbi konuda diyet ya da egzersiz yapılmasına engel olabilecek tüm durumlar araştırılmalıdır. Çoğu zaman doğum kontrolü için kullanılan haplar, kolesterol hapları, kortizonlu haplar, kilo alımına sebep olabilmektedir.

Stresten Uzak Yaşanmalıdır

Aşırı stres, egzersiz ve diyetin baş düşmanıdır. Beden ve zihin stresle baş etmeye çalışırken, verimli bir uyku uyunmadığı için kilo almak hızlanmaktadır. Kaliteli uyku uyumak, stresten uzak bir hayat tarzı seçmek, diyet ev egzersiz yaparken size çok daha yardımcı olacak ve kilo vermenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir