Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Erkekler İçin Yoga

Stresli geçen günlerin ardından, bir sabah erkenden kalkıp ruhunuzu ve zihninizi dinlemek istemez misiniz? Özellikle erkeklerin genellikle fitness salonlarında kendilerini kaslı ve zayıf görebilmek için harcadıkları zamanın bir kısmını yogaya ayırarak vücutlarını ve zihinlerini nasıl rahatlatacaklarını öğrenmeleri için önemli yoa hareketlerini derledik.

Nefes Egzersizi İle Başlanmalı

Gün içerisinde stres ve dış etkilerden dolayı düzgün nefes alış verişleri yapmayız. Bunun nedeni yanlış öğrendiğimiz için değil, konuşmak, yoğunlaşmak ve o anki ruh halimizle hareket etmemizden kaynaklanır. Sadece nefes almak için nefes alırız. Oysaki nefes bütün vücudumuzu kontrol altına alabilen bir mekanizmanın yakıtıdır. Bunun için yoga egzersizlerinde nefes, ritmik bir şekilde alınmalıdır. Öncelikle burnunuzdan nefes alıp, ağzınızdan nefes vererek bu egzersize başlamalısınız. Tabi bu yoga oturuşu yaparak, ilk aşamada 5 dakika daha sonraki aşamalarda 10 dakikaya kadar sürdürmelisiniz.

Bedeninizi Gevşetin

Esneme hareketleriyle bedeninizi gevşetmek, omurganızı esnetmek sizi rahatlatacaktır. Belirli yoga programlarından yararlanarak ya da bir yoga dersine katılarak bu hareketleri rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Genellikle kadınlar üzerine odaklanılmış yoga, erkeklerin hiç ilgisini çekmiyor. Oysaki günde birkaç saat efor harcadığınız hareketlerden çok daha faydalı olan yoga hem stresinizi azaltacak, hem de kaslarınızın gelişimini sağlayacaktır.

Karın ve Bel Çevrenizi Çalıştırın

Karın bölgesindeki kasların çalışmasını sağlayan yoga hem ruhsal olarak hem de bedensel olarak birçok faydaya sahiptir. Sadece kas odaklı olmayan bu aktivite, kısa zamanda bedeninizdeki kasları hissetmenizi ve zihinsel olarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Halk arasında yoga genellikle kadınların sporuymuş gibi görünse de en büyük yogiller genellikle erkeklerdir. Özellikle son dönemde dünya çapında, erkeklerin kaslarının artışlarının en büyük sebebi yoga olmuştur. Çünkü bütün kasları çalıştıran tek spor olarak yoga, esneme hareketleriyle kan dolaşımınızı da düzenler.

Erkek Yogasının Kadın Yogasından Farkı Nedir?

Aslında sporda cinsiyet ayrımı yoktur. Neredeyse aynı kaslara sahip olduğumuz kadınlar, erkeklerden daha uzun sürede kas yapmaktadır. Bunun için erkeklerin ideal sporu olan yoga, hem günde bir saatinizi ayırarak yapabileceğiniz, hem de ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir spordur. Bu sporu yaparken kendinizi hiç olmadığı kadar dingin ve rahat hissedeceksiniz. Neredeyse aynı hareketlerle yapılan yoga, bir saat içinde bütün kaslarınızı çalıştıracak, bedeninizi ve sinir sisteminizi kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Yogayla Kalorilerinizi Yakarasınız

Yağlarınızı yakarak kilo verebileceğiniz yoga, en önemlisi de kaslarınızı baskılayan yağ bezelerini esnetir ve daha kolay kas yapmanızı sağlar. Dünyadaki profesyonel sporcuların antrenmanlar dışında yoga yaptığını biliyor muydunuz? Futbolcularda dahil olmak üzere, bedenin esnemesi için ideal bir yöntem olan yoga hem erkek bedenine, hem de kadın bedenine uygundur. Bu nedenle yapılması ve hayata geçirilmesi için karşı cinsten olan her bireyle birlikte katılabileceğiniz güzel bir etkinlik olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir