Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

En Favori Fitness Hareketleri

Forma kalmak ve sağlıklı yaşamak için en fazla tercih edilen spor branşlarından biri de fitnesstır. Fitness sporunun ilk amacı kasları geliştirmek, kaslara esneklik kazandırmak, daha fit bir görünüme kavuşmak ve yağ yakımını arttırmaktır. Kişilerin yaşam kalitesini arttıran bu önemli spor için yapılan araştırmaya göre ülkemizde 10 kişiden 3’ünün fitness yaptığı açıklanmıştır. Verimli bir program çıkarmak istiyor ve diğer sporcuların hangi hareketlere yoğunlaştığını merak ediyorsanız yazımızda bulabilirsiniz.

Temel Hareket Crunch

Fitness sporunun temel hareketlerinden biri olan Crunch için öncelikle matınıza sırt üstü uzanın ve ellerinizi boynunuzun arkasına alacak şekilde konumlandırın. Ayaklarınızı tam olarak matınızda hissedin ve 70 derecelik açı ile dizlerinizi kıvırdıktan sonra vücudunuzu olabildiğince kaldırdıktan sonra yeniden matınıza uzanın. Bu hareket karın kaslarınızın sıkılaşmasını sağlarken bölgesel yağlarında azalmasına yardımcı olduğu için birçok fitness sever tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Dilerseniz 10 kez tekrar ederek rutin fitness programınızda yer verebilirsiniz. Zorluk seviyesini ve alacağınız verimi arttırmak için bacaklarınızı dik açı ile de kırabilirsiniz.

Lunge İle Sıkı Bacaklar

Lunge hareketi dinamik oluşu ve bacak, baldır ve karın bölgesini çalıştırdığı için özellikle bölgesel incelme isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Hareketin uygulanışı için öncelikle matınızın üzerinde ayaklarınızı omzunuz hizasına getirdikten sonra kalçanızı biraz geriye alın ve sağ ayağınızı öne doğru adım atın. Önce olan bacağınızı dik açı ile kırdıktan sonra ellerinizi ile birbirine kenetleyerek birkaç saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönebilirsiniz. Ardından sol ayağınızı öne atarak kalçanızı kırın ve birkaç dakika bekleyerek yine başlangıç pozisyonuna dönebilirsiniz. Bu hareketi 10 set şeklinde yapabilirsiniz. Egzersizden alınan verimi arttırmak için ellerinize dumbell alarak kol kaslarınızın çalışmasını da sağlayabilirsiniz.

Tüm Vücut Egzersizi

Özellikle evinde fitness yapan kişiler tarafından çok fazla tercih edilen hareket pilates topu ile yapılan yüzme egzersizidir. Bilindiği üzere yüzme sporunda tüm vücut çalışır ve pek çok kasın gelişmesi için en iyi antrenmanlardan biridir. Tüm vücudunuzu çalıştırmak için pilates topu ile benzer bir egzersizi yapabilirsiniz. Hareket için öncelikle şınav çekecekmiş gibi pilates topunun üzerinde kendinizi sabitleyin ve ağırlığınızdan aldığınız güç ile kollarınızı öne doğru uzatın ve iki yana açarak yeniden kollarınızı topta hissedebilirsiniz. Aynı şekilde ayaklarınız ile denizde ilerliyormuş gibi bacaklarınızı çırpabilir veya iki yana doğru açıp kapatabilirsiniz. Bu egzersiz kolları, omuzları, bacakları ve baldırı çalıştırmaktadır. Karın kaslarınızı da sıkarak hareketleri yapmaya çalışmak aldığınız verimi arttıracaktır.

Her Zaman Favori Squat

Fitness denilince akla ilk gelen ve en fazla uygulanan egzersizlerden biri elbette squat olacaktır. Squat egzersizi için öncelikle ayaklarınızı omzunuza paralel açın ve dizlerinizi dik açı ile kırarak kalçanızda da destek alarak çömelip yeniden doğrulun. Burada dikkat edilmesi gereken husus belinizin her zaman dik olmasıdır. Hareket doğrudan kalça, bacak ve karın kaslarınızı çalıştırmaktadır. Zorluk seviyesini arttırmak için dilerseniz ellerinize ağırlık alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir