Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

En Pratik Sabah Yogası

Yoga yapmak bir felsefedir. Hayata dur demek değil hayatın içerisinde kendine bir yer edinmek özel bir alan yaratmak demektir. Yoga yapmak istiyor ancak bir türlü uygun zamanı bulamıyorsanız belki de en uygun zaman sizin için sabah yogası olabilir. Güne güzel başlamak istiyor ve hayatın size verdiği yeni günü en güzel şekilde yaşamak için sabah yogası oldukça etkilidir. Güne başlangıç yogası da olarak bilinen bu yoga türü farkındalığı, esnekliği ve zindeliği arttırmak için tercih edilmektedir. Sabah yogası nasıl yapılır? Merak ediyorsanız detayları yazımızda.

İlk Hareket

Öncelikle düz bir zemin ve rahat bir ortama ihtiyacınız var. Üzerinizden pijamalarınızı çıkarın yüzünüzü yıkayın dilerseniz kahvenizin ardından kendinize 15 dakika ayırarak rahatlamak için matınıza veya düz bir zemine geçin ve aşağı bakan köpek pozisyonunu oluşturun. Bu hareket için öncelikle matta dik bir şekilde ayaklarınızı omuz hizasında açın ve öne doğru katlanarak kollarınızla dizinize doğru kıvrılın. İlk deneyişinizde süreniz kısa olurken vücudunuz esnedikçe bu duruşta kalma süreniz artacaktır. Yaklaşık 3 dakika kadar bu pozisyonda kaldıktan sonra sırtınızı esnetmek için yüz üstü uzanın ve avuçlarınızdan ve kollarınızdan güç alarak kendinizi yukarı doğru kaldırın ve birkaç dakika böyle kalarak başlangıç pozisyonuna geri dönebilirsiniz.

Nefes Egzersizleri

Yoganın en temel öğretisi doğru nefesi almaktır ve gerek egzersiz sırasında gerek gün içerisinde uygulayabilirsiniz. Diyafram nefesi olarak bilinen doğru nefes alma tekniğini kendinizi stresli hissettiğiniz zamanlarda da sakinleşmek ve rahatlamak için kullanabilirsiniz. Doğru nefes için öncelikle karnınızı olabildiğince nefes ile doldurun ve ağzınızdan oldukça yavaş bir şekilde bırakın. Burada şişen göğsünüz değil karnınız olmalıdır. Eğer göğsünüz şişiyor ise diyafram nefesi almadığınızı anlayarak yeniden deneyebilirsiniz. Bunun için dilerseniz bir elinizi karnınızın üzerine koyarak hissederek nefes çalışması yapabilirsiniz.

Göklere Uzan

En etkili ve en basit yoga hareketlerinden biri de omurgayı rahatlatmak için yapılan uzanma hareketidir. Başlangıçta dik bir şekilde matınızdayken bir elinizi kol arkasından güç alaca şekilde yukarı doğru uzatın ve diğer kolu da yaptıktan sonra iki elinizi kaldırın. Ardından sağ bacağınızı kaldırıp sağ kolunuzla sağa doğru ivmelenirken uzanıp diğer kol içinde aynısını yapabilirsiniz. Bu hareket tüm vücudun kan akışını hızlandırırken omuzlarınız da esnemesine yardımı olacaktır.

Gençliğin Formülü Yüz Yogası

Sabah yapılması önerilen yoga çeşitlerinden biri de yüz yogasıdır. Bunun için öncelikle yüzünüzü yıkayın ve nemlendiricinizi sürdükten sonra parmak uçlarınız ile masaj yaparak yüzünüzü gezin. Önce kaş ortasından alına giden parmak hareketleri ile bu bölgeyi canlandırdıktan sonra parmak uçlarınız ile yüzünüzü yukarıya doğru ivmelendirin. Çok bastırmanız gerekmiyor sadece parmaklarınızı hissedecek kadar güç uygulamanız yeterlidir. Ardından ağzınız ile E sesi, U sesi ve O sesi çıkararak olabildiğince ağzınızı hareket ettirerek birkaç dakika geçirdikten sonra yeniden kaş bölgesine dönerek cildinizin kan akışını hızlandırabilirsiniz. Bu sayede cildiniz çok daha canlı ve çok daha parlak görünecektir.