Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

En Uygun Sporu Seç

Spora başlamak istiyor ancak hangi sporu yapacağınızı bir türlü seçemiyorsanız, yaptığınız sporun çok da size ve vücudunuza hitap ettiğini düşünmüyor veya hayal ettiğiniz vücut hatlarına hangi spor ile kavuşacağınızı merak ediyorsanız sizler için bazı detaylar ile spor dallarını inceledik. Herkes tüm sporları yapabilir ancak ilginizin veya bedeninizin uyumlu olduğu bir spor mutlaka vardır kendinizi keşfetmeniz ve sağlıklı yaşam için hangi sporu yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyunuz.

Mutlaka Doktor Kontrolünden Geçin

Seçeceğiniz sporu uzun yıllar sağlıkla yapmak istiyorsanız veya spor yaparken sakatlanmak istemiyorsanız mutlaka doktor kontrolü yaptırmalısınız. Öncelikle yapmak istediğiniz sporu belirleyin ve ardından sporun size uygun olup olmadığını doktorunuza danışın. Örneğin kronik olarak bel veya boyun ağrıları çekiyorsanız ağırlık ve güç sporlarından biri olan Fitness’ı doktorunuz önermeyecektir.  Ayağınız da veya dizinizde sorun varsa futbol oynamanız doğru olmayacaktır. Bazı sağlık sorunlarınızın olması sizi spordan uzak tutmamalıdır. Kas ağrıları çekiyorsanız yoga ve pilates gibi eklemleri güçlendiren sporları seçebilirsiniz gibi yol haritanızı belirlemek için mutlaka bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz.

Tüm Vücudu Çalıştırmak İçin: Yüzme

Yüzme sporu bilinçli olarak yapıldığında tüm bedeninizi ve tüm kaslarınızı çalıştırır. Yüzme sporu sabit hareketleri içermediğinden eklem ve kaslarınızı güçlendirirken sürekli hareket halinde olacağınızdan zayıflamak isteyenlerinde tercihi olabilir. Kardiyo hareketleri ile yüzmeyi desteklerseniz daha fit ve daha güçlü bir vücuda sahip olurken doğru nefes almayı da öğreneceksiniz.

Takım Sporları

Takım sporları deyince akla öncelikle futbol gelmektedir. Futbolun yanında Basketbol, Tenis ve Voleybol ’da popüler takım sporları arasındadır. Her bir sporda sıkı tempoda çalışmak gerekirken hareketlerin yoğun olarak yapılması bacakları ve kolları güçlendirirken vücudunuzu senkronize bir şekilde kullanmanıza olanak sağlar. Fiziksel olarak güçlendiğinizi ve kas kütlenizi arttığını gözlemlemenizin yanı sıra sosyalleşmek isteyenlerin de tercihi takım sporları olmalıdır.

Zarif Bir Duruş İçin: Pilates

Son dönemde özellikle kadınlar tarafından çok tercih edilen Pilates zarif bir görünüme ve dik bir vücuda kavuşmanıza yardım eder. Kas ve eklemlerinizi güçlendirmek istiyor aynı zamanda sıkılaşmakta istiyorsanız bu spor dalını seçebilirsiniz. Haftada en az 3 gün hayatınıza Pilates’i dahil ederseniz kalp ritmini düzene sokar ve ideal kilonuza erişirsiniz. Aletli ve aletsiz olarak yapılabilen Pilates için uzmandan yardım almanız önerilir.

Tempolu Yürüyüş ve Koşu

Koşmak tüm sporların temelidir. Zaman ve mekân fark etmeden her ortamda ve her yerde yapabileceğiniz bu sporu hayatınıza alarak spora iyi başlangıç yapabilirsiniz. Uzun mesafe koşmak herkesin yapabileceği bir spor değilken başlangıçta kısa tempolu yürüyüşler ile giderek koşmaya başlayabilirsiniz. Tempolu yürüyüş veya koşu kalp ritminizi düzene sokarken vücudunuzun uyum içerisinde çalışmasını sağlar. Ayrıca kilo kaybetmek isteyen veya daha sağlıklı bir görünüme kavuşmak isteyenlerinde tercihi olabilir. Koşu sporunun ileri evresi merdiven inip çıkmaktır ki kollarınızı da kullanarak doğru duruşu sergilerseniz birçok spor dalında aldığınız verimiz sadece koşarak sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bacaklarınızın ve dizlerinizin herhangi bir sorunu olmamasıdır. Bu yüzden başlangıçta önerdiğimiz gibi koşu sporunu yapmaya karar vermeden önce mutlaka uzmana danışmalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ve yoğun iş temposunda spor yapmaya vakit bulamıyorsanız tempolu yürüyüş ve koşuyu tercih edebilirsiniz. Dilediğiniz her yerde sporu yapabilirken dikkat etmeniz gereken koşu ayakkabısı seçmektir. Normal spor ayakkabı ile kendinizi tamamen özgür hissedemez ve ayaklarınızın bir süre sonra ağrıdığını hissederseniz. Koşu ayakkabısı ile daha sağlıklı ve konforlu spor yapabilirsiniz. Zevkinize ve ayak yapınıza göre koşu ayakkabısı modellerini görmek ve satın almak için www.sportive.com sayfasına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir