Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

En Fazla Tercih Edilen Halat Egzersizleri

Tüm vücudu çalıştıran ve kısa zaman kasların güçlenmesini sağlayan halat egzersizi son dönemlere damgasını vurdu. Özellikle karantina döneminde uzun süre spordan uzak kalan kişiler eski formuna kavuşmak ve kaslarındaki toparlanmayı hızlıca sağlamak için çareyi halat çalışmakta buldu. Halatın ağırlığı ve vücudu güçlendirmesi ile önem kazanan bu antrenman kuvvet ve kardiyo egzersizlerini birleştirdiği için kişilerin antrenmandan alınan verimini de arttırıyor. Halat egzersizini uzmanlar ardılı olan günlerde değil de gün aşırı yapılmasını tavsiye ederken her iki dakikada bir dinlenilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Halat egzersizinin tercih edilmesinin sebeplerinden biri ise başka bir hiç ekipmana ihtiyaç durulmamasıdır. Tek bir halat ile etkin yorucu ve yüksek tempolu antrenman yapmak isteyenler için en fazla tercih edilen hareketleri listeledik.

Geniş Halkalar Çizin

Halat çalışanların her zaman ilk adımı olarak geniş halkalar önerilmektedir. Kolların ve omuzların çalışmasını sağlayan bu form aynı zamanda kalp atışını da hızlandırmaktadır. Bu durum ise fazladan kalori yakılmasına yardımcı olur. Egzersizin doğru yapılışı için öncelikle halatın üst kısmına baş parmaklarınızı konumlandırın ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatı kavrayın. Ardından kollarınızı öne doğru uzatın ve dizlerinizi güç alabilmek ve dengeyi sağlayabilmek için hafif şekilde kırın ve bir kolunuzu omuz hizanıza doğru kaldırırken diğerini indirin ve tekrar kaldırın. İki kolun ters hareketi ile ortaya dalgalı bir görüntü ortaya çıkacaktır. Hareketin zorluk derecesini arttırmak isterseniz dizlerinizi kırıp kalkabilirsiniz.

Vurma

Bu egzersiz için öncelikle halatı eki elinizle de kavrayın ve sağa doğru atın atarken vücudunuzu da sağa döndürün ve kollarınızı başınızın üzerine kaldırdıktan sonra halatı yere vurun. Daha sonra sola doğru adımlayın ve sol eliniz ile halatı vurun.

Halatla Zıpla

Halat egzersizleri arasında en etkili olanlardan biridir. Bilindik zıplama hareketinin daha tempolu ve daha zorlayıcı bir versiyonudur. Halatı dizlerinizi kırıp omuz hizanızda konumlandırın ve ardından zıplamalısınız. Kollarınızın arasındaki halatın içerisinden çeşitli yönlere atlamanız gerekmektedir. Bu hareket doğrudan kollarınızı ve omuzlarınızı güçlendirirken ayrıca zıplama versiyonu ile tüm vücudunuzu aktif olarak çalıştırabilirsiniz.

Omuz Halkaları

Görünüş olarak en basit ancak sporcuları en zorlayan hareket omuz halkalarıdır. Omuzlarınızı güçlendirmek istiyorsanız oldukça etkilidir. Hareketin doğru yapılışı için öncelikle dizlerinizi kırın ve halatları avuçlarınız yere bakacak şekilde kavrayarak omuzlarınızda hayali dalgalar çizin. Bir süre saat yönünde hareket ederken ardından tam tersi bir güzergâh izleyin. Bu sayede omuzlarınızdaki kaslarınızın kasılmasını takip ederek egzersizi sona erdirebilirsiniz. Halat egzersizi ile bölgesel çalışmalar yapabilir veya tüm vücudu çalıştırabilirsiniz. Kas geliştirmek isteyen, yağ yakmak isteyen, kardiyo yapmak isteyen veya kaslarınızın güçlenmesini sağlamak isteyen herkes tarafından tercih edilebilir. Yoğun antrenman programı oluşturmak isteyen kişiler halat egzersizlerini tek başına değil diğer hareketlere ek olarak yapması önerilir. Zaman değerli diyorsanız ve kısa sürede fit bir görünüme kavuşmak hedefiniz ise halat egzersizini tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir